B8 – LU Muzejs / Museum of the UL
Permanent URI for this community
Browse
Browsing B8 – LU Muzejs / Museum of the UL by Title
Now showing 1 - 20 of 182
Results Per Page
Sort Options
- Item1919. gada Mečislava Centneršvēra veidotais ķīmijas praktikums(2019-07-03) Kuzņecova, KristīneRaksts par Latvijas Universitātes Muzeja krājumā esošo poļu fizikālķīmiķa Mečislava Centneršvēra (1874-1944) 1919. gadā veidoto ķīmijas praktikumu inženieriem, mehāniķiem un arhitektiem.
- Item1933. gada 25. novembra jaunie krāsneši ar t/l I šarž!, oldermani un ekonomu(1933-11-25) Latviešu studentu korporācija LatviaFotogrāfijā oldermanis, filistrs Valdis Oga ar jaunajiem krāsnešiem, kuri uzņemti par pilntiesīgiem latviešu studentu korporācijas Latvia locekļiem, saņemot savas korporācijas krāsu regālijas (krāsu deķeli un krāsu lentes): t/l I šaržētais, tautietis Edgars Ķiploks (1. pēc kārtas, skatoties no kreisās puses); zelta zēns Edgars Jēkabsons (2. pēc kārtas, skatoties no kreisās puses); zelta zēns Eduards Tīlis (3. pēc kārtas, skatoties no kreisās puses); zelta zēns Voldemārs Cifersons (4. pēc kārtas, skatoties no kreisās puses); zelta zēns Nikolajs Miklašēvičs (5. pēc kārtas, skatoties no kreisās puses); t/l oldermanis, filistrs Valdis Oga (6. pēc kārtas, skatoties no kreisās puses); tautietis Ādolfs Lubaus (7. pēc kārtas, skatoties no kreisās puses); tautietis Ernests Petersons (8. pēc kārtas, skatoties no kreisās puses); tautietis Valdonis Lauge (9. pēc kārtas, skatoties no kreisās puses); tautietis Nikolajs Kaziņš (10. pēc kārtas, skatoties no kreisās puses); tautietis Kārlis Veide (11. pēc kārtas, skatoties no kreisās puses); NEZINĀMS (12. pēc kārtas, skatoties no kreisās puses).
- Item1934. gada 28. aprīļa iedziedāšana(1934-04-28) Latviešu studentu korporācija LatviaLatviešu studentu korporācijas Latvia jauno pilntiesīgo biedru iesvētīšana 1934. gada 28. aprīlī. Attēlā redzami: tautietis Nikolajs Kaziņš (1. pēc kārtas, no kreisās puses, stāvot uz galda); tautietis Valdonis Lauge (2. pēc kārtas, no kreisās puses, stāvot uz galda); tautietis Kārlis Veide (3. pēc kārtas, no kreisās puses, stāvot uz galda).
- ItemAcademia de Ciencias Fisicas, Matematicas y Naturales paziņojums ar Ernesta Foldāta piezīmi(1998-10-08) Academia de Ciencias Fisicas, Matematicas y NaturalesPaziņojums latviešu biologam, orhideju pētniekam Ernestam Foldātam no Venecuēlas Fizikas, matemātikas un dabaszinātņu akadēmijas par to, ka viņam piešķirta Huana Alberto Olivaresa balva bioloģijas zinātnēs. Ernests Foldāts izvēlēts ar žūrijas vienbalsīgu lēmumu un nominanti pārstāvēja ievērojamu daļu no valsts ievērojamākajiem biologiem. Paziņojumā minēts apbalvošanas ceremonijas laiks un vieta, izteikts gandarījums par balvas piešķiršanas faktu un apsveikumi. Paziņojums drukāts uz vienas lapas ar Fizikas, matemātikas un dabaszinātņu akadēmijas zīmogu un tās prezidenta Ignacio L. Iribarren parakstu. Uz paziņojuma kopijas Ernesta Foldāta uzraksts mašīnrakstā: "PS: Svarīgākais šinī dokumentā ir ka esmu ievēlēts vienbalsīgi, un šinī konkursā piedalījās svarīga grupa no labākien Venecuēlas biologiem". Glabājas Latvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekciju krājumā.
