Publikācijas (LUM) / Publications
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Publikācijas (LUM) / Publications by Title
Now showing 1 - 20 of 74
Results Per Page
Sort Options
- Item1919. gada Mečislava Centneršvēra veidotais ķīmijas praktikums(2019-07-03) Kuzņecova, KristīneRaksts par Latvijas Universitātes Muzeja krājumā esošo poļu fizikālķīmiķa Mečislava Centneršvēra (1874-1944) 1919. gadā veidoto ķīmijas praktikumu inženieriem, mehāniķiem un arhitektiem.
- ItemAkadēmiskās paukošanās ekipējums(LU Muzejs, 2021-12-14) Rubenis, RūdolfsRakstā analizēta akadēmiskās paukošanās nozīme studentu korporāciju vidē, skaidrojot tās vēsturi un ideoloģisko nozīmi godu lietu risināšanā. Raksts ir balstīts uz 2021. gada decembra mēneša priekšmetu - Latviešu studentu korporācijas Fraternitas Cursica akadēmiskās paukošanās inventāru, kas pastāvīgi glabājās LU Muzeja krājumā vairāk kā 10 gadus. Tiek skaidrots arī, ka akadēmiskā paukošanās ir sporta veids, kas izpaužās ar akadēmiskās paukošanās turnīru organizēšanu studentu korporāciju starpā Latvijā un visā Baltijā.
- ItemAleksandra Zāmeļa 1925. gadā ievāktais mazā zvaguļa herbārijs(2019-02-25) Kuzņecova, KristīneRaksts par 2019. gada auga mazā zvaguļa Rhinanthus minor herbāriju, ko 1925. gada 20. jūnijā ievācis latviešu botāniķis un iedzimtības pētnieks Aleksandrs Zāmelis, un kas glabājas Latvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekciju Latvijas Herbārijā (Herbarium Latvicum).
- ItemAlpu kreimules herbāriji Latvijas Universitātes Muzejā(1922-10-14) Jamonte, DaigaAlpu kreimule Pinguicula alpina L. ir rets augs, kurš šobrīd vairs nav sastopams Latvijas flora. Tā vienīgā dabīgā augtene bija uz Staburaga Daugavas krastā. Pļaviņu HES būvniecibas rezultātā tā tika iznīcināta. Latvijas Universitātes Muzeja herbārijā Botānikas un mikoloģijas kolekcijās glabājas šā auga herbāriji gan no Latvijas, gan Igaunijas. Šeit atrodas gan senākais ievāktais herbārijs uz Staburaga, gan pēdējais, kas tika šeit ievākts 1961. gadā.
- ItemAparatūra “Lotoss” poliuretāna plastmasas detaļu atliešanai kosmosā(2020-08-25) Kuzņecova, Kristīne1980. gadā kosmosa stacijā “Salūts” pirmoreiz kosmonautikas vēsturē tika realizēts putupoliuretāna ieguves eksperiments mikrogravitācijas apstākļos, kura rezultāta tika iegūtas jaunas atziņas par ķīmiski tehnoloģisko procesu norisi kosmosā. Kosmosā tapa Maskavas olimpisko spēļu simbola lācīša figūra. Iekārtu "Lotoss", kas pašreiz atrodas Latvijas Ķīmijas vēstures muzeja krājumā, LPSR Zinātņu Akadēmijas Koksnes ķīmijas institūtā izstrādājis latviešu ķīmiķis, ķīmijas doktors, izgudrotājs un gleznotājs Arnolds Alksnis, un tā domāta polimerizācijas reakciju pētīšanai bezsvara stāvoklī.
- ItemAugu nosaukumu autori(2021-01-25) Kuzņecova, KristīneRaksts satur informāciju par Latvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekciju herbārija bibliotēkas krājumā esošo Ričarda Kenneta Brammita un Emmas Pouelas monogrāfiju “Augu nosaukumu autori: augu zinātnisko nosaukumu autoru saraksts ar ieteicamajām to nosaukumu formām, ieskaitot saīsinājumus” (Authors of plant names: a list of authors of scientific names of plants, with recommended standard forms of their names, including abbreviations) un tajā aprakstīto uzvārda “standarta formu” augu nosaukumu autoriem piešķiršanas procesu 20. gs. 80.-90. gados.
- ItemAustrumbaltijas eksperts Karls Reinholds Kupfers(2022-03-24) Kuzņecova, KristīneRaksts par vācbaltu botāniķa Karla Reinholda Kupfera (1872-1935) dzīvi, Austrumbaltijas pētījumiem un citiem zinātniskajiem sasniegumiem.
- ItemBotānikas katedras mācību preparāti(2020-02-24) Jamonte, DaigaLatvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekcijās glabājas vēl Rīgas Politehniskā institūta (1896—1918) mācību preparāti, kas vēlākos gados ir izmantoti LU Botānikas katedrā. Raksts iepazīstina ar mikrosēņu mācību preparātiem un mikologa Jūlija Smaroda (1884 – 1956) “Latvijas sēņu eksikāts” (Fungi latvici exiccati) kolekcijām.
- ItemCaroli Linnaeus. Species Plantarum 1753. gada izdevums(2019-06-11) Jamonte, DaigaLatvijas Universitātes Botānikas un mikoloģijas kolekcijās glabājas Karla Linneja (1707 – 1778) viena no viņa izcilākā darba “Species Plantarum” pirmizdevumiem, kam šobrīd ir ne tikai zinātniska, bet arī bibliogrāfiska vērtība. Zīmogi un ieraksti šajās grāmatās dod liecības par to īpašniekiem laika gaitā.
