Bioloģijas fakultāte / Faculty of Biology
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Bioloģijas fakultāte / Faculty of Biology by Subject "16S rRNS"
Now showing 1 - 4 of 4
Results Per Page
Sort Options
- ItemAntidiabētiskā medikamenta metformīna lietošanas ietekme uz cilvēka zarnu mikrobiomu(Latvijas Universitāte, 2015) Elbere, Ilze; Kalniņa, Ineta; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteMetformīns ir plaši lietots medikaments 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā. Pastāv hipotēze, ka metformīna ietekme uz organismu daļēji varētu tikt skaidrota ar tā mijiedarbību ar zarnu mikrobiomu. Bakalaura darba mērķis bija noskaidrot, kā metformīns ietekmē zarnu mikrobioma kompozīciju. Darba ietvaros tika izdalīta mikrobiālā DNS no astoņu cilvēku fēču paraugiem, kas bija ievākti dažādos laika posmos no metformīna lietošanas uzsākšanas, un, izmantojot lielapjoma paralēlo sekvenēšanu, veikta 16S rRNS V3 reģiona analīze, lai salīdzinātu mikrobioma kompozīciju. Pēc nedēļu ilgas metformīna lietošanas tika novērotas būtiskas izmaiņas vairāku taksonomisko vienību īpatsvarā un mikrobioma iekšējās daudzveidības samazināšanās. Darbs veikts no 10.2014. līdz 05.2015. Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā.
- ItemAr metformīna lietošanu asociētas izmaiņas cilvēka zarnu mikrobioma sastāvā un DNS metilēšanas profilos(Latvijas Universitāte, 2017) Elbere, Ilze; Kloviņš, Jānis; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteMetformīns ir pirmās izvēles medikaments 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā. Tam raksturīga variabilitāte terapijas efektivitātē un biežas blaknes. Medikamenta iedarbību var ietekmēt tādi faktori kā mijiedarbība ar zarnu mikrobiomu un gēnu ekspresijas regulācija DNS metilēšanas līmenī. Maģistra darba mērķis bija noskaidrot, kādas izmaiņas metformīns ierosina cilvēka zarnu mikrobioma kompozīcijā un leikocītu metilēšanas profilā. Darbā tika veikta 16S rRNS amplikonu analīze 18 metformīna lietotāju fēču paraugos un DNS metilēšanas novērtēšana 12 indivīdiem. Metformīna ierosinātas izmaiņas gan zarnu mikrobiomā, gan metilēšanas profilā tika novērotas jau pirmo 24 stundu laikā, daļēji skaidrojot iespējamos blakņu cēloņus un pozitīvo efektu pamatā esošos mehānismus. Darbs izstrādāts 06.2015. – 05.2017. Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā.
- ItemCilvēka asins mikrobioma kompozīcijas, stabilitātes un izcelsmes noteikšana veselos indivīdos(Latvijas Universitāte, 2021) Rozenberga, Maija; Kloviņš, Jānis; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteNeseni pētījumi ir apliecinājuši asins mikrobioma klātesamību veselos cilvēkos, tomēr tā izcelsme vēl ir neskaidra. Maģistra darba mērķis bija noskaidrot asins mikrobioma kompozīciju, potenciālo izcelsmi un dinamiku laika gaitā veseliem indivīdiem. Asins mikrobioma izcelsmes noskaidrošanai 10 veseliem indivīdiem ievāca pilnasins paraugus un ādas, maksts, mutes un fēču mikrobioma uztriepes. Pilnasins un fēču paraugus ievāca no diviem laika punktiem ar 3 mēnešu intervālu. Ar 16S rRNS gēna V3-V4 reģiona analīzi noteica to taksonomisko sastāvu. Noskaidrojās, ka asins mikrobioms ir unikāls - tajā izteikti dominē Proteobacteria tipa Pseudomonas ģints pārstāvji, un vienlaikus tā potenciālā izcelsme daļēji varētu būt no ādas mikrobioma. Pētījuma dalībniekiem 3 mēnešu laika periodā asins un fēču mikrobioms saglabāja stabilitāti. Darbs izstrādāts no 06.2020. līdz 05.2021. Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā.
- ItemTaksonomiskās izmaiņas zarnu mikrobioma sastāvā, lietojot metformīnu, pacientiem ar 2.tipa cukura diabētu(Latvijas Universitāte, 2018) Gulbinska, Liene; Kalniņa, Ineta; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteMetformīns ir medikaments, kurš tiek plaši izmantots 2.tipa cukura diabēta (T2D) ārstēšanā un kura lietošanas laikā būtiski izmainās cilvēka zarnu mikrobioma baktēriju daudzveidība. Bakalaura darba mērķis bija raksturot ar metformīna īstermiņa terapiju asociētās taksonomiskās kompozīcijas izmaiņas zarnu mikrobiomā jaundiagnosticētiem T2D pacientiem. No 23 iesaistīto T2D pacientu fēču paraugiem tikai izdalīta mikrobiālā DNS, veikta mazās ribosomālās subvienības gēna (16S rRNS) V3 reģiona taksonomiskās kompozīcijas analīze ar lielapjoma paralēlo sekvenēšanu. Rezultātā novērota statistiski būtiskas atšķirības β-daudzveidībā un fenotipa specifiskas izmaiņu tendences baktēriju iekšējā daudzveidībā. Darbs tika veikts no 11.2016. līdz 05.2018. Latvijas Biomedicīnas un studiju centrā.