Ķīmijas fakultāte / Faculty of Chemistry
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Ķīmijas fakultāte / Faculty of Chemistry by Title
Now showing 1 - 20 of 1547
Results Per Page
Sort Options
- Item1,2 – cikloheksāndiola un cikloheksanola dehidratācija jonu šķidrumos(Latvijas Universitāte, 2012) Saveļjeva, Olga; Prikšāne, Anda; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā ir pētīta trans-1,2-cikloheksāndiola un cikloheksanola dehidratācija skābos jonu šķidrumos. Mainot reakcijas laiku, temperatūru, izejvielas un katalizatora attiecības, tika atrasti apstākļi, kuros abas izejvielas, izreaģē pilnīgi, veidojot dažādus dehidratācijas produktus. Sintezētie jonu šķidrumi ir kvantitatīvi raksturoti ar AEŠH/MS, bet kvalitatīvi ar 1H KMR. Dehidratācijas reakcijās iegūto produktu kvalitāte noteikta ar GH/MS metodi.
- Item1,2,4-Triazol-3-tionu sintēze, izmantojot būvbloku pieeju(Latvijas Universitāte, 2013) Salun, Pavlo; Jirgensons, Aigars; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte1,2,4-Triazol-3-tionu sintēze, izmantojot būvbloku pieeju. Salun P., zinātniskie vadītāji Dr. ķīm., Katkeviča S., Dr. ķīm., Jirgensons A. Bakalaura darbs, 66 lappuses, 49 attēli, 24 tabulas, 49 literatūras avoti, 1 pielikums. Latviešu valodā. Darbā ir veikta 5-aizvietotu 1,2,4-triazol-3-tionu iegūšanas metožu izveide, pamatojoties uz būvbloku pieeju. Ir izstrādāta metode 5-aril-1,2,4-triazol-3-tionu iegūšanai Suzuki-Mijaura reakcijas apstākļos. Demonstrēta C-O, C-N, C-S saites veidošana izmantojot triazoltiona halogenīdu reakciju ar O-, S- un N-nukleofīliem. 1,2,4-TRIAZOL-3-TIONI, SUZUKI-MIJAURA REAKCIJA, C-C SAITES VEIDOŠANA, C-HETEROATOMS SAITES VEIDOŠANA, ELEKTROFĪLĀ BORILĒŠANA.
- Item1,3-Dimetiladamantana blakus piemaisījumu un satura analīzes metožu (gāzes hromatogrāfija) izstrāde un validācija(Latvijas Universitāte, 2014) Juršis, Vadims; Mekšs, Pēteris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte1,3-Dimetiladamantāna piemaisījumu un satura analīzes metožu izstrāde ar gāzu hromatogrāfiju un to validācija. Juršis V., zinātniskie vadītāji: Dr., chem. Bolotin A., asoc. prof., Dr. chem. Mekšs P. Maģistra darbs, 61 lappuses, 15 attēli, 43 tabulas, 35 literatūras avoti, 7 pielikumi. Latviešu valodā. Adamantāna atvasinājumus plaši izmanto, kā aktīvas farmaceitiskās substances. 1,3-dimetiladamantānu izmanto pretvīrusu preparātu, memantīna (1-amino-3,5-dimetiladamantana hidrohlorīds) un adaprofina (1-(1-adamantil)propan-1-amīns) iegūšanai. Tika izvērtētā literatūra par 1,3-dimetiladamantānu un tā detektēšanas metodēm. Izmantojot kolonnu HP-5 un liesmas jonizācijas detektoru, tika veikta ķīmiskā produkta, 1,3-dimetiladamantāna un tā piemaisījumu satura noteikšana un atdalīšana ar gāzu hromatogrāfiju. Veikta izstrādātas metodes validācija. 1,3-DIMETILADAMANTĀNS, ADAMANTĀNA ATVASINĀJUMI, GĀZU HROMATOGRĀFIJA, KOVAČA INDEKSI, SORBCIJA.
- Item1,3-Oksazol-5(4H)-ona iegūšana no asparagīna(Latvijas Universitāte, 2018) Otto, Reinis; Kļimenkovs, Igors; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte1,3-Oksazol-5(4H)-ona iegūšana no asparagīna. Otto R., zinātniskais vadītājs doc. Igors Kļimenkovs. Bakalaura darbs, 35 lappuses, 12 attēli, 1 tabula, 18 literatūras avoti, 7 pielikumi. Latviešu valodā. Darbā pētīti oksazolonu iegūšanas veidi, izmantojot N-acilētu aminoskābju ciklizācijas metodes ar organiskajiem reaģentiem. Iegūto vielu struktūra tiek noteikta pēc 1H-KMR un IS spektriem.