- ItemCilvēks orķestris - Jānis Ilsters(2021-05-14) Kuzņecova, KristīneRaksts par Jāni Ilsteru (1851-1889), latviešu botāniķi, pedagogu, dzejnieku, lauksaimnieku, folkloristu, novadpētnieku un pirmās botānikas mācību grāmatas latviešu valodā autoru, informatīvie materiāli par kuru un daļa no viņa ievāktā herbārija glabājas Latvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekcijās.
- ItemE. Leitz palielināmais stikls uz statīva(2020-02-13) Kuzņecova, KristīneRaksts par palielināmajiem stikliem, mikroskopiem un optisko instrumentu ražošanas uzņēmumu "Ernst Leitz Wetzlar", kura ražotais vienkāršais sadalīšanas mikroskops nr. 46 atrodas Latvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekciju krājumā.
- ItemErnesta Foldāta piedzīvojumi Venecuēlā un dzeja par to(2019-08-26) Kuzņecova, KristīneLatvijas Universitātes Goda doktora, Latvijas Zinātņu Akadēmijas Ārzemju Goda locekļa, Venecuēlas Centrālās Universitātes un Nacionālo parku institūta emeritētā profesora, orhideju pētnieka Ernesta Foldāta (1925-2003) apraksti par piedzīvojumiem Venecuēlā un dzeja par to.
- ItemFerdinanda Erdmaņa Štolla kāpu tintenes akvareļi(2020-07-27) Jamonte, Daiga1925. gada jūnijā Baltijas dabaspētnieks Ferdinads Erdmanis Štolls (1874 – 1966) Garciema smilšu kāpās atklāja jaunu sēņu sugu, kam tika dots nosaukums Coprinus dunarum F. E. Stoll, latviski – kāpu tintene. Zinātnieks sēnes fiksēja un detalizēti aprakstīja. Atraduma fotouzņēmumi un akvareļi ir iekļauti viņa vairāk kā 1000 vienību lielajā F. E. Štolla sēņu attēlu kolekcijā, kuru pamatā veido F. E. Štolla zīmētie akvareļi, kas glabājas Latvijas Universitātes muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekcijās.
- ItemFerdinanda Erdmaņa Štolla sēņu mulāža(2020-10-02) Jamonte, DaigaLatvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekcijās glabājas unikāls eksponāts – sēņu mulāža, kas piederējusi Baltijas dabaspētniekam F. E. Štollam (1874 – 1966) un tikusi izmantota izglītības procesā. Iespējams, ka tā ir vienīgā Latvijā saglabājusies vēsturiskā sēņu mulāža.
- ItemFilozofijas lekciju konspekti no Rīgas Universitātes laika(Latvijas Universitātes Muzejs, 2021-03-03) Rubenis, RūdolfsRaksts satur informāciju par LU Muzejam pastāvīgā glabāšanā nodotiem, bijušā LU Pedagoģijas vēstures muzeja krājumā ietilpstošajiem latviešu filozofa un LU mācībspēka Paula Jurēviča filozofijas lekciju konspektiem no nacionālsociālistiskās Vācijas okupācijas laika. Rakstā aprakstīti paši lekciju konspekti, kas datēti no 1942. līdz 1944. gadam. Arī analizētas P. Jurēviča attiecības ar nacionālsociālistisko okupācijas varu, strādājot LU.
- ItemFizikālās ķīmijas terminologs Jānis Krustiņsons(2022-02-28) Kuzņecova, KristīneRaksts par latviešu fizikālķīmiķi un ķīmijas terminoloģijas pilnveidotāju Jāni Krustiņsonu (1892-1946), viņa darba gaitām, publikācijām un zinātniskajiem sasniegumiem.
- ItemFrīdriha Candera paša uzņemtās fotogrāfijas Latvijas Universitātes Muzeja krājumā(Latvijas Universitātes Muzejs, 2020-11-17) Vilks, Ilgonis
- ItemGada auga 2021 pļavas ķimenes Carum carvi herbārijs(2021-07-07) Jamonte, DaigaRakstā dots ieskats pļavas jeb parastās kimeņu Carum carvi herbāriju LU Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekcijās Herbarium Latvicum (RIG II) un Herbarium Balticum (RIG I). Latvijas Botāniķu biedrība pļavas ķimeni izvēlējās par 2021. Gada augu. LU Muzejs to izvēlējās par jūlija Mēneša priekšmetu.
- ItemGada koka 2020 – Eiropas dižskābarža – herbārijs(2020-06-26) Kuzņecova, KristīneLatvijas Dendrologu biedrība (LDB) par 2020. gada koku izvēlējās Eiropas dižskābardi Fagus sylvatica L. Latvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekciju herbārijā glabājas arī šīs sugas pārstāvju herbārijs - žāvēti un presēti zariņi ar lapām. Rakstā ir Eiropas dižskābarža sugas apraksts un 5 attēli no LU Muzeja herbārija, ar informāciju par to ievākšanas vietām un laikiem.
- ItemĢinšu un sugu krustošanas mēģinājumi krustziežu dzimtā (Cruciferae)(2020-03-17) Kuzņecova, KristīneRaksts satur informāciju par latviešu botāniķa Aleksandra Zāmeļa (1897 - 1943) doktora disertāciju "Ģinšu un sugu krustošanas mēģinājumi krustziežu dzimtā (Cruciferae)" (1942), kas glabājas Latvijas Universitātes Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekciju krājumā.