Medicīnas fakultāte / Faculty of Medicine
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Medicīnas fakultāte / Faculty of Medicine by Title
Now showing 1 - 20 of 2948
Results Per Page
Sort Options
- Item1,4 - dihidropiridīna atvasinājumu (AV-153-sāļu) mijiedarbības izpēte pret c-Myc antiparalēlo kvadrupleksu, izmantojot UV/redzamo spektroskopiju(Latvijas Universitāte, 2020) Kite, Linda; Ļeonova, Elīna; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultātePedējos gados ievērojami pastiprinājusies uzmanība pret DNS guanīna kvadrupleksiem un to lomu onkoģenēzē. c-Myc proto-onkogēna pastiprināta ekspresija ir saistīta ar dažādiem cilvēka audzējiem, ka arī ar slikto prognozi. Līdz ar to DNS guanīna kvadrupleksu veidošana un stabilizācija C-myc promoter reģionos ir kritiska c-Myc trankripcijas inhibēšanai, tāpēc pēdējos gados aktīvi tiek meklēti savienojumi, kuri var stabilizēt G-kvadrupleksu struktūras un inhibēt c-Myc gēna ekspresiju. Šī pētījuma darba mērķis bija izpētīt 1,4-dihidropiridīna atvasinājumu (AV-153 sāļu un to analoga AV-154-Na sāls) spēju mijiedarboties ar antiparalēlo c-myc kvadrupleksu, kā arī spēju mijiedarboties ar vienpavadiena formu, izmantojot UV/ redz. spektroskopiskas titrēsanas metodi. Tika atklāts ka dažiem AV-153 sāļiem pastāv spēja mijiedarboties ar abām pētījumam izvēlētajām formām. Visaugstāko afinitāti pret c-myc kvadrupleksu parādija AV-154-Na sāls ka arī AV-153 K un Li sāļi.
- Item1,4 - dihidropiridīnu atvasinājuma AV-6-93, tā struktūras analoga un struktūras elementu darbības izpēte MPP+ toksicitātes modelī SH-SY5Y šūnās(Latvijas Universitāte, 2013) Surgovte, Līva; Klimavičiusa, Linda; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteMitohondriju protekcijai ir nozīmīga loma neirodeģeneratīvo slimību attīstības mazināšanā. Šī darba mērķis bija noskaidrot Latvijas Organiskās sintēzes institūtā sintezētā 1,4-dihidropiridīnu (DHP) atvasinājuma AV-6-93, tā analoga un struktūras elementu, kā arī 1-aminoadamantāna spēju mazināt mitohondriju toksīna 1-metil-4-fenilpiridīna (MPP+) izraisītu nāvi SH-SY5Y šūnās. Rezultāti parādīja, ka AV-6-93 (0,1-10,0 ĀM) un tā struktūras analogs V-2-66 (10,0 ĀM) pievienoti per se palielināja šūnu dzīvotspēju. Šie savienojumi (10,0 ĀM) pastiprināja, savukārt, AV-6-93 (0,1 ĀM) samazināja MPP+ izraisītu šūnu nāvi. AV-6-93 struktūras elementi neietekmēja ne šūnu dzīvotspēju pievienoti per se, ne MPP+ izraisīto toksicitāti. 1-aminoadamantāns (10,0 ĀM) samazināja MPP+ izraisītu šūnu nāvi. AV-6-93 izraisītos efektus nodrošina tā struktūra kopumā.