- Item1,4-Dihidropiridīna gredzenu saturošu kondensētu heterociklu sintēze un enantiosadalīšana(Latvijas Universitāte, 2012) Adlere, Ilze; Krauze, Aivars; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteSintezētas 1,4-dihidropiridīn-6-merkaptoetiķskābes un 6-metilsulfanil-1,4-dihidropiridīn-3-karbonskābes, pētīta to diastereomēru kristalizācija ar cinhonīnu. Izstrādātas jaunu 1,4-dihidropiridīna gredzenu saturošu kondensētu N,S-heterociklu – 4,7-dihidrotiēno[2,3-b]piridīnu un 5,8-dihidropirido[3,2-e][1,3]tiazīn-2-imīnija hlorīdu kā potenciālo multirezistences modulatoru sintēzes metodes. Pielietojot lipāzi Amano PS un veicot acilēšanu ar vinilacetātu kinētiskās kontroles apstākļos, ar 85% enantiomēro pārākumu iegūts acilētais produkts – 6-aciloksietilsulfanil-1,4-dihidropiridīns un 1,4-dihidropiridīn- 6-merkaptoetanols (98% ee) kā neizreaģējošais substrāts. Enzīmu katalizēta 1,4-dihidropiridīn-6-merkaptoetanola acilēšana ar vinilacetātu ir jauna metode sēra saturošu 1,4-dihidropiridīnu sadalīšanai enantiomēros.
- Item1,4-Dihidropiridīnu log D vērtības noteikšana izmantojot augsti efektīvas šķidruma hromatogrāfijas metodi(Latvijas Universitāte, 2011) Koliškina, Olga; Kažoka, Helēna; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā analizēti literatūras avoti par organisko savienojumu log P (log D) vērtību noteikšanu. Izmantojot rezultātus iegūtos iepriekšējos kursa darbos tika izvēlēti eksperimentāli apstākļi 1,4-dihidropiridīnu (DHP) log D7,4 vērtības noteikšanai ar augsti efektīvās šķidrumu hromatogrāfijas (AEŠH) metodi un pārbaudīta šo apstākļu pielietojamība uz 15 jaunsintezētiem DHP rindas savienojumiem. Ar ekstrakcijas metodi jaunsintezētiem DHP eksperimentāli tika noteikti sadalīšanās koeficienti sistēmā n-oktanols/0,08M TRIS buferšķīdums (pH 7,4) un rezultāti salīdzināti gan ar vērtībām noteiktām ar AEŠH, gan ar log P vērtībām iegūtām ar aprēķinu metodēm. Atrasta laba korelācija (R2 ~ 0,97) starp log D7,4 vērtībām noteiktām ar ekstrakcijas un AEŠH metodi.
- Item1,4-Dihidropiridīnu mijiedarbības ar DNS molekulu spektrometriska pētīšana(Latvijas Universitāte, 2014) Borisovs, Vitālijs; Sjakste, Nikolajs; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteŠājā bаkаlаurа dаrbā tikа pētītаs аntimutаgēnа АV-153-Nа un tā аnаlоgu, kā аrī urаcilа аtvаsinājumu mijiedаrbībаs аr DNS. Dаrbā tiek izmаntоtаs spektrоfоtоmetrijаs un spektrоfluоrimetrijаs metоdes аr pielietоjumu vielu sаistīšаnаs kоnstаnšu nоteikšаnā. Spektrоfоtоmetriski tikа pаrbаudītаs un sаlidzināti dаžādu 1,4-dihidrоpiridīnu аtvаsinājumu sаistīšаnаs spējаs аr DNS. Eksperimentālаjā dаļā tikа pierаdīts, kа АV-153-Nа spēj interkаlēt stаrp DNS pаvedieniem un urаcilа аtvаsinājumi spēj tieši mijiedаrbоties аr DNS.
