Bakalaura un maģistra darbi (BF) / Bachelor's and Master's theses
Permanent URI for this collection
IEROBEŽOTAS PIEKĻUVES KOLEKCIJA. PILNTEKSTS PIEEJAMS LU STUDENTIEM U.C. PERSONĀLAM.
Browse
Browsing Bakalaura un maģistra darbi (BF) / Bachelor's and Master's theses by Subject "2-feniletanols"
Now showing 1 - 4 of 4
Results Per Page
Sort Options
- Item2-feniletanola biosintēze ar netradicionālo raugu Kluyveromyces marxianus(Latvijas Universitāte, 2016) Siliņš, Ronalds; Patetko, Artūrs; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteBakalaura darbā mērķis bija pārbaudīt dažādu Kluyveromyces marxianus celmu un fermentācijas apstākļu (L-fenilalanīna, temperatūras, aerācijas) ietekmi uz 2-feniletanola producēšanu. Darbā tika konstatēts, ka L-fenilalanīna pievienošana barotnei būtiski ietekmē 2-feniletanola iznākumu. Tika noteikts, ka optimālie apstākļi 2-feniletanola producēšanai ir glikozes barotne ar 1% L-fenilalanīnu, 150 rpm aerācija un +30°C temperatūra. No darbā pētītajiem pieciem celmiem optimālais 2-feniletanola producēšanai ir K. marxianus DSM 5422, to audzējot uz 10% glikozes barotnes ar 1% L-fenilalanīnu pie +30°C ar 150 rpm aerāciju. Tika noteikts, ka K. marxianus celmi DSM 5422, DSM 5418 un DSM 4906 spēj izmantot laktozi kā oglekļa avotu, kas tos padara perspektīvus 2-feniletanola ražošanai no laktozi saturošām siera sūkalām. K. marxianus celms CBS 712 ir spējīgs efektīvi izmantot gan glikozi, gan galaktozi, kas paver iespēju producēt 2-feniletanolu, audzējot šo celmu uz substrātiem, kas satur abus cukurus, piemēram, uz hidrolizētiem cukurbiešu atlikumiem pēc saharozes ekstrakcijas. Bakalaura darba rezultāti tika prezentēti starptautiskajā kongresā "European Biotechnology Congress" (Rīga, Latvija): "2-Phenylethanol production by Kluyveromyces marxianus on glucose and lactose substrates". Bakalaura darbs izstrādāts LU Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūtā Rūpnieciskās mikrobioloģijas un Pārtikas biotehnoloģijas laboratorijā laika posmā no 2015. gada novembra līdz 2016. gada maijam. Bakalaura darba apjoms ir 35 lpp., tai skaitā 10 tabulas un 16 attēli.
- Item2-feniletanola biosintēze ar raugiem Kluyveromyces spp. divfāzu ekstraktīvā fermentācijā(Latvijas Universitāte, 2020) Aksjonova, Lidija; Vīgants, Armands; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteDarba mērķis bija izpētīt iespēju veikt laboratorijas mēroga biotehnoloģisku 2-feniletanola (2-PE) producēšanu ar raugiem Kluyveromyces spp. divfāzu ekstraktīvā fermentācijā, izmantojot laktozi saturošas barotnes, tai skaitā pārtikas industrijas atkritumproduktus. No trijiem Kluyveromyces spp. raugiem augstākā 2-PE koncentrācija tika iegūta fermentācijā ar K. marxianus DSM 5422. Divfāzu fermentācijā 2-PE daudzums palielinājās trīs reizes, salīdzinot ar vienfāzu fermentāciju. Maksimālā 2-PE koncentrācija 3,35 g/L tika sasniegta pievienojot 1/7 daļu eļļas no kopējā fermentācijas tilpuma. Secinājām, ka sūkalu permeāts ir piemērots substrāts 2-PE biosintēzei. Galvenās darbā izmantotās metodes: fermentācija laktozi saturošās barotnēs, divfāzu ekstraktīvā fermentācija, L-fenilalanīna enzimātiskā noteikšana, 2-PE, laktozes un etanola noteikšana ar augstefektīvo šķidruma hromatogrāfiju (HPLC).