- Item1,4 - Dihidropiridīnu atvasinājumu ar propargilgrupu ietekme uz dažādu šūnu līniju dzīvotspēju in vitro(Latvijas Universitāte, 2012) Skrinda, Raivis; Vaņina, Marija; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāte1,4 - Dihidropirīdini ir plaši pētītas molekulas, kuri tiek lietoti kā antihipertenzīvie un vazodilatējošie līdzekļi. DHP atvasinājumi uzrāda arī vairākas citas farmakoloģiskās īpašības in vitro un in vivo testos. 1,4 - Dihidropirīdinu vidū ir atrasti savienojumi ar prettuberkulozes un pretvēža īpašībām. Pēdējos desmit gados ir palielinājies vēža slimnieku skaits pasaulē un Latvijā, tāpēc visā pasaulē tiek meklēti jauni ķīmiskie savienojumi, kuri varētu būt izmantojami dažādu veidu vēža ārstēšanā. Mēs parbaudījām jaunu 1,4 - dihidropiridīnu atvasinājumu ar propargilgrupu D3-72-2, D3-69 un ESF-M10 spēju samazināt vēža šūnu līniju dzīvotspēju in vitro. Savienojums D3-72-2 uzrādīja visizteiktāko pretvēža aktivitāti, taču tas bija toksisks arī normālām embrionālām nieru šūnām. Savienojums D3-69 uzrādīja nelielu citotoksicitāti olnīcu teratokarcinomas vēža šūnu un neiroblastomas šūnu līnijās. ESF-M10 savienojums neietekmēja embrionālu un vēža šūnu augšanu. Atslēgas vārdi: 1,4-dihidropiridīnu atvasinājumi, propargilgrupa, pretvēža darbība, HEK-293, HeLa, A549, PA1 un SH-SY5Y šūnu līnijas.
- Item1,4 - dihidropiridīnu iedarbība uz DNS struktūru(Latvijas Universitāte, 2015) Dzintare, Laura; Sjakste, Nikolajs; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteBakalaura darba mērķis bija izpētīt deviņu 1,4-DHP atvasinājumu (alapirons, AV-153-Ca, AV-153-Mg, AV-153-Rb, etkarbatons, J-6-138, nimodipīns, nitrendipīns, PP-501) spēju pasargāt plazmīdas pTZ57R DNS struktūru hidroksilradikāla klātbūtnē, kas tika radīts ar Fentona reakcijas palīdzību in vitro. Šo īpašību izvērtēšanai, izmantojām horizontālo gēla elektroforēzes metodi. AV-153-Ca, AV-153-Mg un nitrendipīns uzrāda visizteiktākās plazmīdas DNS pasargājošās īpašības.
- Item1,4 - dihidropiridīnu mijiedarbība ar peroksinitrītu(Latvijas Universitāte, 2013) Livšina, Jekaterina; Sjakste, Nikolajs; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultātePeroksinitrīts ir toksisks slāpekļa oksīda metabolīts, kurš izraisa audu bojājumus išēmijas un sepses apstākļos. Vielas, kuras spētu reaģēt ar peroksinitītu var izmantot kā aizsarglīdzekļus pret peroksinitrīta toksisko darbību un turpmāk attīstīt kā pretišēmijas un pretsepses preparātus. DNS ir viena no peroksinitrīta toksiskas darbības mērķa molekulām, peroksinitrīts izraisa DNS vienpavediena pārrāvumus un modificē bāzes. 1,4-dihidropiridīni (1,4 - DHP) ir perspektīva savienojumu klase aizsarglīdzekļu meklējumiem. Darba mērķis bija pārbaudīt 1,4 - DHP rindu uz spēju samazināt plazmīdā izraisītus DNS bojājumus reakcijā in vitro. Pierādīts, ka visi izpētītie 1,4 - DHP spēj samazināt peroksinitrīta izraisītos bojājumus DNS reakcijā in vitro. No tiem AV-154-Na ir visefektīvākais.
- Item1,4 dihidropiridīnu atvasinājumu un cilvēka seruma albumīna mijiedarbības izpēte, izmantojot spektroskopiskās metodes(Latvijas Universitāte, 2017) Misāne, Elīna; Sjakste, Nikolajs; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāte1,4 dihidropiridīnu atvasinājumi ir ļoti perspektīvi savienojumi. Pēc jaunāko pētījumu datiem, 1,4 dihidropiridīnu atvasinājumiem piemīt antimutagēnas īpašības, kā arī DNS reparāciju veicinošas spējas. Pašlaik šie savienojumi tiek ļoti plaši pētīti. Savukārt cilvēka seruma albumīns ir transportproteīns, kas transportē hormonus, taukskābes, medikamentus, un kā viena no galvenajām īpašībām ir koloīdosmotiskā spiediena uzturēšana. Darba mērķis bija analizēt 1,4 dihidropiridīnu atvasinājumu un cilvēka seruma albumīna mijiedarbību, izmantojot spektroskopiskās metodes. Lai pētītu cilvēka seruma albumīna un 1,4 DHP atvasinājumu mijiedarbību izmantota spektrofluorimetrija, jo tā ir vienkārša, jutīga un plaši pielietota metode proteīnu un citu savienojumu mijiedarbības pētniecībā. Apkopojot iegūtos rezultātus ,secinām, ka pastāv mijiedarbība starp cilvēka seruma albumīnu un 1,4 dihidropiridīnu atvasinājumiem.
