Filozofijas un socioloģijas institūts / Institute of Philosophy and Sociology
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Filozofijas un socioloģijas institūts / Institute of Philosophy and Sociology by Title
Now showing 1 - 20 of 101
Results Per Page
Sort Options
- ItemThe 4th international oral history conference «Generation, Migration and Memory: Narrative and its Transformations»: Conference programm and abstracts(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2020-11) Latvijas Universitāte, Filozofijas un socioloģijas institūts; Šūpulis, Edmunds; Zirnīte, MāraThe 4th international oral history conference «Generation, Migration and Memory: Narrative and its Transformations», November 12-13, 2020. University of Latvia, Institute of Philosophy and Sociology. Conference programm and abstracts.
- ItemAnthropology of Political, Social and Cultural Memory: Practices in Central and Eastern Europe: Program & Abstracts : International Scientific Conference 13/03/2020-14/03/2020(Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2020) University of Latvia. Institute of Philosophy and Sociology; Vytautas Magnus University. Social and Political Critique Centre & Philosophy department.; University of Latvia. Institute of Latvian History; University of Zielona Góra. Institute of Political Science and Public Administration; Volkov, Vladislav; Zemītis, Guntis; Pazuhina, Nadežda
- ItemAtmiņu mantojums paaudzēs: dzīvesstāstu perspektīva(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, Latvijas Universitāte, 2022) Skultāne, Vieda; Zirnīte, MāraKolektīvo monogrāfiju veido astoņas nodaļas, kurās tiek risināti jautājumi par paaudzēm un atmiņām, kas tiek stāstītas vai noklusētas latviešu dzīvesstāstos, veidojot pieredzes lauka pārmantojamību. Paaudžu perspektīvā šīs problēmas Latvijas dzīvesstāstu pētnieki aplūko pirmoreiz. Individuālo atmiņu un pieredzes savdabība paaudžu nomaiņas gaitā paver jaunu skatījumu uz vēsturiskām norisēm kā impulsiem cilvēku reakcijai un rīcībai. Šī pieeja izlīdzina barjeru starp akadēmisko vēsturi un atmiņu stāstos ietverto, tuvina to ikvienam cilvēkam piemītošai interesei par savu dzīves laiku.
- ItemBēgšana no brīvības? Ērihs Fromms un Latvija(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2014) Šuvajevs, IgorsŠīs kolektīvās monogrāfijas aizsākumi ir rodami 2013. gadā, kad Rīgā notika starptautiska konference „Brīvība un brīvības: iespējas un draudi”. Tomēr tiesībām paust savas domas ir nozīme vien tad, ja esam spējīgi domāt paši; brīvība no ārējas autoritātes ir ilgstošs ieguvums vien tad, ja mūsu iekšējie psiholoğiskie apstākļi paver iespēju apliecināt savu individualitāti. (Ērihs Fromms, Bēgšana no brīvības)
- ItemBeing Moral and Loving Oneself: Kant on Morality, Self-Love and Self-Conceit(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2013) Šimfa, Elvīra
- ItemBezvarīgo vara: Masariks, Patočka, Havels(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2018) Pazuhina, Nadežda; Štolls, Pavels; Šuvajevs, Igors"Bezvarīgo vara” (Moc bezmocných) ir atsauce uz Vāclava Havela eseju ar tādu pašu nosaukumu, kas kļuva par kolektīvās monogrāfijas vadmotīvu un konceptuālo kodolu. Grāmatā ir apkopoti mūsdienu Čehijas un Latvijas zinātnieku – vēsturnieku, filosofu, sociologu, antropologu, lingvistu – aktuālie pētījumi, kā arī pirmo reizi latviešu valodā ir pārtulkoti triju ievērojamo čehu domātāju – Tomāša Garika Masarika, Jana Patočkas un Vāclava Havela teksti. Grāmatā “Bezvarīgo vara: Masariks, Patočka, Havels” iekļauta daļa no pētījumiem, kas tika prezentēti konferencē ar tādu pašu nosaukumu. Tā norisinājās Rīgā, 2017. gada 24. un 25. oktobrī un tās patronese bija prof. Dr. Vaira Vīķe-Freiberga, Latvijas Valsts