Konferences ziņojumi un tēzes (LUB) / Conference reports and abstracts

Permanent URI for this collection

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 5 of 6
  • Item
    Latvijas Universitātes Bibliotēkas pirmais bibliogrāfs Henriks Novackis (1915 – 1973)
    (2022) Klūga, Vēsma
    Vairāk nekā 100 gadu ilgajā Latvijas Universitātes (LU) Bibliotēkas pastāvēšanas vēsturē tās darbību ir sekmējuši tādi darbinieki kā Henriks Novackis (1915 – 1973). LU Bibliotēkā bibliogrāfa amatā H. Novackis nostrādāja 29 gadus – no 1944. gada rudens līdz pat aiziešanai mūžībā 1973. gada 5. martā. H. Novackis bija izglītots un vispusīgi apdāvināts cilvēks – papildus darba pienākumiem LU Bibliotēkā, H. Novackis publicēja rakstus par bibliogrāfiju un bibliotēku darbu, par latviešu un aizrobežu literatūru, ilgus gadus LU studentiem pasniedza latīņu valodu un bija talantīgs antīko autoru atdzejotājs. Arī LU Bibliotēkas kolektīva sabiedriskā dzīve nebija domājama bez H. Novacka organizatora talanta. Šī publikācija sniedz ieskatu H. Novacka biogrāfijā un aplūko viņa profesionālo un sabiedrisko darbību.
  • Item
    Diplomdarbu kolekcijas (1920-1944) izvērtējums Latvijas Universitātes Bibliotēkas krājumā. Tautsaimniecības un tiesību zinātņu fakultātes diplomdarbu raksturojums.
    (Latvijas Universitātes Bibliotēka, 2022-03-08) Gavare, Daina
    Latvijas Universitātes 79. zinātniskās konferences Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes sekcijas sēdes ietvaros sniegts ieskats pētījumā par Latvijas Universitātes (LU) studentu diplomdarbu kolekciju (1920–1944) LU Bibliotēkas krājumā. To kopējais skaits 2019. gadā - 673 eksemplāri. Kolekcijā bez diplomdarbiem iekļauti arī konkursa, sacensības, kandidāta, studiju, maģistra, atsevišķi habilitācijas darbi un disertācijas. Tie atspoguļo LU studentu pētniecības darbu desmit fakultātēs. Vairākiem darbiem nav norādīts pilns studenta vārds, uzvārds, neprecīzi norādīts diplomdarba izstrādāšanas gads. Darbus, kurus iesniedza sacensībai vai konkursam, noformēja anonīmi ar apzīmētā aploksnē ieliktu zīmi, norādot autora vārdu, uzvārdu un matrikulas numuru, adresi un darba nosaukumu, kas laika gaitā, protams, ir zudusi. Pētījuma gaitā izvirzīti divi pamatjautājumi - cik daudz diplomdarbu ir katrā no fakultātēm laika posmā no 1920. līdz 1944. gadam un kādiem tematiem tie veltīti. Tautsaimniecības un tiesību zinātņu fakultātes studentu darbi kopumā ir 474, kas ir 70 procenti no kopējā LU Bibliotēkas krājumā esošo diplomdarbu skaita. Pētījuma mērķis ir noskaidrot, cik daudz no Tautsaimniecības un tiesību zinātņu fakultātes absolventiem ir ieguvuši atpazīstamību ar savu profesionālo darbību tautsaimniecībā un jurisprudencē vai kādā citā nozarē Latvijā un pasaulē, sniedzot īsas biogrāfiskas ziņas un saikni ar Latvijas Universitāti.
  • Item
    Pārskats par lasītāju apkalpošanu Latvijas Universitātes Bibliotēkā padomju periodā
    (2020) Klūga, Vēsma
    Raksts izveidots uz LU 78. zinātniskajā konferencē, Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes sekcijā prezentētā referāta bāzes un sniedz ieskatu lasītāju apkalpošanas tendencēs toreizējā Latvijas Valsts universitātes Zinātniskajā bibliotēkā (tagad – Latvijas Universitātes Bibliotēkā) no 1940. gada 17. jūnija līdz 1941. gada 1. jūlijam un no 1944. gada 16. oktobra līdz 1990. gada 4. maijam. Padomju varas gados Latvijas Universitātes Bibliotēkas (turpmāk – LU Bibliotēka) darbs tika organizēts atbilstoši padomju ideoloģiskajām nostādnēm – tai bija jākļūst par nozīmīgu sabiedriski politiskās audzināšanas un pilsoniskās apziņas veidošanas centru, bet bibliotekāriem – par aktīviem masu audzinātājiem ar uzdevumu veikt politisko izglītošanu. Padomju augstskola bija svarīgs posms jaunatnes komunistiskās audzināšanas sistēmā. Tās galvenais uzdevums – apgādāt lielo studentu, aspirantu un mācību spēku kolektīvu ar nepieciešamo zinātnisko, mācību un sabiedriski-politisko literatūru saskaņā ar universitātes mācību, zinātniski – pētniecisko un idejiski – politiskās audzināšanas plāniem. Bibliotēkas uzdevums ir popularizēt padomju zinātnes – visprogresīvākās un visbagātākās zinātnes pasaulē – sasniegumus, audzināt studentus padomju patriotisma garā, palīdzēt tiem veidot sevi par augsti kvalificētiem padomju speciālistiem.
  • Item
    Informācijpratība doktorantūras studentiem
    (2019) Rozenberga, Gita
    Konferences ziņojumā izklāstīts apkopojums par doktorantūras studentu informacionālām vajadzībām studijās un pētniecības darbā. Autore apkopojusi atziņas no zinātniskās literatūras bibliotēkzinātnes un izglītības jomās, kā arī no pieredzes, strādājot akadēmiskā vidē. Doktorantūras studentu informacionālās vajadzības nosaka to kompleksā daba, kā no vienas puses studiju un no otras puses pētniecības procesa dalībniekiem. Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas ietekmē pētniecības darbplūsmu, un tiek attīstīti arvien jauni risinājumi dažādu pētniecības procesu veikšanai. Bibliotēku personālam, attīstot informācijpratības pakalpojumus, jāņem vērā doktorantūras studentu informacionālo vajadzību komplekso dabu un tehnoloģiju sniegtās iespējas.
  • Item
    Grāmatu likteņi gadu ritējumā
    (2020) Mantiniece, Ilga
    Latvijas Universitātes Bibliotēkas simtgadei veltītajā Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes sekcijā LU ikgadējā zinātniskajā konferencē tiešsaistē prezentētie slaidi un pavadteksts ar nedaudz nostaļģisku nosaukumu “Grāmatu likteņi gadu ritējumā” piedāvā īsu ieskatu Latvijas Universitātes bibliotēkas krājuma vēsturē. Ietvertais materiāls daļēji iekļauts arī mobilās izstādes "Mirklis 100 gadi: LU Bibliotēka 1919-2019" stendos.