Filozofijas un socioloģijas institūts / Institute of Philosophy and Sociology
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Filozofijas un socioloģijas institūts / Institute of Philosophy and Sociology by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 101
Results Per Page
Sort Options
- ItemPašreference latviešu kultūras paradigmā: 20. gs. 20.-40. un 90. gadi līdz mūsdienām(2003) Beitnere, Dagmāra
- ItemEthnicity, 2009/1 : Politics of Recognition(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2009) Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse various forms of politics of recognition concerning collective identity, identities of ethnic groups, recognition of ethnic minorities.
- ItemEthnicity, 2010/3 : Russian Minorities in the Baltic States(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2010) Volkov, VladislavThis issue of the journal "Ethnicity" publishes articles united by one topic – the character of the policy of recognition of Russian ethnic minorities in Latvia, Lithuania and Estonia.
- ItemMēs nebraucām uz Zviedriju, lai kļūtu par zviedriem.(Zinātne, 2010) Latvijas Universitāte. Filozofijas un socioloģijas institūts; Latvijas mutvārdu vēstures pētnieku asociācija “Dzīvesstāsts”Grāmata par Zviedrijas latviešiem ir Nacionālās mutvārdu vēstures pētnieku pirmais krājums, kas veltīts ārpus Latvijas dzīvojošām latviešu kopienām. Grāmatu veido divi skatpunkti. Pētnieciskie raksti ir kā skats no novērošanas torņa, mēģinot aptvert Zviedrijas trimdas aprises laikā un telpā, galveno uzmanību pievēršot identitātei un kopienai. Savukārt desmit dzīvesstāstu teksti parāda desmit dzīves līnijas un ļauj lasītājam ieraudzīt notikumus no to dalībnieku skatpunkta. Grāmatā stāstiem atvēlēta tik būtiska loma arī tādēļ, ka stāsti un stāstīšana ir ļoti nozīmīga sociāla un kultūras parādība pašā trimdas sabiedrībā, kur tie veido skatījumu uz neseno vēsturi un grupas identitāti.
- ItemEthnicity, 2009/2 : Politics of Recognition(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2010) Vladislav, Volkov; Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse various forms of politics of recognition concerning ethnic identities as Poles and Russians and other ethnic minorities in connection to Latvia.
- ItemEthnicity, 2011/4 : Ethnic Identities and Integration of the Society(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2011) Volkov, Vladislav; Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse the problem of the integration of social and ethnic identities.
- ItemImanuels Kants - pasaules pilsonis no Kēnigsbergas(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2011) Hefe, OtfrīdsGrāmatā publicētas divas ievērojamā vācu filosofa Otfrīda hefes lekcijas - "Imanuels Kants – pasaules pilsonis no Kēnigsbergas" un "Pašdomāšana. Imanuela Kanta „Atbilde uz jautājumu: kas ir apgaismība?”", kā arī Hefes bibliogrāfija un Igora Šuvajeva sarakstītais Hefes dzīves gājuma apraksts.
- ItemEthnicity, 2011/5 : Ethnic Identities and Integration of the Society(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2011) Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse the topic of ethnic identities and the integration of society.
- ItemKultūras identitātes dimensijas(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2011) Krūmiņa-Koņkova, Solveiga; Zirnīte, MāraRakstu krājums „Kultūras identitātes dimensijas” veltīts intelektuālās domas vēsturei Latvijā. Krājumā ietverto rakstu autori aplūko kādreiz būtiskas, taču šodien mūsu vēsturiskajā atmiņā jau piemirstas norises kultūras identitātes tapšanā un tās izpausmēs filozofisko un reliģisko ideju vēsturē, kā arī tajā intelektuālās identitātes vēsturē, kuru varam iepazīt mūsu tautiešu dzīvesstāstos.
- ItemOral history: migration and local identities(Institute of Philosophy and Sociology, University of Latvia, 2011) Garda Rozenberga, Ieva; Zirnite, Mara
- ItemPatiesības izpratne Latvijas filosofijā 20. gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados: Teodors Celms un Jūlijs Aleksandrs Students(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2011) Kūlis, MārisRakstā aplūkoti Latvijas pirmās neatkarības laika filozofu Teodora Celma un Jūlija Aleksandra Studenta uzskati par jēdzienu "patiesība", šī jēdziena skaidrojumi un patiesības teorijas.
- ItemTheodore Celms’s Critique of Husserl’s Transcendental Phenomenology.(Franciscan University of Steubenville, 2012) Vēgners, Uldis
- ItemPhänomen und Wirklichkeit des Ich(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2012) Celms, TheodorViele Manuskripte über die Phänomenologie von Edmund Husserls Schülern sind immer noch nicht publiziert. Das Manuskript von Theodor Celms – nach dem Tod des Autors erworben vom Institut für Philosophie und Soziologie der Universität Lettlands – ist eines von diesen Manuskripten, welches jetzt der Öffentlichkeit zur Verfügung gestellt werden kann.
- ItemEthnicity, 2012/7 : Ethnic Minorities and Migrants(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2012) Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse the topic of ethnic minorities and migrants in Europe, the Chech Republic, Luxemburg and Latvia.