- Item1,4 dihidropiridīnu CNS aktivitātes noteikšana depresijas modelī pelēm(Latvijas Universitāte, 2008) Slica, Vita; Svirskis, Šimons; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteStress ir vadošais faktors CNS slimību patoģenēzē. Pirmkārt tā ir trauksme un depresija – visizplatītākās psihes disfunkcijas. Izvirzītas neskaitāmas hipotēzes trauksmes un depresijas izcelsmes skaidrošanā, bet diemžēl pilnībā to patoģenēzes mehānisms nav izzināts. Pasaulē slimību izplatības ziņa - depresija un trauksme, kā galvenie psihisko disfunkciju sindromi, ieņem otro vietu pēc sirds asinsvadu saslimšanām. Pētījuma mērķis bija noskaidrot 1,4-dihidropiridīnu (glutapirona, cerebrokrasta, tauropirona), kā potenciālu preparātu, CNS aktivitāti depresijas modelī jeb Porsolta piespiedu peldēšanas testā pelēm. Tika pētītas un analizētas dzīvnieku uzvedības izmaiņas stresa apstākļos, salīdzinot dihidropiridīnu efektus ar modeļsavienojumu psihostimulanta amfetamīna un antidepresanta amitriptilīna efektiem. Darbā tiek prezentēti šo Medicīnas fakultātes Farmakoloģijas katedrā veikto eksperimentu sēriju pirmās kārtas rezultāti.
- Item1,4 Dihidropiridīnu, aziridīnamīdoksīmu un modificētu nukleozīdu mijiedarbība ar DNS(Latvijas Universitāte, 2012) Štēbele, Kristiāna; Sjakste, Nikolajs; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteSpēju interkalēt starp DNS pavedieniem uzskata par vielas citotoksiskās vai mutagēnās darbības pazīmi. Pēdējos gados parādās dati par antimutagēnu vielu interkalāciju DNS. Darba mērķis bija izpētīt antimutagēnā 1,4-dihidropiridīna AV-153 un tā analogu, kā arī Latvijas Organiskās Sintēzes Institūtā sintezētu aziridīnamīdoksīmu un metālu-modificētu ftorafura atvasinājumu mijiedarbību ar DNS. Darbā izmantotas spektrofotometrijas, spektrofluorimetrijas, gēla elektroforēzes metodes. Tika pierādīts, ka AV-153 interkalē starp DNS pavedieniem, vienpavediena pārrāvuma vietā, kā arī spēj mijiedarboties ar vienpavediena DNS. Ftorafurs un tā atvasinājumi tieši mijiedarbojas ar DNS. Atslēgas vārdi: DNS, mijiedarbība, interkalācija, 1,4-dihidropiridīni, ftorafurs.
- Item1,4-dihidropiridīna AV-153-Na mijiedarbības ar DNS molekulu izvērtējums šūnas ietvaros(Latvijas Universitāte, 2016) Tolstova, Anna; Rostoka, Evita; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteAV-153-Na ir 1,4-DHP analogs ar antimutagēnām un DNS pasargājošām īpašībām, kas spēj mijiedarboties ar DNS molekulu caur interkalāciju. Maģistra darba mērķis bija izvērtēt AV-153-Na spēju iekļūt šūnā un vizualizēt tā iespējamo mijiedarbību ar DNS molekulu. Rezultāti parādīja, ka AV-153-Na spēj nokļūt šūnā. AV-153-Na flluorescence tika vizualizēta gan dzīvās, gan fiksētās šūnās. Fluorescence tika konstatēta gan šūnu citoplazmā, gan šūnu kodolos. Pētāmā 1,4-DHP mijiedarbība ar DNS halo netika vizualizēta, tomēr pēc apstrādes ar koncentrētu sāļu šķīdumu fluorecence saglabājas tikai šūnu kodolu apvalku rajonā. Apkopojot iegūtos rezultātus un jau publicētos datus secinām, ka AV-153-Na mijiedarbojās ar DNS molekulu un ietekmē procesus šūnā ļoti zemās koncentrācijās, kuras ar izmantotām mikroskopijas metodēm nav iespējams vizualizēt.
