Grāmatas (LaVI) / Books

Permanent URI for this collection

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 5 of 7
  • Item
    Latviešu valodas dialektu atlants. Morfoloģija II. Sintakse: Apraksts, kartes un to komentāri
    (LU Latviešu valodas institūts, 2022) LU Latviešu valodas institūts
    Latviešu valodas dialektu atlanta sējums Morfoloģia II. Sintakse izstrādāts Latvijas Universitātes latviešu valodas institūtā Latvijas Zinātnes padomes finansētajā projektā Nr. lzp-2018/1-0213 “Jauna pieeja latviešu ģeolingvistiskajos pētījumos: atvērtie dati”. Tajā iekļautas 110 latviešu valodas ģeolingvistiskās kartes un to komentāri, kā arī komentāru kopsavilkumi angļu valodā. Šajā sējumā kartografētas darbības vārda dažādas formas un daži apstākļa vārdi. Tā kā atsevišķa sintakses sējuma izstrāde nav paredzēta, šajā sējumā ievietotas arī 12 sintakses kartes, kuras atspoguļo dialektiem raksturīgākās sintaktiskās konstrukcijas. LVDA sējumā Morfoloģija II. Sintakse lasītāju ērtības labad ir ievietotas arī latviešu valodas dialektu un intonāciju kartes, kā arī fonētiskās transkripcijas, karšu un komentāru principu apraksts, fonētiskā transkripcija, izmantotie avoti un literatūra, kā arī Latviešu valodas dialektu atlanta izlokšņu tīkls un izlokšņu alfabētiskais saraksts. Kartes un komentārus sagatavojušas Ineta Kurzemniece, Liene Markus-Narvila, Anna Vulāne, Anna Stafecka (arī darba zinātniskā vadītāja). Karšu elektronisko versiju izstrādājušas, papildinājušas un precizējušas Anete Daina, Elizabete Laura Punka un Liene Markus-Narvila. Darba tehniskajā sagatavošanā piedalījušās Anete Daina, Daira Vēvere.
  • Item
    Latviešu lingvistiskā attieksme: vērtības, pārliecība, prakse
    (LU Akadēmiskais apgāds, 2021) Druviete, Ina
  • Item
    Latviešu valodas seno (16.–18. gs.) tekstu valodniecisko pētījumu bibliogrāfija (līdz 2019. gadam)
    (LU Latviešu valodas institūts, 2021) Andronova, Everita; Siliņa-Piņķe, Renāte; Trumpa, Anta
    Šī elektroniskā bibliogrāfija aptver no pētniecības pirmsākumiem 19. gadsimtā līdz 2019. gadam tapušos valodnieciskos pētījumus par latviešu valodas 16.–18. gadsimta tekstiem. Tajā apkopoti dažāda apjoma pētījumi, sākot no zinātnisko konferenču tēzēm un beidzot ar vairāku sējumu izdevumiem. This electronic bibliography covers linguistic studies dealing with early Latvian texts (16th–18th cc.) from the research on these started in the 19th c. until 2019. It comprises studies of various kinds, from conference abstracts to issues comprising several volumes.
  • Item
    Autentiski teksti valodas apguvē: teorijas, pieejas un pieredzes stāsti
    (Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūts, 2020) Berra, Solvita
    Lingvodidaktisks izdevums, kas paredzēts valodniecības un pedagoģijas studiju programmu īstenošanai universitātēs, svešvalodu metodiķu un pedagogu profesionālajai pilnveidei. Izdevumā īpaša uzmanība ir pievērsta lingvistiskās ainavas pieejas un tekstu izmantojuma teorētiskajam pamatojumam un praksei, mācot latviešu valodu kā svešvalodu Latvijā un ārvalstīs.
  • Item
    Ceļvedis pilsētu tekstu izpētē
    (Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūts, 2020-12-30) Berra, Solvita
    Populārzinātniskā izdevuma pamatā ir trīs daļas: metodoloģiskā, teorētiskā un praktiskā daļa. Pirmā daļa ir paredzēta valodniekiem, valodas pedagogiem un tiem, kuri vēlas iepazīties ar lingvistiskās ainavas teoriju un jaunākajām pedagoģijas teorijām Otrā un trešā daļa ir saistoša valodas apguvējiem un tiem, kurus interesē pilsētu tekstu daudzpusīga izpēte. 1. Metodoloģiskajā daļā tiek runāts par valodas mācīšanas pieejām un refleksīvo pedagoģiju, zināšanu veidošanās procesiem un tekstpratību. 2. Teorētisko daļu veido divas nodaļas, kurās populārzinātniski ir izklāstīti ar pilsētu tekstiem saistīti jautājumi, definēti galvenie termini (t. sk. svešvalodās) un sniegti ieteikumi praktisko pētījumu veikšanai valodniecībā. 3. Praktiskajā daļā ir četras nodaļas, katra no tām veltīta vienam publisko tekstu veidam: ierobežojuma un aizlieguma zīmēm, afišām, reklāmām un grafiti. Katrā nodaļā ir piedāvāti teorētiski un radoši uzdevumi gan latviešu valodas gramatikas un likumu nostiprināšanai, gan sociolingvistikas un semiotikas jautājumu padziļinātai apguvei, gan arī daudzpusīgam skatījumam uz pilsētu tekstiem.