- Item1,4-Dihidropiridīnu sintēze jonu šķidrumos(Latvijas Universitāte, 2008) Hiņiča, Anna; Zicmanis, Andris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarba teorētiskajā daļā sniegta īsa informācija par jonu šķidrumiem, dihidropiridīniem un Hanča sintēzi. Darba gaitā ir sintezēti piridīnija rindas jonu šķidrumi un halogenīda jonu nesaturošie un saturošie imidazolija jonu šķidrumi. Veiktas 3,5-dietoksikarbonil-2,6-dimetil-1,4-dihidropiridīna un 3,5-diacetil-2,6-dimetil-1,4-dihidropiridīna sintēzes klasiskos organiskos šķīdinātājos to viršanas temperatūrā un iegūtajos jonu šķidrumos, kā arī gatavos tetrabutilamonija bromīda un 1-etil-3-metilimidazolija metānsulfonāta jonu šķidrumos. Salīdzināti iegūto 1,4-dihidropiridīnu iznākumi atkarībā no sintēzes apstākļiem un jonu šķidrumu katjona un anjona struktūras. Ar kušanas temperatūru noteikšanas metodi pārbaudīta visu sintezēto produktu tīrība, kā arī noskaidrots, kā jonu šķidruma izvēle ietekmē iegūto 1,4-dihidropiridīnu kvalitāti.
- Item1,4-Dioksāna sintēze skābos jonu šķidrumos(Latvijas Universitāte, 2010) Ausekle, Elīna; Prikšāne, Anda; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā pētīta 1,4–dioksāna iegūšana skābos jonu šķidrumos ciklodehidratācijas reakcijās no etilēnglikola un dietilēnglikola. 1,4-Dioksāns iegūts mainot reakcijas apstākļus un izmantoto reaģentu molārās attiecības. Darbā jonu šķidrumos veikta arī tetrahidrofurāna iegūšana no 1,4-butāndiola. Spirtu dehidratācijas reakcijās iegūto produktu tīrība noteikta ar GH/MS, kā arī ar Karla Fišera titrēšanas metodi noteikts ūdens daudzums produktā. Sintezēto Bonsteda skābo jonu šķidrumu tīrība noteikta ar AEŠH/MS .
- Item1-fenil – 1,2,3,4-tetrahidroizohinolīna enantiomēru atdalīšana(Latvijas Universitāte, 2013) Jablonskis, Antons; Kļimenkovs, Igors; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte1-Fenil-1,2,3,4–tetrahidroizohinolīna enantiomēru atdalīšana. Jablonskis A., zinātniskais vadītājs Dr.chem., Igors Kļimenkovs. Bakalaura darbs 35 lappuses,1 attēls, 3tabulas, 35 literatūras avoti, latviešu valodā. Darbā ir veikta 1-fenil-1,2,3,4-tetrahidroizohinolīna sintēze, izmantojot Pikteta – Špenglera reakciju. 1-fenil-1,2,3,4-tetrahidroizohinolīna racemāta sadalīšanai tika izmantotas optiski aktīvas skābes – kampar-10-sulfonskābe, asparagīnskābe, vīnskābe. Tika iegūti attiecīgie sāļi un meklēti apstākļi, kuros izdotos kvantitatīvi atdalīt R un S izomēru. 1-FENIL-1,2,3,4-TETRAHIDROIZOHINOLĪNS, KAMPAR-10-SULFONSKĀBE, ASPARAGINSKĀBE, VĪNSKĀBE, KRISTALIZĀCIJA
- Item18F-PSMA-1007 ražošana, kvalitātes kontrole un tā salīdzinājums ar citiem radiofarmaceitiskajiem preparātiem(Latvijas Universitāte, 2020) Berga, Marta; Vīksna, Arturs; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteLiteratūras apskatā apkopota informācija par radionuklīdiem, radioaktīvo sabrukšanu, pozitronu emisijas tomogrāfiju, prostatas vēzi, radiofarmaceitisko preparātu būtību, nozīmi un kvalitātes kontroli. Tāpat ir apkopota informācija arī par konkrēto radiofarmaceitisko preparātu – 18F-PSMA-1007 un tā sintēzi, kā arī izmantošanas iespējām medicīnā. Maģistra darba eksperimentālajā daļā veikta 18F radionuklīda iegūšana un radiofarmaceitiskā preparāta 18F-PSMA-1007 sintēze, izstrādātas kvalitātes kontroles analīzes metodes, ar kurām tika noteikta radiofarmaceitiskā preparāta radionuklīdu, radioķīmiskās un ķīmiskās tīrības pārbaude, veikta identitātes pierādīšana un noteikti citi kvalitātes parametri, ar kuriem novērtēta sintēzes efektivitāte. Veikts salīdzinājums ar citiem radiofarmaceitiskajiem preparātiem, kas tiek izmantoti prostatas vēža diagnostikā.