- Item1,4-dihidropiridīnu atvasinājumu (oksidētā diflurona, D3-72 un V-1-53-2) analgētiskās darbības noteikšana ar Tail Flick metodi(Latvijas Universitāte, 2011) Tereņina, Olga; Dzirkale, Zane; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteAnalgētiskās vielas tiek lietotas lai remdētu sāpes. Atkarībā no sāpju intensitātes vai lokalizācijas tiek lietotas dažādas analgētiskas vielas: opiāti, NSPL, ne - opiātu analgētiķi (piem., Flupirtin, Paracetamol).Pirms farmakoloģiskās vielas izmanto cilvēkiem, tās tiek testētas uz dzīvniekiem, lai pārliecinātos par to drošību, efektivitāti, iedarbības veidu, blaknēm un citiem rādītājiem. Eksperimentāli sāpju noteikšanas testi tiek iedalīti divās kategorijās: akūto sāpju testi, kad tiek izmantoti augstās intensitātes stimuli (Tail-flick, Hot-plate), un pastāvīgo (hronisko) sāpju testi, kad dzīvniekiem ar inducētiem perifēriem bojājumiem vai iekaisumiem tiek vērotas izmaiņas uzvedībā (formalīna tests). Šajā bakalaura darbā 3 jauniem 1,4-dihidropiridīnu atvasinājumiem: oksidētajam difluronam, D3-72, V-1-53-2, kas sintezēti Latvijas Organiskās sintēzes institūtā ESF projekta “Neiroimūnās regulācijas iespējas neirodeģeneratīvo slimību ārstēšanā ar jauna tipa priviliģētām struktūrām” Nr.2009/0217/1DP/1.1.1.2.0/09/APIA/VIAA/031 ietvaros, pārbaudīta iespējamā analgētiskā darbība ar Tail-Flick metodi pelēm. Analgēziju izraisa oksidētais diflurons devā 10mg/kg pēc 120 minūtēm, bet D3-72 devā 0,1 mg/kg pēc 90 min un devā 1 mg/kg pēc 120 un 180 minūtēm. Savukārt savienojums V-1-53-2 neietekmē sāpju jūtību pelēm Tail- Flick testā. Atslēgvārdi: sāpes, analgēzija, Tail-flick tests, oksidētais diflurons, D3-72, V-1-53-2.
- Item1. tipa cukura diabēta pacientu aprūpes process(Latvijas Universitāte, 2022) Degtjareva, Anna; Alondere, Linda; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteBakalaura darba tēma: 1. tipa cukura diabēta pacientu aprūpes process. Tēmas aktualitāte ir tāda, ka CD ir globāla veselības problēma, kas ievērojami paaugstina slimīgumu un mirstību galvenokārt ielaisto CD komplikāciju (kardiovaskulārās slimības, acu un nieru slimības un ekstremitāšu amputācijas) attīstības dēļ. Darba mērķis: Noskaidrot 1. tipa cukura diabēta pacientu aprūpes procesu. Pētījuma jautājums: Kā tiek realizēts aprūpes process pacientiem ar 1. tipa cukura diabētu? Pētniecības metode: Kvalitatīvā pētniecības metode. Pētījuma instruments: Intervija. Bakalaura darba mērķis tika sasniegts un pētījuma jautājumā noskaidrojās, ka pacienti ir apzinīgi un zinoši par slimības īpatnībām, kā arī par to, kā rīkoties hipoglikēmijas un hiperglikēmijas gadījumā.
