ESF projekta "Savs kaktiņš, savs stūrītis zemes" grāmatas
Permanent URI for this collection
ESF projekta „Savs kaktiņš, savs stūrītis zemes – Latvijas lauku iedzīvotāju attīstības stratēģijas un kultūrvides pārmaiņas” Nr.2009/0222/1DP/1.1.1.2.0/09/APIA/VIAA/087 grāmatas.
Browse
Browsing ESF projekta "Savs kaktiņš, savs stūrītis zemes" grāmatas by Title
Now showing 1 - 7 of 7
Results Per Page
Sort Options
- ItemAizbraukšana un tukšums Latvijas laukos: starp zudušām un iespējamām nākotnēm(Rīga : [Biznesa augstskola Turība], 2012) Dzenovska, DaceMonogrāfijā aizbraukšana skatīta nevis kā izolēta parādība, no kuras izriet politikas mērķis apturēt aizbraukšanu un pagriezt cilvēku plūsmu pretējā virzienā, bet gan kā kompleksu darbību kopums, kuru analizējot uzmanība jāpievērš arī dzīvei iz vietas, arī aizbraukšanas interpretācijai un reprezentācijai ikdienas, kā arī publiskajā un politiskajā diskrusā. Balstoties uz etnogrāfiskiem datiem, kas iegūti ar līdzdalīgā novērojuma un interviju palīdzību Latgalē un Kurzemē, monogrāfijas nodaļās autore pievēršas aizbraukšanas un tukšošanās rezultātā notiekošajām pārmaiņām lauku iedzīvotāju dzīves pasaulē, kā arī šajās pārmaiņās manāmajām nākotnes aprisēm. Autore aicina paplašināt problēmas formulējumu un skatīt aizbraukšanu un lauku tukšosšanos pēcpadomju ekonomisko un politisko reformu kontekstā.
- ItemCilvēks un darbs Latvijas laukos: sociālantropoloģisks skatījums(Rīga : Zinātne, 2012) Cimdiņa, Agnese; Raubiško, IevaŠajā empīriski bagātajā monogrāfijā caur kultūras un sociālās antropoloģijas prizmu niansēti aprakstītas un analizētas šodienas dzīves un darba dažādās izpausmes, iespējas un ierobežojumi Latvijas laukos un to daudzējādās interpretācijas. Grāmatā lauku attīstības kontekstā atspoguļota laucinieku darba ikdiena un analītiski aktualizēti tādi jēdzieni kā darbs, bezdarbs, uzņēmējdarbība un inovācija, kultūra un ekonomika, saimniekošanas racionalitāte un laba dzīve. Dziļāk ielūkojoties gan strādnieku un šķietamo bezdarbnieku, gan bioloģisko, pirts un citu nelielo saimniecību ikdienā, gan arī lauku attīstības speciālistu un sociālo darbinieku viedokļos, autores ļauj saskatīt un izprast līdz šim nesaredzētus, neizprastus un arī ignorētus lauku darba dzīves aspektus.
- ItemDzīve, attīstība, labbūtība Latvijas laukos(Rīga : Zinātne, 2012)Krājuma autori tiecas papildināt lauku attīstības stratēģiski taktisko kvantitatīvo redzējumu "no augšas" ar kvalitatīviem ikdienišķi dzīvotās dzīves portretiem "no apakšas". Krājumā atspoguļojas centieni pēc iespējas dziļāk un plašāk izprast lauku dzīves un darba dažādās izpausmes, iespējas, ierobežojumus un to daudzējādās interpretācijas un tādējādi sniegt padziļinātu ieskatu lauku iedzīvotāju stratēģijās un praksēs. Krājumā pārstāvēts plašs zinātņu nozaru spektrs - kultūras un sociālā antropoloģija, literatūras zinātne, psiholoģija, politoloģija, vides zinātne, cilvēkģeogrāfija, socioloģija un valodniecība.
- ItemLatviešu ģeolingvistikas etīdes(Rīga : Zinātne, 2012) Trumpa, Edmunds"Latviešu ģeolingvistikas etīdēs" pētīta ar ģeolingvistiku jeb areālo lingvistiku saistītā dialektu, administratīvi teritoriālo un draudžu robežu problemātika. Grāmatas trijās nodaļās ir skarti diezgan atšķirīgi ģeolingvistiskās izpētes aspekti - pirmkārt, tiek piedāvāti jauni fakti par latviešu areālo pētījumu sākumposmu, otrkārt, uz kultūrvēstures dotumu fona kritiski aplūkota izloksnes koncepcija, treškārt, balstoties uz trīs gadu laikā savākto dialektu materiālu un jauniem tā klasificēšanas veidiem, Daugavas labajā krastā tiek precizēta viena no galvenajām izoglosām, kas šķir augšzemnieku dialekta sēliskās un latgaliskās izloksnes. Izdevumu papildina 16 krāsainas kartes.