- ItemAkadēmiskās paukošanās ekipējums(LU Muzejs, 2021-12-14) Rubenis, RūdolfsRakstā analizēta akadēmiskās paukošanās nozīme studentu korporāciju vidē, skaidrojot tās vēsturi un ideoloģisko nozīmi godu lietu risināšanā. Raksts ir balstīts uz 2021. gada decembra mēneša priekšmetu - Latviešu studentu korporācijas Fraternitas Cursica akadēmiskās paukošanās inventāru, kas pastāvīgi glabājās LU Muzeja krājumā vairāk kā 10 gadus. Tiek skaidrots arī, ka akadēmiskā paukošanās ir sporta veids, kas izpaužās ar akadēmiskās paukošanās turnīru organizēšanu studentu korporāciju starpā Latvijā un visā Baltijā.
- ItemAleksandra Zāmeļa 1925. gadā ievāktais mazā zvaguļa herbārijs(2019-02-25) Kuzņecova, KristīneRaksts par 2019. gada auga mazā zvaguļa Rhinanthus minor herbāriju, ko 1925. gada 20. jūnijā ievācis latviešu botāniķis un iedzimtības pētnieks Aleksandrs Zāmelis, un kas glabājas Latvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekciju Latvijas Herbārijā (Herbarium Latvicum).
- ItemAleksandram Zāmelim - 125(2022-08-01) Jamonte, Daiga; Kuzņecova, Kristīne; Latvijas Universitātes MuzejsLatviešu botāniķa un ģenētiķa Aleksandra Zāmeļa (1897-1943) 125. jubilejai veltīta Latvijas Universitātes Muzeja virtuālā izstāde “Aleksandram - Zāmelim 125”.
- ItemAlpu kreimules herbāriji Latvijas Universitātes Muzejā(1922-10-14) Jamonte, DaigaAlpu kreimule Pinguicula alpina L. ir rets augs, kurš šobrīd vairs nav sastopams Latvijas flora. Tā vienīgā dabīgā augtene bija uz Staburaga Daugavas krastā. Pļaviņu HES būvniecibas rezultātā tā tika iznīcināta. Latvijas Universitātes Muzeja herbārijā Botānikas un mikoloģijas kolekcijās glabājas šā auga herbāriji gan no Latvijas, gan Igaunijas. Šeit atrodas gan senākais ievāktais herbārijs uz Staburaga, gan pēdējais, kas tika šeit ievākts 1961. gadā.
- ItemAparatūra “Lotoss” poliuretāna plastmasas detaļu atliešanai kosmosā(2020-08-25) Kuzņecova, Kristīne1980. gadā kosmosa stacijā “Salūts” pirmoreiz kosmonautikas vēsturē tika realizēts putupoliuretāna ieguves eksperiments mikrogravitācijas apstākļos, kura rezultāta tika iegūtas jaunas atziņas par ķīmiski tehnoloģisko procesu norisi kosmosā. Kosmosā tapa Maskavas olimpisko spēļu simbola lācīša figūra. Iekārtu "Lotoss", kas pašreiz atrodas Latvijas Ķīmijas vēstures muzeja krājumā, LPSR Zinātņu Akadēmijas Koksnes ķīmijas institūtā izstrādājis latviešu ķīmiķis, ķīmijas doktors, izgudrotājs un gleznotājs Arnolds Alksnis, un tā domāta polimerizācijas reakciju pētīšanai bezsvara stāvoklī.
- ItemAstronoma Alfrēda Žaggera publikācijas(2020) Vilks, Ilgonis; Vilka, Gunta; Latvijas Universitātes MuzejsLatvijas Universitātes Muzeja virtuālajā izstādē „Astronoma Alfrēda Žaggera publikācijas” iespējams iepazīties ar pazīstamā astronoma dzīves gājumu (1878 – 1956) un darbību Latvijas Universitātes Astronomiskās observatorijas direktora amatā, lūkojoties caur viņa publikāciju prizmu.
- ItemAstronomiskajam tornim - 150(2019) Vilka, Gunta; Vilks, IlgonisAstronomiskais tornis uz Latvijas Universitātes galvenās ēkas jumta jau 150 gadus kalpo kā logs uz kosmosu. 19. gadsimtā te veikti zinātniski novērojumi, 20. gadsimtā tornī uzstādīto Heides teleskopu izmantoja studentu apmācībai un debess spīdekļu demonstrēšanai. No 1986. gada zvaigžņotās debess demonstrējumi notiek ļoti aktīvi, nomainījušies trīs teleskopi.