- Item2-feniletanola biosintēze ar raugu Kluyveromyces lactis laktozi saturošos substrātos(Latvijas Universitāte, 2018) Aksjonova, Lidija; Kovtuna, Kristiāna; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteFermentācijas procesā raugi spēj sintezēt aromātiskus savienojumus, tāpēc fermentācija ar raugiem ir alternatīva metode dabīgā 2-feniletanola iegūšanai. Darba mērķis bija izpētīt rauga Kluyveromyces lactis izmantošanas iespējas 2-feniletanola biosintēzē laktozi saturošos substrātos. Darbā tika noteikts piemērotākais K. lactis celms 2-feniletanola biosintēzei, tika izpētīta barotnes sastāva ietekme uz 2-PE producēšanu, 2-PE sintēzes dinamika fermentācijas laikā, K. lactis DSM 70799 2-feniletanola tolerance, kā arī tika veikta divfāžu ekstraktīvā fermentācija ar rapšu eļļu. Darbā tika aplūkoti trīs rūpniecībā izmantojami K. lactis celmi, no kuriem K. lactis DSM 70799 uzrādīja augstāko 2-feniletanola koncentrāciju. Augstāks 2-PE iznākums tika iegūts audzējot to laktozes barotnē, tāpēc kā substrātu 2-feniletanola producēšanai var izmantot siera sūkalas un piena permeātu, kas satur laktozi. Feniletanols ir toksisks raugiem un šūnu augšanas inhibēšana sākas, pievienojot 2,04 g/L 2-PE. Toksiskuma samazināšanai un iznākuma palielināšanai var veikt divfāžu ekstraktīvo fermentāciju ar eļļas pievienošanu. Darba izstrādes laikā apgūtās metodes: raugu kultivēšanas metodes, divfāžu ekstraktīvā fermentācija, biomasas noteikšana ar spektrofotometru un mikroplašu lasītāju – inkubātoru, 2-PE noteikšana ar augstefektīvo šķidruma hromatogrāfijas (HPLC) metodi, kā arī cukuru enzimātiskā noteikšana.
- ItemPiena permeāta izmantošanas iespējas 2-feniletanola biosintēzei ar raugu Kluyveromyces marxianus(Latvijas Universitāte, 2017) Žorža, Laura; Vīgants, Armands; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteBakalaura darba mērķis bija izvērtēt industriāla substrāta – laktozi saturoša piena permeāta- izmantošanas iespējas 2-feniletanola biosintēzei ar rauga Kluyveromyces marxianus diviem celmiem- DSM 5422 un DSM 5418- un noskaidrot barotnes sastāva (pussintētiskā laktozes barotne, piena permeāta laktozes barotne, slāpekļa avota (amonija sulfāta), L-fenilalanīna koncentrācija) ietekmi uz 2-feniletanola producēšanu. Tika pierādīta piena permeāta kā oglekļa avota izmantošanas iespēja 2-feniletanola biosintēzei. Pētījumu gaitā tika noskaidrots, ka labākus 2-feniletanola biosintēzes rādītājus uzrādīja K.marxianus DSM 5418 celms, kurš tika audzēts piena permeāta barotnē bez papildus pievienotā amonija sulfāta. Tika novērots, ka DSM 5418 celmam ir raksturīga augsta tolerance pret inhibīciju ar 2-feniletanolu. Izmantojot vairākfaktoru eksperimentālo modelēšanu, tika pētīta laktozes koncentrācijas un L-fenilalanīna ietekme uz Kluyveromyces marxianus 2-feniletanola producēšanu un šo abu faktoru mijiedarbība. Tika konstatēts, ka laktozes koncentrācija 100 g/L piena permeāta barotnē ļauj sasniegt augstāko 2-feniletanola koncentrāciju, un, L-fenilalanīna koncentrācijai palielinoties diapazonā no 5 līdz 15 g/L, 2-feniletanola iznākums no L-fenilalanīna samazinās. Šī bakalaura darba izstrādē tika apgūtas nepieciešamās metodes: raugu kultivēšanas metodes, biomasas noteikšanas metode ar spektrofotometru, fermentācijas parametru noteikšana un HPLC- hromatogrāfa metode. Pētījumi tika veikti LU MBI, Ogļhidrātu biokonversijas laboratorijā.