prezidente (1999–2007). V. Vīķes-Freibergas ievadvārdi sniedz emocionālo kamertoni grāmatai, kuras struktūru veido trīs nodaļas. Pirmā nodaļa ir saistīta ar T.G.Masarika personību, darbību un vēsturisko kontekstu, kā arī ar viņa idejām par nacionālo minoritāšu lomu vēsturiskās un politiskās atmiņas saglabāšanā. Pētījumos, kuri iekļauti otrajā nodaļā, tiek analizēts un interpretēts V. Havela intelektuālais mantojums, gan pievēršoties tā izpratnei Latvijā 1980. gadu beigās, Atmodas laikā, gan iezīmējot paralēles ar mūsdienu situāciju.Trešo nodaļu veido tulkojumi: fragments no T.G. Masarika grāmatas “Pasaules revolūcija”, nodaļa no J. Patočkas manuskripta “Eiropa un pēc-Eiropa” un Patočkam veltītā Vāclava Havela eseja “Bezvarīgo vara”. Krājuma sastādītāji cer, ka grāmatā apkopotie pētījumi iesaistīs lasītāju ne tikai pārdomās par 20. gs vēstures ”sāpju punktiem” un to atbalsīm mūsdienās, bet arī iedrošinās nevairīties no pagātnes slēptās klātbūtnes apjēgšanas un kritiskās izvērtēšanas mūsu kopīgajā tagadnē. Ievērojamo čehu domātāju darbu tulkojumi ir mēģinājums pietuvināties tai pieredzei, kura vieno visus eiropiešus kā ”laika nervs”, kas nemitīgi atgādina par piedzīvoto, bet reizē iezīmē dzīves perspektīvu, kuru tomēr cilvēkiem ir iespēja – un arī tiesības – mainīt.
- ItemCosmic order and exoneration of the beautiful :visions of the problem in contemporary philosophy(Springer, 2014) Buceniece, Ella
- ItemDialoga un kritikas neiespējamība iekšējo konfliktu draudos: woke vs based(Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2022) Kūlis, MārisJautājumā par iekšējo karu cēloņiem ir jāpaļaujas uz daudziem minējumiem, jo ierosinoši notikumi var izraisīt konfliktu, tomēr tie neko daudz nepasaka par plašāku kontekstu, apstākļiem, sabiedrisko noskaņojumu, kas dzirkstelei ļāvuši aizdedzināt iekuru. Revolūciju vēsture parāda, ka nav iespējams skaidri paredzēt – nedz kādi būs, nedz kad būs iekšējie konflikti, un tomēr zināmas indikācijas pastāv. Kā parāda vēsture, nabadzība nav revolūciju nosacījums (jo citādi tās notiktu katru dienu), bet nozīmīgāka ir pārmaiņu dinamika, turklāt vienalga – kurā virzienā. Salīdzinoši tipiska revolūciju augsne ir lēna ekonomiskā izaugsme un tam sekojošais straujais kritums – situācija, kas raksturo Covid-19 krīzes skarto pasauli. Jāņem vērā arī skatījuma izjūta – patiesiem ekonomiskiem rādītājiem nav liela nozīme, ja vien sabiedrība uzskata, ka situācija ir slikta (ASV piemērs), vai otrādi, ka laba (Krievijas piemērs). Te jāņem vērā kultūras aspekts, kas filosofiskā skatījumā ir interesantākais. Sabiedrību iekšējo konfliktu vēsture parāda, ka sabiedrisku šūmēšanos nereti izraisa atsvešinātība no elites. Tā ir situācija, ka savējo elite ir kļuvusi sveša un tādējādi tai vairs nav leģitimitātes mūs apspiest. Citiem vārdiem, lai gan elite ir apspiedoša, tā tomēr ir “savējā”. Šādu apsvērumu kontekstā ir vērts izvērtēt šā brīža situāciju Rietumos, tostarp Latvijā, kur citstarp redzama “liberāļu” un “konservatīvo” pretstāve, bet arvien skaidrāk arī “woke” kustības klātbūtne (pretējā pusē “based”). Runājot par “woke”, var teikt, ka ir izveidojusies kustība, kurā ir izteikti nošķirtas divas pasaules, jaunā un vecā kultūra, kuras ir radikāli antagonistiskas. Sabiedrības elites, pieņēmušas “woke” idejas (kuras sašķeltību radikāli dramatizē), zaudē ievērojamas sabiedrības daļas uzticību un tādējādi vairo konfliktu riskus. Kā rāda vēsture, revolūcijas notiek nevis no apakšas, bet no augšas. It īpaši ASV tas redzams, kur pastāv dažādu elites grupu konflikts. Iespējams, ka jaunā elite ir sajūgusies ar Silikona ielejas eliti, kura iemieso specifisku ideoloģisku orientāciju. Tas liek bažīties par konflikta iespējamību un radikālu dialoga noraidījumu.