- ItemAstronomiskajam tornim - 150(2019) Vilks, Ilgonis; Vilka, Gunta; Latvijas Universitātes MuzejsLatvijas Universitātes Muzeja virtuālā izstāde „Astronomiskajam tornim – 150” veltīta labi pamanāmai Latvijas Universitātes galvenās ēkas iezīmei – Astronomiskajam tornim uz tās jumta. 2019. gadā ēkai un arī tornim apritēja 150 gadi. Rīgas Politehnikuma laikos te strādājuši dažādi ārzemju profesori, kas veica astronomiskus novērojumus un mācīja studentus. Nodibinoties Latvijas Universitātei, tornis kļuva par Astronomiskās observatorijas sastāvdaļu. Kopš 1986. gada te notiek regulāri debess spīdekļu demonstrējumi, skatītas komētas, Saules aptumsumi un citas samērā retas astronomiskas parādības. Astronomiskais tornis ir kā logs uz debesīm vairāk nekā 150 gadu garumā. Mainījušies teleskopi, novērojumu mērķi un apmeklētāji, bet atklājuma prieks, paša acīm ieraugot Saturna gredzenu vai tālu galaktiku, palicis nemainīgs.
- ItemAugu nosaukumu autori(2021-01-25) Kuzņecova, KristīneRaksts satur informāciju par Latvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekciju herbārija bibliotēkas krājumā esošo Ričarda Kenneta Brammita un Emmas Pouelas monogrāfiju “Augu nosaukumu autori: augu zinātnisko nosaukumu autoru saraksts ar ieteicamajām to nosaukumu formām, ieskaitot saīsinājumus” (Authors of plant names: a list of authors of scientific names of plants, with recommended standard forms of their names, including abbreviations) un tajā aprakstīto uzvārda “standarta formu” augu nosaukumu autoriem piešķiršanas procesu 20. gs. 80.-90. gados.
- ItemAustrumbaltijas eksperts Karls Reinholds Kupfers(2022-03-24) Kuzņecova, KristīneRaksts par vācbaltu botāniķa Karla Reinholda Kupfera (1872-1935) dzīvi, Austrumbaltijas pētījumiem un citiem zinātniskajiem sasniegumiem.
- ItemBotānikas katedras mācību preparāti(2020-02-24) Jamonte, DaigaLatvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekcijās glabājas vēl Rīgas Politehniskā institūta (1896—1918) mācību preparāti, kas vēlākos gados ir izmantoti LU Botānikas katedrā. Raksts iepazīstina ar mikrosēņu mācību preparātiem un mikologa Jūlija Smaroda (1884 – 1956) “Latvijas sēņu eksikāts” (Fungi latvici exiccati) kolekcijām.
- ItemBrīv jums ticēt brīv neticēt [dzejolis](1990-11-09) Foldāts, ErnestsLatviešu orhideju pētnieka Ernesta Foldāta sarakstīts dzejolis par dzīvi Venecuēlā. Dzejolī aprakstīts Venecuēlas siltais un mitrais klimats, tropu džungļi, faunas dažādība, vietējo iedzīvotāju kaismīgais temperaments. Dzejolis rakstīts mašīndrukā uz 1 lapas, labajā apakšējā stūrī ar zilu pildspalvu autora novēlējums, datums un paraksts. Glabājas Latvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekciju krājumā.
- ItemCaroli Linnaeus. Species Plantarum 1753. gada izdevums(2019-06-11) Jamonte, DaigaLatvijas Universitātes Botānikas un mikoloģijas kolekcijās glabājas Karla Linneja (1707 – 1778) viena no viņa izcilākā darba “Species Plantarum” pirmizdevumiem, kam šobrīd ir ne tikai zinātniska, bet arī bibliogrāfiska vērtība. Zīmogi un ieraksti šajās grāmatās dod liecības par to īpašniekiem laika gaitā.
- ItemCephalopoda. Tetrabranchiata(Verlag v. Theodor Fischer Cassel, 1879) Zittel, Karl A. vonK. A. v. Zittel. Palaeontologische Wandtafeln. Mollusca. Cephalopoda. Dibranchiata. Taf. XXVIII.
- ItemCilvēks orķestris - Jānis Ilsters(2021-05-14) Kuzņecova, KristīneRaksts par Jāni Ilsteru (1851-1889), latviešu botāniķi, pedagogu, dzejnieku, lauksaimnieku, folkloristu, novadpētnieku un pirmās botānikas mācību grāmatas latviešu valodā autoru, informatīvie materiāli par kuru un daļa no viņa ievāktā herbārija glabājas Latvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekcijās.
- ItemCoprinus dunarum (Dünen-Tintling) in Dünamünde Pastorat Wanderdüne bei Langesciem(1925-06-26) Stoll, Ferdinad ErdmanAttēlos redzami sēnes zīmējumi un apraksts zīmējuma otrā pusē.