- ItemLatvijas reģionu mazo pašvaldību stratēģijas dažādības vadībā : sabiedriskās politikas analīze un rekomendācijas situācijas maiņai(Rīga : [Biznesa augstskola Turība], 2012) Hanovs, DenissPētījums ir veltīts Latvijas integrācijas politikā maz pētītai dimensijai - Latvijas pašvaldību integrācijas un kultūru dažādības politikai. Balstoties uz piecu Latvijas pašvaldību darbības analīzi ekonomiskās krīzes laikā, autors apkopojis un analizējis virkni piemēru, kā iedzīvotāju līdzdalība spēj mainīt apkārtējo vidi, veicināt interesi par aktuāliem jautājumiem, palīdzot risināt problēmas konkrētajā pašvaldībā. Pētījumā ir apkopots mūsdienu teoriju klāsts par dažādības un integrācijas politiku Rietumeiropā. Pētījums ir paredzēts plašam lasītāju lokam, tajā ir atrodamas rekomendācijas vairākiem integrācijas politikā iesaistītiem dalībniekiem. Pētījumu papildina plašs interviju klāsts un pašvaldības dokumentu analīze, ļaujot lasītājiem veidot secinājumus par konkrētām iniciatīvām.
- ItemStuburi : kādas Latvijas viensētas dzīve(Rīga : Zinātne, 2012) Priedīte, AijaGrāmatā iekļautie literārie darbi izseko kādas reālas viensētas “dzīvei” iespējami plašā laika periodā — visā tās mūža garumā, atklājot viensētu kā laiktelpu, ko skāruši dažādi Latvijas vēstures notikumi, aptverot tās likteni ar visām politiskām un ekonomiskām pārmaiņām līdz pat mūsdienām, kas ļauj salīdzināt literatūras fikciju ar to, kas attiecīgajā laikā notika realitātē. Pēc gadījuma metodes pētījumam izvēlēta Stuburu viensēta Madonas novada Aronas (agrāk Kusas) pagastā. Lai gan viensētas jēdziens sevī ietver zināmu izolācijas un individuālisma zīmogu, tā tomēr ir daļa no plašākas vides. Tādēļ Stuburu viensētas dzīves cikls monogrāfijā aplūkots plašākā laiktelpas kontekstā — kā Stuburi izveidojušies no kāda Kusas muižas māju pudura, kas tajos dzīvojis, kā notikusi izpirkšana no muižas, kā šī viensēta pārdzīvojusi abus 20. gadsimta pasaules karus un daudzās politisko sistēmu maiņas un, visbeidzot, kas ar to notiek šodien. Pētījums ir papildināts ar dokumentu kopijām, lai uzskatāmāk atspoguļotu attiecīgo laiku.
- ItemZaļās zemes dievsunīšu un likteņa līdumnieku laiki(Rīga : Zinātne, 2012) Priedīte, AijaLiteratūrsocioloģiskā pētījumā galvenā uzmanība pievērsta "savam kaktiņam" un hronoloģiski aplūkotas latviešu zemnieki šī sava zemes kaktiņa ieguves un attīstības stratēģijas, ko pastāvīgi ietekmējušas politiskas idejas un to ieviešana, kari un karu sekas - Latvijas kultūrvides pārmaiņas. Pētījuma korpuss atver vairāk nekā 5000 lappušu - divpadsmit reālistiskā manierē rakstīti romāni -, atspoguļojot laikposmu no zemnieku brīvlaišanas 19. gadsimtā līdz mūsdienām. Pētījumā nav analizētas daiļdarbu estētiskās vērtības, uzmanība pievērsta starpdisciplināram skatījumam, aplūkojot viensētu iedzīvotājus, viņu mobilitāti, vērtību izpratni, konfliktu risinājumus un attiecības ar publisko vidi. Romānu fiktīvajā vidē tiek aplūkoti un analizēti tādi paši jautājumi, kādus pārējie projektā "Savs kaktiņš, savs stūrītis zemes" pārstāvēto disciplīnu (sociālantropoloģija, politoloģija, kulturoloģija, valodniecība, vides zinātne) pētnieki pēta uz vietas - lauku darbā, intervējot vietējos iedzīvotājus. Literatūrzinātnē tā ir jauna pieeja, starpdisciplinaritātes paplašināšana un "dziļo interviju" izmantošana. Šai pieejai izstrādāta arī speciāla metode, sastādot pētāmo jautājumu matrici - "jautājumu režģi", caur kuru sijāti teksti un iegūts analizējamais materiāls. Šis pētījums rāda, ka mūsu reālistiskā literatūra par Latvijas lauku iedzīvotājiem ir ne tikai latviskās identitātes meklējumu atspoguļojums, bet arī Latvijas pēdējo 150 gadu dzīvās vēstures attēlojums. Šeit varam uzzināt gan par latviešu zemnieku nemitīgām pūlēm iegūt zemi savā īpašumā, gan par vēsturiskā konteksta izmaiņu ietekmi uz viņu dzīvi. Zemnieks ir bijis tas, kas burtiski pats uz savas ādas dabūjis izbaudīt uz rakstāmgaldiem ar baltām, mīkstām rociņām aprakstītās politiskās idejas un to izpildei veidotos likumus. "Jautājumu režģis" mums izsijā šos faktus, kuru vēsturiskais autentiskums tiek komentēts daudzajās atsaucēs.