- ItemEko-fenomenoloģija mūsdienās: LU 79. starptautiskās zinātniskās konferences materiāli(LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2021) Kūle, MaijaCollection of articles, reports and abstracts “Eco-phenomenology today” presents results of the first stage of the Latvian Science Council project Izp-2020/2-0085. It is devoted to research of the world's first published scholarly works in Eco phenomenology, as well as to delineating the of phenomenological, aesthetic, social, ethical, and Covid19 pandemic time dimensions of this new direction and for further development in order to prepare articles of international significance. Several tasks were accomplished: 1) research on how Husserl's classical phenomenology works in the aspect of Eco-phenomenology, which concepts, trends, methods should be developed to expand phenomenology in the fields of life, natural, environment, human existence in nature and home; 2) the contribution of phenomenology of life is considered, including the series of publications “Analecta Husserliana”; 3) new developments of phenomenology in relation to pandemics, virus spread and public reaction to it are analyzed; 4) practical approaches of Eco-phenomenology in in the fields of mental health and terrorist threats are considered. This publication is based on the presented reports and discussions during 79th International conference in the University of Latvia.
- ItemEthnicity, 2009/1 : Politics of Recognition(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2009) Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse various forms of politics of recognition concerning collective identity, identities of ethnic groups, recognition of ethnic minorities.
- ItemEthnicity, 2009/2 : Politics of Recognition(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2010) Vladislav, Volkov; Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse various forms of politics of recognition concerning ethnic identities as Poles and Russians and other ethnic minorities in connection to Latvia.
- ItemEthnicity, 2010/3 : Russian Minorities in the Baltic States(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2010) Volkov, VladislavThis issue of the journal "Ethnicity" publishes articles united by one topic – the character of the policy of recognition of Russian ethnic minorities in Latvia, Lithuania and Estonia.
- ItemEthnicity, 2011/4 : Ethnic Identities and Integration of the Society(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2011) Volkov, Vladislav; Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse the problem of the integration of social and ethnic identities.
- ItemEthnicity, 2011/5 : Ethnic Identities and Integration of the Society(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2011) Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse the topic of ethnic identities and the integration of society.
- ItemEthnicity, 2012/6 : Ethnic Identities and Integration of the Society(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2012) Volkov, Vladislav; Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse ethnic identities and the integration of society.
- ItemEthnicity, 2012/7 : Ethnic Minorities and Migrants(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2012) Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse the topic of ethnic minorities and migrants in Europe, the Chech Republic, Luxemburg and Latvia.
- ItemEthnicity, 2013/8 : Ethnic Diversity and Ethnic Studies(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2013) Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse the topic of ethnic diversity concerning the field of ethnic studies.
- ItemEthnicity, 2013/9 : Ethnic Diversity and Ethnic Studies(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2013) Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse the topic of ethnic diversity concerning the field of ethnic studies.
- ItemEthnicity, 2014/10 : Ethnic Identities and National State(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2014) Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse the shaping of ethnic identities and the role of the national state.
- ItemEthnicity, 2014/11 : Ethnic Identities in Political Reality(Daugavpils Universitātes Sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts, 2014) Volkov, VladislavThe articles published in this issue analyse ethnic minorities in political reality.