- Item2,3-Difenilpropēnnitrila sintēze jonu šķidrumu vidēs(Latvijas Universitāte, 2017) Maševska, Zane; Zicmanis, Andris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte2,3-Difenilpropēnnitrila sintēze jonu šķidrumu vidēs. Maševska Z., zinātniskais vadītājs prof., Dr.h.ķīm. Zicmanis A. Bakalaura darbs, 40 lappuses, 10 attēli, 14 tabulas, 35 literatūras avoti, 14 pielikumi. Latviešu valodā. Darbā apkopota literatūra par Knēvenāgela kondensācijas reakcijas principiem, jonu šķidrumu iegūšanas metodēm, to fizikāli-ķīmiskajām īpašībām. Atrasta informācija par Knēvenāgela kondensācijas reakciju norisi jonu šķidrumu vidēs. Praktiski tika sintezēti 14 dažādi bāziskie jonu šķidrumi, kas savā starpā atšķiras ar struktūras elementiem. To identitāte un tīrība tika pierādīta ar 1H KMR spektriem. Tika veikta 2,3-difenilpropēnnitrila sintēze iegūto bāzisko jonu šķidrumu vidēs. Veikts izvērtējums, kā dažādie jonu šķidrumu struktūras elementi ietekmē reakcijas iznākumu.
- Item2,4-Dimetoksibenzaldehīda kondensācija ar etilcianoacetātu jonu šķidrumu vidēs(Latvijas Universitāte, 2019) Maševska, Zane; Zicmanis, Andris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte2,4-Dimetoksibenzaldehīda kondensācija ar etilcianoacetātu jonu šķidrumu vidēs. Maševska Z., zinātniskais vadītājs prof., Dr.h.ķīm. Zicmanis A. Maģistra darbs, 54 lappuses, 14 attēli, 10 tabulas, 66 literatūras avoti, 19 pielikumi. Latviešu valodā. Darbā apkopota literatūra par jonu šķidrumu iegūšanas metodēm, to attīrīšanu, toksiskajām īpašībām, fizikāli-ķīmiskajām īpašībām. Apkopota informācija par Knēvenāgela kondensācijas reakcijas principiem. Sintezēti 17 strukturāli atšķirīgi jonu šķidrumi. Veiktas Knēvenāgela kondensācijas reakcijas jonu šķidrumu vidēs, izvērtēti iegūtie rezultāti. Iegūtie rezultāti salīdzināti ar citiem līdzīgiem pētījumiem.
- Item2,6-Di-terc-butilfenola grupu saturošu zāļu vielu sintēze un struktūras noteikšana ar rentgenstruktūranalīzes metodēm(Latvijas Universitāte, 2013) Sakaine, Guna; Zemribo, Ronalds; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā raksturota 2,6-di-terc-butilfenola grupu saturošu zāļu vielu sintēze un farmakoloģiskā nozīme, polimorfisms, rentgendifrakcijas pamatprincipi, īpašu nozīmi pievēršot struktūras noteikšanai ar pulvera difrakcijas metodi. Darba praktiskajā daļā sintezētas piecas zāļu vielas: tazofelons, S-2474, E-5110, R-830 un KME-4. No monokristāla difrakcijas noteikta KME-4 un S-2474 kristāliskā struktūra. KME-4 struktūra noteikta arī no pulvera difrakcijas. Darbā iegūta jauna S-2474 polimorfā forma.
- Item2,6-Diazabiciklo[2.2.2]oktān-3,5-dionu sintēze(Latvijas Universitāte, 2012) Pelšs, Jānis; Zicmanis, Andris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte2,6-Diazabiciklo[2.2.2]oktān-3,5-dionu sintēze. Pelšs J., zinātniskie vadītāji Dr. chem., vadošais pētnieks Žalubovskis R., Grandāne A., Dr. habil. chem. prof. Zicmanis A. Bakalaura darbs, 46 lappuses, 3 attēli, 18 tabulas, 28 literatūras avoti. Latviešu valodā. Darbā ir veikta 2,6-diazabiciklo[2.2.2]oktān-3,5-dionu sintēze trīskomponentu viena reaktora reakcijā. Tika sintezēta virkne 2,6-diazabiciklo[2.2.2]oktān-3,5-dionu ar dažādiem alkil- un arilaizvietotājiem pie bicikla C-1 un C-8 atomiem. Iegūto savienojumu struktūra tika pierādīta ar KMR spektroskopiju. 2,6-Diazabiciklo[2.2.2]oktān-3,5-diona reģioizomēra bicikliskā struktūra tika apstiprināta ar rentgenstruktūranalīzi. 2,6-DIAZABICIKLO[2.2.2]OKTĀN-3,5-DIONS, TRĪSKOMPONENTU REAKCIJA, AMĪDU IEKŠMOLEKULĀRĀ CIKLIZĀCIJA.