- Item1.4 - dihidropiridīna atvasinājuma ESF-M1 ietekme uz SH -SY5Y un SH-SY5Y - APP751 šūnām oksidatīvā stresa modelī(Latvijas Universitāte, 2013) Grinberga, Liene; Laizāne, Anete; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteAlcheimera slimība ir izplatīta ar vecumu saistīta saslimšana, kur viens no attīstības iemesliem ir pārlieku liela Ca2+ daudzuma ieplūšanu šūnā, kas veicina oksidatīvo stresu. 1,4-DHP piemīt Ca2+ kanālu bloķējošas īpašības. Šī darba mērķis bija noskaidrot Latvijas Organiskās sintēzes institūtā sintezēta N-dodecilaizvietota 1,4-DHP atvasinājuma ESF-M1 ietekmi uz SH-SY5Y un SH-SY5Y-APP751 šūnu līnijām oksidatīvā stresa modelī. Šajā modelī tika izmantota 300 μM H2O2 koncentrācija. Iegūtie rezultāti parādīja, ka oksidatīvā stresa modelī abās šūnu līnijās ESF-M1 neuzrādīja neiroprotektīvas īpašības, bet lielākajā koncentrācijā bija toksisks un pastiprināja H2O2 toksicitāti, kas atbilst rezultātiem iegūtiem iepriekš veiktos pētījumos.Atslēgvārdi: 1,4-DHP, ESF-M1, SH-SY5Y, SH-SY5Y-AP751, H2O2, mitohondriji, Alcheimera slimība
- Item1.4 - dihidropiridīnu efekti uz kalcija kanāliem šūnās(Latvijas Universitāte, 2013) Otersbergs, Matīss; Muceniece, Ruta; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteKalcija antagonisti jeb kalcija kanālu blokatori klīniskajā medicīnā tika ieviesti jau 20 gs. 60os gados. Šodien tās ir vienas no biežāk izrakstītajām zālēm kardiovaskulāro slimību ārstēšanā. 1.4-dihidropiridīns ir visefektīvākais dihidropiridīnu klases kalcija kanālu blokators, kam ir atklātas ne vien asinsspiedienu pazeminošas īpašības, bet arī pretvēža, antioksidanta un antimikrobiālo aģenta īpašības. Darba mērķis bija noteikt jauna 1,4-dihidropiridīna atvasinājuma A3-13 antioksidanta spēju in vitro testā un kalcija kanālu blokatora efektu SH-5YSH šūnu līnijā, kas ekspresē L- un N-tipa kalcija kanālus. Rezultāti rāda, ka A3-13 piemīt neliela (par 6-8%) brīvā radikāļa DPPH līmeņa samazināšanas spēja, kas raksturo tā antioksidanta potenciālu. A3-13 nepiemīt kalcija kanālu agonista īpašības, bet ar IC50 koncentrācijā 9 ± 3 μM šis savienojums uzrāda kalcija kanālu antagonista īpašības.
- Item1.4 - dihidropiridīnu spēja pasargāt šūnas un DNS no peroksinitrīta izraisītajiem bojājumiem(Latvijas Universitāte, 2013) Saleniece, Zane; Sjakste, Nikolajs; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāte1,4 dihidropiridīni tiek plaši lietoti kardiovaskulāro slimību ārstēšanā - arteriālās hipertensijas un stenokardijas ārstēšanā, bet tiem piemīt arī antioksidatīvas īpašības. Maģistra darbā tika pētīta 1,4 dihidropiridīnu savienojumu – cerebrokrasta un J-3-131-Na spēja pasargāt HeLa šūnu kultūru no peroksinitrīta izraisītajiem bojājumiem. Cerebrokrasts 50ĀM spēja pasargāt HeLa šūnas no peroksinitrīta izraisītajiem bojājumiem (p<0.05). Mazākā koncentrācijā tam nebija aizsargājoša efekta. Peroksinitrīts ir toksiskāks par J-3-131-Na koncentrācijā 10ĀM un 50ĀM (p<0,05). J-3-131-Na koncentrācijā 10ĀM un 50ĀM neuzrādīja spēju pasargāt HeLa šūnas no peroksinitrīta izraisītajiem bojājumiem. Atslēgvārdi: 1,4 dihidropiridīnu atvasinājumi, peroksinitrīts, HeLa šūnas.
