Bakalaura un maģistra darbi (MF) / Bachelor's and Master's theses
Permanent URI for this collection
IEROBEŽOTAS PIEKĻUVES KOLEKCIJA. PILNTEKSTS PIEEJAMS LU STUDENTIEM U.C. PERSONĀLAM.
Browse
Browsing Bakalaura un maģistra darbi (MF) / Bachelor's and Master's theses by Subject "."
Now showing 1 - 6 of 6
Results Per Page
Sort Options
- ItemAr veselības aprūpi saistīto infekciju profilakse operācijas blokā(Latvijas Universitāte, 2020) Savka, Ilona; Raiska, Dita; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteTēmas aktualitāti pamato samērā liels infekciju daudzums stacionāros, kā cēlonis ir infekciju profilakses pasākumu neievērošana. Medicīnas personāla mērķis ir uzlabot pacienta veselības stāvokli, nevis papildus radīt komplikācijas, kuru dēļ pacienta uzturēšanās stacionārā ieilgst, palielinot mirstības risku un izdevumus. Infekciju uzraudzībai un profilaksei ir būtiska nozīme infekciju kontrolē. Pētījuma mērķis: Noskaidrot ar veselības aprūpi saistītos infekciju profilakses pasākumus operācijas blokā. Pētījuma uzdevumi: analizēt un apkopot zinātnisko literatūru par ar veselības aprūpi saistītām infekcijām un to profilaksi operācijas blokā; analizēt V. Hendersones māszinības teoriju saistībā ar veselības aprūpi saistīto infekciju profilaksi operācijas blokā; izstrādāt datu ieguvei nepieciešamo pētniecības instrumentu – daļēji strukturētu attālināto interviju, veikt pilotpētījumu; intervēt operācijas blokā strādājošās māsas; apkopot un analizēt iegūtos rezultātus; izdarīt secinājumus. Pētījuma jautājums: Kādi ir prioritārie ar veselības aprūpi saistīto infekciju profilakses pasākumi operācijas blokā? Pētniecības metode un instruments: Kvalitātīvā pētniecības metode – daļēji strukturēta attālinātā intervija, kas sastāv no 8 intervijas jautājumiem. Pētījumā tiek analizēti infekciju profilakses pasākumi un to nozīmīgums operācijas blokā. Prioritārie infekciju profilakses pasākumi operācijas blokā ir higiēnas pasākumi, individuālo aizsarglīdzekļu lietošana un sterilitātes ievērošana. Samazināts pēcoperācijas infekciju daudzums liecina par kvalitatīvi veiktu aprūpi operācijas laikā, ievērojot sterilitāti un visus aseptikas un antiseptikas principus.
- ItemDarba spriedzes un sava darba nozīmīguma apzināšanās saikne ar profesionālo izdegšanu(Latvijas Universitāte, 2019) Klaģe, Ilona; Civjāne, Liliāna; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteTēma “Darba spriedzes un sava darba nozīmīguma apzināšanās saikne ar profesionālo izdegšanu”. Tēmas aktualitāti pamato pieaugoša profesionālās izdegšanas izplatība un tās ietekme uz māsu darba kvalitāti. Mērķis - noteikt saikni starp darba spriedzi un sava darba nozīmīguma apzināšanos ar profesionālo izdegšanu. Hipotēzes - profesionālā izdegšana ir pozitīvi saistīta ar darba spriedzi un negatīvi saistīta ar brīvu rīcību darbā un sava darba nozīmīguma apzināšanos. Kvantitatīvs, neeksperimentāls, šķērsgriezuma pētījums. Pētniecības instruments - starptautiski izstrādātā aptaujas anketa AwAKE. Pētījumā konstatēti augsti izdegšanas rādītāji, kurus ietekmē darba spriedze un neietekmē brīvā rīcība darbā un darba nozīmīguma apzināšanās. Pētījuma rezultāti ir pieņemti kā mutiska prezentācija 11th International Conference on Epidemiologic and Public Health, Kopenhāgenā, Dānija. Atslēgvārdi: profesionālā izdegšana, darba spriedze, darba nozīmīgums.
- ItemKsenofobijas sastopamība anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes pamatspecialitātē strādājošajām māsām(Latvijas Universitāte, 2017) Ruciņa, Inta; Vīksna, Laura; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteBakalaura darba tēma ir “Ksenofobijas sastopamība anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes pamatspecialitātē strādājošajām māsām”. Tēmas aktualitāti nosaka: plaši migrācijas procesi ar sekojošu etnisko struktūru, reliģiju un kultūru sajaukšanos, medicīnas tūrisma apjoma pieaugums, vājā sabiedrības locekļu integrācija un ārzemnieku pacientu aprūpē novērotais tolerances trūkums. Darba mērķis ir noskaidrot ksenofobijas sastopamību anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes pamatspecialitātē strādājošo māsu vidū. Izvirzītā hipotēze: anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes pamatspecialitātē praktizējošām māsām ar augstāku izglītības līmeni novērojama zemāka ksenofobijas sastopamība, nekā māsām ar zemāku izglītības līmeni. Pētniecības instruments: aptaujas anketa. Pētniecības metode: kvantitatīvā. Pētījumā noskaidrojās, ka anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes pamatspecialitātē strādājošo māsu vidū ksenofobijas sastopamība ir nedaudz virs vidējiem rādītājiem. Pētījuma hipotēze ir apstiprinājusies – pastāv stipra korelācija starp māsu izglītības līmeni un ksenofobijas līmeni.