- Item2,6-Diazabiciklo[2.2.2]oktāna atvasinājumu sintēze(Latvijas Universitāte, 2014) Pelšs, Jānis; Žalubovskis, Raivis; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte2,6-Diazabiciklo[2.2.2]oktāna atvasinājumu sintēze. Pelšs J., zinātniskie vadītāji Dr. chem., vadošais pētnieks Žalubovskis R., Dr. chem., doc. Kļimenkovs I. Maģistra darbs, 51 lappuses, 7 attēli, 17 tabulas, 29 literatūras avoti, 1 pielikums. Latviešu valodā. Darbā ir veikta 2,6-diazabiciklo[2.2.2]oktān-3,5-ditionu sintēze reakcijā starp 2,6 diazabiciklo[2.2.2]oktān-3,5-dioniem un Lavesona reaģentu, kā arī iegūto biciklisko ditioamīdu alkilēšana, kuras rezultātā iegūti 3,5-bis(metiltio)-2,6-diazabiciklo[2.2.2]okta-2,5-diēni. Ir veikta arī 5-selēnokso-2,6-diazabiciklo[2.2.2]oktān-3-onu sintēze reakcijā ar Vūlinsa reaģentu. Literatūras apskatā ir apkopota informācija no pēdējo gadu publikācijām par tioimidātu un tioimīnija sāļu reducēšanas, alkilēšanas un aminēšanas reakcijām.
- Item2-(Hidroksimetil)furāna atvasinājumu sintēze un elektroķīmiskā oksidēšana(Latvijas Universitāte, 2018) Dārziņa, Madara; Lielpētere, Anna; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte2-(Hidroksimetil)furāna atvasinājumu sintēze un elektroķīmiskā oksidēšana. Dārziņa M., zinātniskais vadītājs Mg. chem. Anna Lielpētere. Bakalaura darbs, 50 lappuses, 20 attēli, 8 tabulas, 36 literatūras avoti, 2 pielikumi. Latviešu valodā. Darbā veikta 2-(hidroksimetil)furāna atvasinājumu ķīmiska sintēze un iegūto substrātu elektrolīze nedalītajā šūnā konstanta strāvas stipruma apstākļos metanola klātbūtnē. Elektrolīzes tika veiktas ar 2-(hidroksimetil)furāna atvasinājumiem, kuriem pie furāna gredzena ar tiltiņu pievienoti dažādi nukleofīli – otrs furāna cikls, amīds, α-hidroksiesteris un tozilkarbamāts. Substrātu elektrolīzēs kā pamatšķīdinātāju izmantoja metanolu un acetonitrilu, pievienojot dažādas piedevas (HFIP, elektroķīmisko mediatoru).
- Item(2-Hidroksietil)amonija karboksilāti(Latvijas Universitāte, 2012) Priede, Elīna; Zicmanis, Andris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte(2-Hidroksietil)amonija karboksilāti. Priede E., zinātniskais vadītājs Dr.h.ķīm., prof. Zicmanis A. Maģistra darbs, 78 lappuses, 24 attēli, 17 tabulas, 81 literatūras avots, 5 pielikumi. Latviešu valodā. Darbā ir sintezēti (2-hidroksietil)amonija formiāti, acetāti un laktāti un noteikti to raksturlielumi – ūdens saturs, termiskā stabilitāte un ūdens šķīdumu pH. Iegūtie jonu šķidrumi kā šķīdinātāji lietoti Hanča estera sintēzē un Mihaela pievienošanas reakcijā. Raksturota un salīdzināta (2-hidroksietil)amonija karboksilātu ietekme uz produktu iznākumiem, izvērtētas atšķirīgu reaģentu un katalizatoru izmantošanas iespējas un skaidroti ķīmisko pārvērtību pieļaujamie mehānismi. JONU ŠĶIDRUMI, HANČA ESTERIS, MIHAELA PIEVIENOŠANAS REAKCIJA, (2-HIDROKSIETIL)AMONIJA FORMIĀTI, (2-HIDROKSIETIL)AMONIJA ACETĀTI, (2-HIDROKSIETIL)AMONIJA LAKTĀTI.
