Bakalaura un maģistra darbi (BF) / Bachelor's and Master's theses
Permanent URI for this collection
IEROBEŽOTAS PIEKĻUVES KOLEKCIJA. PILNTEKSTS PIEEJAMS LU STUDENTIEM U.C. PERSONĀLAM.
Browse
Browsing Bakalaura un maģistra darbi (BF) / Bachelor's and Master's theses by Subject "2.tipa cukura diabēts"
Now showing 1 - 3 of 3
Results Per Page
Sort Options
- ItemCilvēka zarnu mikrobioma salīdzinājums pacientiem ar dažādu 2.tipa cukura diabēta ilgumu un terapiju veidiem(Latvijas Universitāte, 2021) Dindune, Ilze Izabella; Kloviņš, Jānis; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteMaģistra darba izstrādes laikā iegūti rezultāti par zarnu mikrobioma taksonomiskā sastāva atšķirībām 270 pacientos ar 2. tipa cukura diabēta (T2D) diagnozi, bet atšķirīgu tā ilgumu kopš diagnosticēšanas brīža un pielietotajām antidiabētiskajām terapijām. Darba mērķis bija noskaidrot, kā šīm T2D pacientu apakšgrupām atšķiras zarnu mikrobioma taksonomiskais profils. Mikrobiālajai DNS, kas iegūta no fēču paraugiem, tika veikta visa metagenoma analīze ar lielapjoma paralēlo sekvenēšanu. Darba rezultāti apstiprināja vairākas zināmas asociācijas starp dažādām antidiabētiskajām terapijām un cilvēka zarnu mikrobiomu, kā arī iegūti jauni dati par zarnu mikrobioma taksonomiskajām atšķirībām indivīdos ar dažādu T2D stāžu un terapiju veidiem. Maģistra darbs tika izstrādāts no 2018. gada maija līdz 2021. gada maijam Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā.
- ItemTaksonomiskās izmaiņas zarnu mikrobioma sastāvā, lietojot metformīnu, pacientiem ar 2.tipa cukura diabētu(Latvijas Universitāte, 2018) Gulbinska, Liene; Kalniņa, Ineta; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteMetformīns ir medikaments, kurš tiek plaši izmantots 2.tipa cukura diabēta (T2D) ārstēšanā un kura lietošanas laikā būtiski izmainās cilvēka zarnu mikrobioma baktēriju daudzveidība. Bakalaura darba mērķis bija raksturot ar metformīna īstermiņa terapiju asociētās taksonomiskās kompozīcijas izmaiņas zarnu mikrobiomā jaundiagnosticētiem T2D pacientiem. No 23 iesaistīto T2D pacientu fēču paraugiem tikai izdalīta mikrobiālā DNS, veikta mazās ribosomālās subvienības gēna (16S rRNS) V3 reģiona taksonomiskās kompozīcijas analīze ar lielapjoma paralēlo sekvenēšanu. Rezultātā novērota statistiski būtiskas atšķirības β-daudzveidībā un fenotipa specifiskas izmaiņu tendences baktēriju iekšējā daudzveidībā. Darbs tika veikts no 11.2016. līdz 05.2018. Latvijas Biomedicīnas un studiju centrā.
- ItemUztura režīma saistība ar glikēmijas kontroli un ķermeņa svaru 2. tipa cukura diabēta pacientiem(Latvijas Universitāte, 2020) Gruntmane, Anna Marija; Geldnere, Kristīne; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteIepriekš veiktie pētījumi ir norādījuši ēšanas laika lomu glikozes un insulīna metabolismā, kas būtiski ietekmē 2. tipa cukura diabēta pacientus. Cirkadiānā ritma teorija, norāda uz dienas ritma, ieskaitot ēšanas laika, nozīmi metaboliskajos procesos organismā . Novirzes cirkadiānajā ritmā, piemēram, kā vēlas vakariņas, ēšana nakts laikā, brokastu izlaišana u.c., tiek uzskatīti par faktoriem, kas palielina gan aptaukošanās, gan 2. tipa cukura diabēta risku. Darba mērķis ir noskaidrot uztura režīma paradumus 2. tipa cukura diabēta pacientiem un to saistību ar glikēmijas režīma kontroli un ķermeņa svaru. Maģistra darba teorētiskajā daļā atspoguļota informācija par ēšanas laika saistību ar glikozes metabolismu, ķermeņa svaru un cirkadiānā ritma lomu 2. tipa cukura diabēta pacientiem. Praktiskajā daļā ar anketēšanas metodi tika noskaidroti uztura režīma paradumi, glikēmijas režīma kontrole un ķermeņa svars 2. tipa cukura diabēta pacientiem. Pētījumā tika iekļauti 51 respondents, kuriem diagnosticēts 2. tipa cukura diabēts. Pētījuma rezultāti norāda uz korelācijām starp uztura paradumiem un glikēmijas režīma kontroli, kā, piemēram, vēlākam vakariņu laikam ir saistība ar biežāku hiperglikēmiju pēc ēšanas, hiperglikēmiju tukšā dūšā un glikozes līmeņa svārstībām, savukārt vēlākām brokastīm - ar hiperglikēmiju tukšā dūšā un pēc ēšanas, bet vēlākām pusdienām ar glikozes līmeņa svārstībām. Taču ķermeņa svara netika atrasta būtiska saistība ar glikēmijas režīma kontroli un ēšanas laikiem. Kā arī tika saskatīt saistība miega un nomoda režīmam ar glikēmija režīmu un ēšanas paradumiem. Turpmākus pētījumus, kas iekļautu lielāku respondentu skaitu būtu nepieciešams veikt, lai izvērtētu korelāciju būtiskumu. Atslēgas vārdi: uzturs, hrono – uzturs, 2. tipa cukura diabēts, glikēmijas kontrole, cirkadiānais ritms