- ItemOperāciju ilgums kā apakšstilbu tūskas attīstības ietekmējošais faktors operāciju māsām(Latvijas Universitāte, 2020) Bārtuliņa, Gunta; Ivanovs, Igors; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteBakalaura darba tēma- „Operāciju ilgums kā apakšstilbu tūskas attīstības ietekmējošais faktors operāciju māsām”. Darba mērķis ir noskaidrot, kā operāciju ilgums ietekmē apakšstilbu tūskas attīstību operāciju māsām. Pētniecības uzdevumi ir apkopot un izanalizēt literatūru, analizēt Kolistas Rojas adaptācijas teoriju saistībā ar darba tēmu, izstrādāt pētījuma instrumentu- intervijas jautājumus. Veikt pētījumu, apkopot un izanalizēt iegūtos datus, veikt secinājumus. Izstrādāt ieteikumus, kā mazināt apakšstilbu tūskas attīstību. Pētniecības jautājums ir kā operāciju ilgums ietekmē apakšstilbu tūskas attīstību operāciju māsām? Pētījumam izmantota kvalitatīvā metode. Pētījuma instruments ir intervija.
- ItemPotenciālās aprūpes problēmas pacientiem ar mākslīgo plaušu ventilāciju, kas ilgstoši atrodas intensīvās terapijas nodaļā(Latvijas Universitāte, 2022) Akmentiņa, Liene Anete; Bakša-Zveja, Evija; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteBakalaura darba tēma ir “Potenciālās aprūpes problēmas pacientiem ar mākslīgo plaušu ventilāciju, kas ilgstoši atrodas intensīvās terapijas nodaļā” ir izvēlēta, lai izvērtētu potenciālās aprūpes problēmas pacientiem ar intubācijas cauruli vai traheostomu intensīvās terapijas nodaļā, ilgstoši atrodoties pievienoti pie mākslīgās plaušu ventilācijas. 50-80% veselības pakalpojumu sniedz māsa un tas būtiski ietekmē aprūpes kvalitāti. Pētījuma mērķis ir izpētīt potenciālās aprūpes problēmas pacientiem, kam tiek nodrošināta mākslīgā plaušu ventilācija intensīvas terapijas nodaļā. Darba uzdevumi ir iepazīties ar zinātnisko literatūru par potenciālajām aprūpes problēmām, pacientiem, kam tiek nodrošināta mākslīgā plaušu ventilācija; analizēt Beatrises Keilišas māszinību teoriju par nepilnvērtīgu pacientu aprūpi, saistībā ar bakalaura darba tēmu; izstrādāt pētniecības instrumentu: intervijas jautājumi; apkopot un analizēt pētījumā iegūtos rezultātus; izstrādāt secinājumus. Pētījuma jautājums: Kādas ir potenciālās aprūpes problēmas pacientiem, kas ilgstoši pieslēgti pie mākslīgās plaušu ventilācijas intensīvas terapijas nodaļā? Pētījuma metodoloģija: Kvalitatīvā pētīja metode. Datu iegūšanai tika izstrādāta intervija. Pētījuma bāze bija “X” slimnīcas intensīvās terapijas nodaļa. Intervētas tika 5 strādājošas intensīvas terapijas māsas. Respondentiem tika uzdoti 10 intervijas jautājumi. Darba pirmajā daļā tika apkopota literatūra par Beatrises Keilišas (Beatrice J.Kalisch) māszinības teoriju, saistībā ar nepilnīgu pacientu aprūpi. Pētījuma otrajā daļā tiek apkopotas un analizētas respondentu sniegtās atbildes uz 10 intervijas jautājumiem. Balstoties uz pētījumā iegūtajiem rezultātiem var secināt, ka māsas ir augsti kvalificētas, spēj izvērtēt un sniegt atbilstošu pacientu aprūpi, lai novērstu potenciālās aprūpes problēmas pacientiem, kas ilgstoši atrodas intensīvas terapijas nodaļa, pievienoti mākslīgai plaušu ventilācijai. Atslēgas vārdi: intensīva aprūpe, mākslīgā plaušu ventilācija, aprūpe.
- ItemZarnu stomas pacientu izglītošana stacionārā pirms un pēc operācijas periodā(Latvijas Universitāte, 2022) Čehova, Nataļja; Rudzīte, Daiga; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteBakalaura darbs ”Zarnu stomas pacientu izglītošana stacionārā pirms un pēc operācijas periodā” izstrādāts ar mērķi izpētīt, kādas ir zarnu stomas pacientu izglītošana stacionārā pirms un pēc operācijas periodā. Pētījums veikts, izmantojot kvantitatīvo metodi – anketēšanu. Teorētiskajā daļā apskatīta stomas pacientu izglītošanas nozīme. Latvijā pastāvīgi pieaug cilvēku skaits, kuri ir pārdzīvojuši zarnas stomas izveides operāciju sakarā ar dažādām slimībām vai zarnu traumām. Ir nepieciešama pacientu izglītošana, jo pacienti pēc operācijas var justies stigmatizēti. Izvirzītā hipotēze: Nepietiekama stomas pacientu izglītošana noved pie tā, ka pacienti jūtas nemierīgi, šaubīgi un bezpalīdzīgi. Pamatojoties uz pētījuma rezultātiem var secināt, ka ir zems pirmsoperācijas izglītības līmenis un nepietiekams pēcoperācijas līmenis. Pacienti pēc izrakstīšanas var nejust sevi pārliecināti. Atslēgvārdi: pacienta izglītošana, stoma, pacients ar stomu.