- Item2-hlor-4-nitrobenzoskābes un tās izomēru solvātu un polimorfo formu iegūšana un raksturošana(Latvijas Universitāte, 2017) Bogdanova, Estefanija; Bērziņš, Agris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte2-hlor-4-nitrobenzoskābes un tās izomēru solvātu un polimorfu iegūšana unraksturošana. Bogdanova E., darba vadītājs Dr. Chem. Bērziņš A. Bakalaura darbs. 74 lappuses,40 attēli, 9 tabulas, 5 pielikumi, 48 literatūras avoti. Latviešu valodā. Bakalaura darba ietvaros ir apkopota informācija par 2-hlor-4-nitrobenzoskābi, tāsizomēriem, polimorfisma parādību, solvātiem, kā arī par rentgendifraktometriju,termogravimetriju, diferenciālo skenējošo kalorimetriju, diferenciāli termisko analīzi un kodolmagnētisko rezonansi, kā par metodēm, kas tika izmantotas pētījumos. Eksperimentālajā daļā ir veikta CNBA jeb hlornitrobenzoskābes izomēru pārkristalizēšana no 27 dažādiem šķīdinātājiem un tā rezultātā – polimorfo modifikāciju un dažādu solvātu iegūšana. Ar pulvera rentgendifraktometru identificētas eksperimentāli iegūtās kristāliskās formas, kā arī, apvienojot to ar termisko analīzi un kodolmagnētisko rezonanses spektrometriju, pētītas solvātu pārvērtības, fāžu pārejas desolvatācijas laikā un identificēti tās rezultātā radušies produkti. Līdz šim literatūras avotos neaprakstītajiem hlornitrobenzoskābes izomēriem tika noteiktas struktūrformulas, kristālisko režģu parametri, kā arī starpmolekulāro mijiedarbibu enerģiju vērtības, izmantojot eksperimentāli iegūtos pulvera rentgendifraktometrijas datus.
- Item2-metil-4-nitrobenzoskābes un 2-fluor-4-nitrobenzoskābes solvātu un polimorfu iegūšana un raksturošana(Latvijas Universitāte, 2018) Jarmuts, Arkādijs; Bērziņš, Agris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte2-metil-4-nitrobenzoskābes un 2-fluor-4-nitrobenzoskābes solvātu un polimorfu iegūšana un raksturošana. Jarmuts A., darba vadītājs vadošais pētnieks Dr. chem. Agris Bērziņš. Bakalaura darbs. 73 lappuses, 66 attēli, 8 tabulas, 3 pielikumi, 50 literatūras avoti. Latviešu valodā. Bakalaura darbā ir aprakstīti divi nitrobenzoskābes izomēri: 2-metil-4-nitrobenzoskābe un 2-fluor-4-nitrobenzoskābe. Tika atrasta un apkopota informācija par pētītajām vielām, cietvielu kristāliskām formām, polimorfismu un solvātiem. Darbā tika izmantotās šādas fizikālās pētīšanas metodes: pulvera rentgendifraktometrija, diferenciālā skenējošā kalorimetrija (DSK), termogravimetrija (TG), kodolmagnētiskās rezonanses spektroskopija un augsttemperatūras rentgendifraktometrija. Eksperimentālajā daļā tika sintizēta 2-fluor-4-nitrobenzoskābe no 2-fluor-4-nitrotoluola, iegūtā viela (kopā ar 2-metil-4-nitrobenzoskābi) bija pārkristalizēta no vairākiem šķīdinātājiem. Iegūtās kristāliskās formas identificētas ar pulvera rentgendifraktometru un analizētas, izmantojot iepriekšminētās fizikālās pētīšanas metodes. Izmantojot eksperimentāli iegūtos pulvera rentgendifraktometrijas datus tika noteiktas kristālisko režģu parametri un 2-metil-4-nitrobenzoskābes polimorfu I un II kristāliskā struktūra. 2-METIL-4-NITROBENZOSKĀBE, SOLVĀTI, 2-FLUOR-4-NITROBENZOSKĀBE, SOLVATĀCIJA, KOFORMĒRI, POLIMORFISMS, STRUKTŪRFORMULU NOTEIKŠANA