Bakalaura un maģistra darbi (FMOF) / Bachelor's and Master's theses
Permanent URI for this collection
IEROBEŽOTAS PIEKĻUVES KOLEKCIJA. PILNTEKSTS PIEEJAMS LU STUDENTIEM U.C. PERSONĀLAM.
Browse
Browsing Bakalaura un maģistra darbi (FMOF) / Bachelor's and Master's theses by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 2632
Results Per Page
Sort Options
- ItemDatoreksperimenti ar skaitļu sadalījumiem kvadrātu summās(Latvijas Universitāte, 2006) Strazdiņš, Ģirts; Podnieks, Kārlis; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteEksperimentālā matemātika ir īpatnējs "dabas pētīšanas" veids, kas izmanto datora pārākumu aprēķinu ātrdarbībā un precizitātē. Cilvēkam ir ērtāk skatīties uz problēmas kopējo attēlu, turpretim mašīna darbojas ar tās atsevišķām daļām. Eksperimentālajā matemātikā tiek mēģināts apvienot skaitļotāja spēju apstrādāt masveida datus ātri un precīzi ar cilvēka intuīcijas un globālās analīzes dotībām. Šajā bakalaura darbā šī metode tiek izmēģināta darbībā, kā piemēru aplūkojot Lagranža četru kvadrātu teorēmu [1].
- ItemLotus Notes datubāzes ģenerēšana, izmantojot objektu modeli(Latvijas Universitāte, 2006) Maskalāns, Juris; Medvedis, Inga; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteMaģistra darbā izstrādāta metodoloģija objektu modeļa realizācijai Lotus Notes datubāzu pārvaldības sistēmā (DBPS) un Lotus Notes datubāzes ģenerēšanas programmatūra. Metodoloģija veidota, balstoties uz Lotus Notes sistēmu izstrādes pieredzi un līdzīgas problemātikas izpēti un analīzi – objektu modeļa realizāciju objektorientētās un relāciju DBPS. Tiek veikta problemātikas teorētiskā materiāla analīze un praktisku produktu izmēģināšana. Metodoloģija ietver ne tik vien metodes, bet arī biežāk sastopamās problēmas un to risinājumus. Izmantojot metodoloģiju, izstrādāti Lotus Notes datubāzes ģenerēšanas programmatūras algoritmi. Ģenerēšana tiek veikta no objektu modeļa, kas izstrādāts kādā no UML modelēšanas rīkiem. Maģistra darbā apskatītas vairākas Lotus Notes datubāzes ģenerēšanas metodes, to problēmas un risinājumi.
- ItemE-komercijas sistēmu arhitektūra. E-sistēmu veidošanas tehnoloģiskie risinājumi(Latvijas Universitāte, 2006) Agafonova, Marina; Žogla, Artūrs; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteInformācijas vākšanas, apstrādes, pārraides un glabāšanas tehnoloģiju strauja attīstība būtiski maina cilvēku dzīves veidu. Informācijas sabiedrību raksturo jauna vide, kur cilvēki sazinās un kārto darījumus un kur arvien mazāku lomu spēlē darījumā iesaistīto personu ģeogrāfiskā atrašanas vieta, bet svarīgāka paliek moderno komunikācijas tehnoloģiju pieejamība. Elektroniskā komercija piedāvā jaunas iespējas biznesa operāciju efektivitātes palielināšanai un samazina ar komercdarbības procedūrām saistītās izmaksas. Darba mērķis ir izpētīt situāciju e-komercijas jomā Latvijas tirgū, apskatīt vienu no nozīmīgajiem e-komercijas aspektiem – drošību. Kā arī darbā ir izvērtētas populārākās pasaules norēķinu sistēmas un praktiski tika izskatīta Apollo portāla mikro maksājumu sistēma un tās iespējas. Mikro maksājumu sistēmas pielāgošana notika ar autores līdzdalību.
- ItemDokumentācija lielos projektos(Latvijas Universitāte, 2006) Oliņš, Andrejs; Apsītis, Kalvis; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteŠajā darbā ir aprakstītas metodes, izmantojot kuras tiek veidota projektu tehniskā dokumentācija. Šīs metodes noteiktas to vājās un stiprās puses un izmantošanas apgabali. Darbā ir apskatīti abi varianti: dokumentācija, kas ir tapusi projektēšanas fāzē, un no koda veidotā dokumentācija. Praktiskajā daļā ir apskatīta dokumentācijas aspekti dažāda lieluma projektos. Tika apskatīti šīs dokumentācijas vairāki paraugi. Līdz ar to, ka darba autors piedalās šo projekta uzturēšanā un attīstībā, ir doti secinājumi par darba uzturēšanas darba efektivitāti ar un bez tehniskās dokumentācijas un par dokumentācijas veidošanas darbu atmaksāšanos.