- ItemSensus divinitatis. Vingrinājumi filozofiskajā teoloģijā(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2012) Krūmiņa-Koņkova, SolveigaSolveigas Krūmiņas-Koņkovas monogrāfijā aplūkotas diskusijas, kas šobrīd risinās filozofiskajā teoloģijā, piemēram, par ticības konceptu un ticības racionalitāti, reliģisko pieredzi, zinātnes un reliģijas attiecībām, ļaunuma problēmu un citiem tematiem. Grāmata rakstīta belles-lettres žanrā, tas ir, no vienas puses, grāmatā ir gan racionāla argumentācija, gan citāti, atsauces, personu un atslēgvārdu rādītāji un cits akadēmiskais instrumentārijs, no otras puses, tā ir dienasgrāmata ar piezīmēm par izlasīto, kur vienā lappusē analītiskās filozofijas kārtulas var nomainīt dzejas rindas un šī nomaiņa ir absolūti intuitīva: spriedumi, kurus var reizēm neizteikt, ieslēpjot asociācijās un dodot lasītājam brīvu vaļu veidot pašam savas interpretācijas.
- ItemIdentitāte un citādība(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2012) Lapinska, Ieva; Freiberga, ElgaGrāmatā apkopoti latviešu filozofes un tulkotājas Ievas Lapinskas (1974-2010) darbi, tostarp līdz šim nepublicētais promocijas darba "Attiecību ar citādo izpratne mūsdienu filozofijā: Emanuēls Levins un Lisa Irigaraja" manuskripts, kā arī pētnieciskie un populārzinātniskie raksti par dažādiem kontinentālās filozofijas un feminisma jautājumiem, un tulkotie fragmenti no Anrī Bergsona, Paula Jureviča, Rolāna Barta un Emanuēla Levina tekstiem. Pētniece Ieva Lapinska aizgāja mūzībā 2010.gada 11.aprīlī. Viņas kolēģi LU Filozofijas un socioloģijas institūtā sakārtoja un izdeva šo grāmatu viņas piemiņai, augstu novērtējot Ievas devumu mūsdienu franču filozofijas, kultūras vērtību, identitātes un citādības tematikas risinājumos, lai stiprinātu nacionālās identitātes eiropeisko garu.
- ItemIdentitāte un citādība(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2012) Lapinska, Ieva
- ItemEthnicity, 2012/6 : Ethnic Identities and Integration of the Society(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2012) Volkov, Vladislav; Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse ethnic identities and the integration of society.
- ItemReliģiozitāte Latvijā: vēsture un mūsdienu situācija(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2012) Aleksandrova, Viktorija; Avanesova, Jeļena; Geikina, Laima; Grīnfelde, Māra; Kiope, Māra; Krūmiņa-Koņkova, Solveiga; Misāne, Agita; Pazuhina, Nadežda; Rancāne, Aīda; Rimestad, Sebastian; Runce, Inese; Taivāne, Elizabete; Stankevičs, Zbigņevs; Vējš, Jānis Nameisis; Vuguls, Juris; Krūmiņa-Koņkova, SolveigaIdeja par monogrāfiju, kas aplūkotu situāciju mūsdienu akadēmiskajā reliģijpētniecībā Latvijā, radās 2011. gada oktobrī, kad Apvienotā Pasaules latviešu zinātnieku 3. kongresa un Letonikas 4. kongresa sekcijā “Reliģiozitāte Latvijā: vēsture un mūsdienu situācija” tika nolasīti 22 referāti gan par reliģijpētniecības un teoloģijas vēsturi Latvijā un tās mūsdienu teorētiskajiem kontekstiem, gan arī par dažādiem konkrētiem Latvijas reliģiju vēstures tematiem un reliģiskās dzīves aktualitātēm. Liela daļa referātu autoru iesaistījās arī turpmākajā monogrāfijas veidošanā. Monogrāfija parāda ne tikai tās autoru metodoloģisko pieeju un uzskatu daudzveidību. Tās sadaļās saglabāts arī autoru individuālais izteiksmes stils, kas daudzviet piešķir vēstījumam papildus nianses, ļaujot lasītājam līdzdarboties konkrēto tematu un problēmu risināšanā. Monogrāfija norāda arī uz Latvijas filozofu, teologu un reliģijpētnieku kopējiem saskarsmes punktiem Latvijas reliģiskās dzīves apzināšanā un tālākās sadarbības perspektīvām.
- ItemPoēzijas balss un filosofija(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2013) Vilnīte, Oksana; Šuvajevs, IgorsLatvijas izglītības un kultūras vēsture ir bagāta ar izcilām personībām, pie kurām jāmin arī Latvijas Universitātes mācībspēki. Filosofijas doktore, docente Oksana Vilnīte savu pasniedzējas mūža lielāko daļu – vairāk nekā piecdesmit gadus – veltījusi darbam ar Latvijas Universitātes Filosofijas nodaļas studentiem, kā arī docējusi filosofijas kursus citās fakultātēs. Padomju laika ideoloģizētajā atmosfērā viņa bija brīvas, gudras un izsmalcinātas domāšanas paraugs. Oksana Vilnīte ar savu talantu un ieguldījumu filosofijas nākamo paaudžu izglītošanā pārstāv 20. gadsimta pēckara Latvijas intelektuālo vēsturi. Savijot valodu un kultūru bagātību, viņa mums ir kā nacionālās identitātes starpkultūru simbols.