Bioloģijas fakultāte / Faculty of Biology
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Bioloģijas fakultāte / Faculty of Biology by Subject "2. tipa cukura diabēts"
Now showing 1 - 3 of 3
Results Per Page
Sort Options
- Item2.tipa cukura diabēta pacientiem specifisku šūnu līniju izveide dažādu patogēno mehānismu identifikācijai(Latvijas Universitāte, 2015) Radziņa, Andra; Mandrika, Ilona; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāte2. tipa cukura diabēts ir metabolo traucējumu grupa, kam raksturīga hiperglikēmija un insulīna rezistence. Maģistra darba mērķis bija izveidot diabēta pacientiem specifiskas cilmes šūnu līnijas no taukaudu paraugiem. No taukaudiem iegūtās cilmes šūnas tika diferencētas par adipocītiem, kuriem tika ierosināta insulīna rezistence. Tika noteikta to gēnu ekspresija, kas iesaistīti glikozes homeostāzes, transporta un iekaisumu procesos - normālos un insulīna rezistences apstākļos un novērtēta arī pioglitazona iedarbība uz in vitro izraisīto insulīna rezistenci pacientiem specifiskajās šūnu līnijās. Darba rezultāta iegūtas pacientiem specifiskās ADSC šūnu kultūras, kas, diferencējot, uzrāda adipocītiem raksturīgo gēnu ekspresijas izmaiņas insulīna rezistences un pioglitazona darbības rezultātā.
- ItemMetformīna ierosinātas izmaiņas gēnu ekspresijas profilos otrā tipa cukura diabēta pacientos(Latvijas Universitāte, 2019) Ansone, Laura; Ustinova, Monta; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteMetformīns ir pirmās izvēles medikaments 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā, tā terapeitiskais efekts ir pierādīts ļaundabīgo audzēju un neirodeģeneratīvu slimību ārstēšanā. Metformīnam ir raksturīga variabla efektivitāte, turklāt medikamenta darbības mehānisms joprojām nav skaidrs. Pētījuma ietvaros tika veikta uz nākamās paaudzes sekvencēšanu balstīta asins šūnu transkriptoma analīze 17 eiropeiskas izcelsmes 2. tipa cukura diabēta pacientiem pirms metformīna terapijas uzsākšanas un pēc trīs mēnešus ilgas metformīna lietošanas. Rezultāti liecina, ka metformīns statistiski nozīmīgi izmaina 28 gēnu ekspresijas līmeni 2. tipa cukura diabēta pacientu asins šūnās, turklāt tā ietekme uz šūnu signālceļiem ir saistīta ar organisma imūnreakcijām un enerģijas metabolismu, kas sakrīt ar iepriekš aprakstītiem metformīna terapeitiskajiem efektiem.
- ItemVisa genoma asociācijas pētījumā identificēti četri riska polimorfismi un izveidots poligēnā riska modelis 2. tipa diabēta pacientiem Latvijas populācijā(Latvijas Universitāte, 2020) Reščenko, Raimonds; Pečulis, Raitis; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteMaģistra darbs veltīts 2. tipa cukura diabēta ģenētisko cēloņu izpētei Latvijas populācijā, kā arī automatizētas visa genoma asociācijas pētījumu darbplūsmas programmas izveidei. Darba ietvaros noskaidroti četri Latvijā bieži sastopami viena nukleotīda polimorfismi, kas būtiski asociēti ar 2. tipa cukura diabēta risku. Trīs no tiem atrodas gēnos LOC105370658, STK39 un BTNL2, kas ekspresējas un ir nozīmīgi aizkuņģa dziedzera insulīnu sekretējošo beta šūnu darbībā. Apvienojot 41 polimorfismu poligēnā riska modelī (PRS), izskaidroti 11% no slimības variācijas ar AUC 0.69. Cilvēkiem ar augstāko noteikto PRS ir 2.8 reizes palielināts 2. tipa diabēta risks, salīdzinot ar vidējo. Papildus tam, Latvijas populācijā fiksēta būtiska stratifikācija starp etniskās un reģionālās piederības grupu ģenētisko fonu, kas turpmāk jāņem vērā visa genoma asociāciju pētījumos. Visu augstāk minēto datu analīzes posmu automatizēšanai izveidota programmatūra, kas publicēta GitHub repozitorijā. Darbs izstrādāts Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Cilvēka ģenētikas un molekulārās medicīnas grupas ietvaros no 2018. gada aprīļa līdz 2020. gada maijam.