- Item131-Joda terapijas efektivitātes novērtējums diferencēta vairogdziedzera vēža ārstēšanai(Latvijas Universitāte, 2019) Šenterjakova, Nataļja; Radziņa, Maija; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteRadioaktīvā joda terapija jeb 131-Joda (131-J) terapija pēc totālas vai gandrīz totālas tireoīdektomijas tiek indicēta pacientiem ar diferencētu vairogdziedzera vēzi vairogdziedzera atlieku audu ablācijai un reģionālu vai attālu metastāžu ārstēšanai.Darba mērķi bija izvērtēt 131-J terapijas efektivitāti atkarībā no dažādiem faktoriem un izmeklēšanas metodēm.Retrospektīvs pētījums iekļāva 309 pacientus, kuri saņēma 131-J terapiju no 2016. līdz 2017. gadam, no kuriem 214 pacienti atbilda iekļaušanas kritērijiem. Arī no 309 pacientiem tika atlasīti 34 pacienti, kuriem tika veikta kakla ultrasonogrāfija (USG), vairogdziedzera scintigrāfija, pēc terapijas visa ķermeņa scintigrāfija un vienfotona emisijas datortomogrāfija ar datortomogrāfiju (SPECT/CT). Mūsu rezultāti parādīja, ka 131-J terapijas pirmais kurss nebija efektīvs 29 pacientiem (13.6%), no kuriem 22 pacienti (75.9%) saņēma atkārtotu 131-J terapiju. 131-J terapijas efektivitāte bija atkarīga no dzimuma (p<0.001), tomēr netika saistīta ar pacientu vecumu (p=0.484). Statistiski ticama saistība tika atrasta starp 131-J terapijas efektivitāti un diferencēta vairogdziedzera vēža histoloģiskajiem tipiem (p=0.021), stadijām (p<0.001), recidīva riskiem (p=0.029), 131-J aktivitāti (p<0.001), pirms terapijas tireoglobulīna (Tg) līmeni (p<0.001). Statistiski ticama atšķirība 131-J terapijas iznākumā netika konstatēta starp endogēnu vai eksogēnu tireoīdstimulējošā hormona (TSH) stimulāciju (p=0.158). Pirms ablācijas TSH līmenis neietekmēja vairogdziedzera atlieku audu 131-J ablācijas iznākumu, salīdzinot pacientus, kuriem ablācija bija efektīva un kuriem nebija efektīva (p=0.197). Pēc terapijas visa ķermeņa scintigrāfijas jutība, specifitāte, pozitīva prognostiskā vērība (PPV), negatīva prognostiskā vērība (NPV), precizitāte vairogdziedzera atlieku audu izmeklēšanā bija attiecīgi 88%, 98%, 97%, 93%, 94%, salīdzinot ar kakla USG un vairogdziedzera scintigrāfiju (attiecīgi 50% un 55%, 97% un 96%, 93% un 90%, 72% un 76%, 76% un 79%). Mūsu darbs parādīja 131-J terapijas efektivitāte ir atkarīga no dažādiem faktoriem, bet netiek saistīta ar vecuma un TSH stimulācijas veidiem. Pirms ablācijas TSH līmenis neietekmē 131-J ablācijas iznākumu. Pēc terapijas visa ķermeņa diagnostiskā precizitāte vairogdziedzera atlieku audu izmeklēšanā ir pielīdzināma ar SPECT/CT.
- Item15-25 gadīgo zināšanas par cilvēka papilomas vīrusu(Latvijas Universitāte, 2022) Kagan, Jana; Januškevičs, Sergejs; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteVispārīga informācija:Cilvēka papilomas vīruss (HPV) ir viens no visizplatītākā seksuāli transmisīvā slimība visā pasaulē. Infekcijas sekas var būt maksts, vulvas, dzemdes kakla, dzimumlocekļa, anālā rajona, mutes dobuma un rīkles vēzis, kā arī kārpas dzimumorgānu rajonā. Infekciju veicinošie faktori ir dzimumakts bez prezervatīva, liels dzimumpartneru skaits, agrīns pirmais dzimumakts un smēķēšana. Vissvarīgākais primārais profilakses pasākums ir vakcinācija pret HPV. Mērķis:Darba objektīvais mērķis ir novērtēt 15-25 gadi vecu cilvēku zināšanas un izpratni par HPV un atrast ietekmējošos faktorus, lai nākotnē radītu mērķtiecīgāku izskaidrošanu. Materiāli un metodes:200 dalībnieki aizpildīja anonīmu anketu uz Google veidlapas, laika posmā no 2021 gada novembra līdz 2022 gada februārim. Vērtēšanas kritēriji bija dalībnieku demogrāfiskie dati, kā arī viņu informētība par vīrusa pārnešanu, riska faktoriem un sekām. Pamatojoties uz to, tika izveidots zināšanu rezultāts par HPV ar maksimālo vērtību 17 punkti. Datu analīze tika veikta, izmantojot IBM SPSS Version 20 programmu. Spīrmena korelāciju un Kruskal-Wallis testu tika izmantoti turpmākai analīzei. Rezultāti:Ir statistiski nozīmīga tendence, ka vecākiem respondentiem ir augstāks rādītājs (ρ=0,310, p<0,001). Respondentiem kas uzņemti universitātē bija augstāki rādītāji. Augstāko punktu skaitu sasniedza respondenti medicīnas jomā ar vidējo punktu (10±3). Dalībnieku vecāku izglītības statuss neietekmēja.Visaugstākais vērtējums (10±4) bija tiem respondentiem kuri domāja, ka zina pietiekami daudz par tēmu.31% no visiem vīriešu kārtas dalībniekiem nav ieinteresēts uzzināt vairāk par šo slimību. Zināšanas par sekām vīriešiem bija mazākas. Secinājumi:Faktori, kas veicina augstākas zināšanas ir sieviešu dzimums, lielāks vecums, izglītības pakāpe un nodarbošanās joma. Kopumā zināšanas par infekcijas sekām, izņemot sievietēm, bija diezgan zemas. Sieviešu dzimuma vakcinācijas uzņemšana bija lielāka, kā arī interese par infekciju.
- Item2 - 6 gadus vecu bērnu ēdināšanas paradumi ārpus privātās pirmsskolas izglītības iestādes(Latvijas Universitāte, 2017) Heidemane, Ilze; Paegle, Valija; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteBakalaura darba tēma ir “2 līdz 6 gadus vecu bērnu ēdināšanas paradumi ārpus privātās pirmsskolas izglītības iestādes”. Pētījuma aktualitāte saistāma ar to, ka ik gadu pasaulē un Latvijā pieaug iedzīvotāju skaits ar lieko ķermeņa masu, un satraucoša tendence vērojama jau bērnu un pusaudžu vidū. Darba mērķis ir izzināt 2 līdz 6 gadus vecu bērnu ēdināšanas paradumus ārpus privātās pirmsskolas izglītības iestādes. Pētniecības uzdevumi ir analizēt literatūru par 2 līdz 6 gadus vecu bērnu ēdināšanu, to ietekmi uz bērnu veselību un analizēt Hendersones māszinību teoriju. Pētījuma jautājums: “Kādi ir 2 līdz 6 gadus vecu bērnu ēdināšanas paradumi ārpus privātās pirmsskolas izglītības iestādes?” Pētījumā izmantota kvalitatīvā pētniecības metode, instruments – intervija. Pētījumā iegūtie dati liecina, ka 2 līdz 6 gadus vecu bērnu ēdināšanas paradumi ārpus privātās pirmsskolas izglītības iestādes kopumā vērtējami kā veselīgi, produktu daudzveidību un augstu kvalitāti nodrošinoši; par maz uzmanības tiek pievērsts bērnu ūdens dzeršanas paradumiem, kas potenciāli varētu ietekmēt viņu veselību, neraugoties uz normālu svaru.
- Item2,4 - dibrom - 6 - [cikloheksil(metil)amino]metilanilīna sīrupa 8 mg/5mL ražošanas tehnoloģijas un analītisko metožu izstrāde un validācija(Latvijas Universitāte, 2016) Kuprevičs, Kaspars; Jēkabsons, Kaspars; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteKlepus ir viens no labākajiem organisma aizsargmehānismiem. Tas ir dabisks veids, kā organisms rūpējas par kakla un elpceļu tīrību. Kad elpceļi tiek kairināti, signāls nonāk klepus centrā, kas atrodas galvas smadzenēs. Viens no pazīstamākajiem pretklepus līdzekļiem ir 2, 4 – dibrom – 6 – [cikloheksil(metil)amino]metil anilīns jeb bromheksīna, kurš pieejams gan sīrupu veidā, gan tablešu formā. Bromheksīna pieskaitīts pie terapeitiskās grupas, kuras ārstē elpceļu slimības, kurām raksturīgas produktīvs, klepus ar viskozām krēpām. Latvijas farmaceitiskie uzņēmumi ražo šādas zāļu formas, taču lai produkcija būtu piemērota gan bērniem un pieaugušajiem ir jāizstrādā atšķirīgas koncentrācijas. Pašreiz Latvijā ir pieejama AS “Grindeks” produkcija tabletēs ar bromheksīna hidrohlorīdu koncentrācijā 4 mg un 8 mg, taču sīrups pieejams tikai 4 mg/5 mL koncentrācijā. Lai AS “Grindeks” produktu portfelis būtu pievilcīgs citiem Pasaules reģioniem ir nolemts paplašināt sīrupu ražošanas līniju ar 8 mg/5 mL. Darba mērķis bija izstrādāt izstrādāt 2, 4 – dibrom – 6 – [cikloheksil(metil)amino]metil anilīna jeb bromheksīna sīrupa ražošanas tehnoloģiju, veikt izstrādātai tehnoloģijai ražošanas validāciju un izstrādāt analītiskās metodes produkta kvalitātes novērtēšanai.
- Item2. tipa cukura diabēta ārstēšanā izmantojamo medikamentu aprite SIA "Jelgava Pils aptieka"(Latvijas Universitāte, 2018) Jankauska, Anžela; Vrubļevska, Kristīne; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteMaģistra darba mērķis bija pētīt 2. tipa cukura diabēta ārstēšanu un terapijā izmantoto perorālo medikamentu apriti SIA “Jelgavas Pils aptieka” Pils aptiekā no 2016. gada 1. janvāra līdz 2017. gada 31. decembrim un noskaidrot aptiekas klientu informētību par 2. tipa cukura diabētu. Maģistra darbā aprakstīti 2. tipa cukura diabēta saslimšanas riska faktori, simptomi, komplikācijas un diagnostika, kā arī Latvijā pieejamās monoterapijas un kombinēto medikamentu grupas slimības ārstēšanai. Pētījumā iegūtie rezultāti liecina, ka visbiežāk pacientiem izrakstītā monoterapijas medikamentu grupa bija biguanīdu grupa un sulfonilurīnvielas grupa. Pieprasītākā no kombinēto medikamentu grupām bija biguanīdu un DPP-4 grupas kombinētā medikamentu grupa. Lielākā daļa medikamentu 2016. un 2017. gados tika izrakstīti pacientiem vecuma grupā no 60 līdz 69 gadiem. Aptaujas rezultāti liecina, ka 65% respondentu zina par nepareiza dzīvesveida ietekmi uz 2. tipa cukura diabēta attīstību. Informāciju par 2. tipa cukura diabētu lielākā daļa respondentu 53% ieguvuši no ģimenes ārsta, 38% no masu mēdijiem un 5% no farmaceitiem.
- Item2. tipa cukura diabēta ārstēšanai paredzēto medikamentu aprite aptiekā un ar to lietošanu saistītās blakusparādības(Latvijas Universitāte, 2020) Laizāne, Andra; Dzirkale, Zane; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāte2. tipa cukura diabēts ir viena no izplatītākajām slimībām pasaulē, izraisot mikrovaskulāras un makrovaskulāras komplikācijas. Slimība ir hroniska un progresē pēc 45 gadu vecuma saistībā ar nepilnvērtīgu uzturu un mazkustīgu dzīvesveidu. Katru gadu 2. tipa cukura diabēta pacientu skaits pieaug un līdz ar to arī antidiabētisko līdzekļu patēriņš. Darba mērķis bija izpētīt 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai paredzēto medikamentu apriti aptiekā un ar antidiabētisko medikamentu lietošanu saistītās blakusparādības. Pētījuma rezultāti liecina, ka 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai vairāk tiek izrakstīti perorālie antidiabētiskie medikamenti, no kuriem populārākā antidiabētisko medikamentu grupas zāļu viela atbilstoši vadlīnijām ir metformīns un medikaments - Metfogamma 1000 mg. Otra vispieprasītākā antidiabētisko medikamentu grupa ir sulfonilurīnvielas atvasinājumi. Pieprasītākā zāļu viela ir gliklazīds, bet pārdotākais medikaments - Diaprel MR 60 mg. Populārākais diagnozes kods ir E11.8 - 2. tipa cukura diabēts ar neprecizētām komplikācijām. Pētījumā secināts, ka tikai oriģinālie preparāti vai tikai viena konkrēta ražotāja preparāti netiek uzskatīti par vislabākajiem. Katrs pacients atrod savu medikamentu, kurš dod vislabāko efektivitāti ar vismazāko blakņu risku.