- ItemGrafiskās lietotāja saskarnes kvalitāte un tās pārbaude(Latvijas Universitāte, 2006) Blūmentāls, Kārlis; Karnītis, Ģirts; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteGrafiskā lietotāja saskarne ir viena no svarīgākajām mūsdienu lietojuma programmatūras daļām, jo tā tiešā veidā ietekmē produkta lietderību. Ērtas un efektīvas lietotāja saskarnes pamatā ir virkne sarežģītu principu, kas ir saistīti gan ar cilvēka dabu, gan ar datoru tehniskajām iespējām, tāpēc, atšķirībā no citām programmatūras produktu īpašībām, grafiskās lietotāja saskarnes kvalitāti nav iespējams viennozīmīgi novērtēt nedz kvantitatīvi, nedz ar tradicionālajām pārbaudes metodēm. Darbā aprakstīti labas grafiskās saskarnes izveides principi un vadlīnijas, kuru analīzes rezultātā iegūts grafiskās saskarnes kvalitātes kritēriju kontrolsaraksts un metode ātrai un praktiskai grafiskās saskarnes kvalitātes novērtēšanai. Gan darbā apskatītā kvalitātes novērtēšanas metodika, gan labas saskarnes principi ir nodemonstrēti reālu programmatūras projektu kontekstā.
- ItemDaži aspekti bezgalīgo vārdu apstrādei ar Mīlija mašīnām(Latvijas Universitāte, 2006) Belovs, Aleksandrs; Buls, Jānis; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteDarbā ir aplūkota Mīliju mašīnu, kas ir galīgo automātu-transformatoru paveids, uzvedība uz vienpusējiem bezgalīgiem vārdiem. Ir ievests bezgalīgo vārdu kvazisakārtojums pēc pārstrādāšanas ar Mīlija mašīnu. Ir izpētītas dažas algebriskas īpašības daļējam sakārtojumam, kas rodas pēc faktorizācijas pēc kanoniskas ekvivalences attiecības. Papildus, ir dabūti kvalitatīvi rezultāti par noteikto, no kombinatorikas puses interesanto vārdu īpašību saglabāšanu, pielietojot tiem Mīlija mašīnas. Visdziļāk ir aplūkota vienmērīgi rekurento vārdu klase. Ir doti divi pieradījumi, šīs īpašības saglabāšanai, ka arī daži kvantitatīvi rezultāti.
- ItemPL/SQL koda grafiskā attēlošana uz XML starpkoda bāzes(Latvijas Universitāte, 2006) Kovzeļa, Natālija; Strods, Juris; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteDarbā ir izpētītas programmatūras vizualizēšanas problēmas un ar to saistītie jēdzieni. Ir apskatīti mūsdienās izmantojamie komerciālie rīki, kuri pilda programmas koda grafiskās attēlošanas uzdevumu. Tiek izstrādāta un uz PL/SQL valodas piemēra parādīta programmas koda grafiskās attēlošanas metode, kura balstās uz XML starpkoda ģenerēšanu. Šīs metodes īstenošanai ir izstrādāts programmas koda struktūras un vadības plūsmas aprakstīšanas modelis XML valodā un veikta šī modeļa transformēšana GRADE rīka eksporta/importa formātā.
- ItemJSR-168 portletu tehnoloģiju pielietošana Latvijas Universitātes portālā(Latvijas Universitāte, 2006) Kirillovs, Aleksejs; Treimanis, Māris; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteMūsdienīgajā digitālajā laikmetā, kad iedzīvotāji lieto datorus arvien vairāk, rodas nepieciešamība piedāvāt iespējas pārvaldīt vairākus procesus ar datora palīdzību. Šo prasību apmierināšanai tiek lietoti portāli, kas piedāvā plašu funkcionalitāti. Latvijas Universitātei arī ir savs portāls. Laika gaitā portāla lietotājiem tiek piedāvātas arvien jaunākas iespējas un funkcionalitāte. Tehnoloģijas ir vienmēr vienu soli priekšā lietojamiem risinājumiem, jo to ieviešana prasa noteiktu laiku. Arī Latvijas Universitātes portālā ir pienācis tas brīdis, kad ar esošo tehnoloģiju palīdzību jau nevar realizēt vēlamo funkcionalitāti. Šīs darbs aprakstīs esošo risinājumu un iepazīstinās ar jauno tehnoloģijas standartu portālu veidošanā - JSR-168 portletiem. Darbā ir aprakstīts Latvijas Universitātes portāla portletu veidošanas process, radušās problēmas un to iespējamie risinājumi. Ka arī ir analizēti iegūtie rezultāti turpmāko atjauninājumu veikšanai.
- ItemGrafa diametra un rādiusa aproksimēšana(Latvijas Universitāte, 2006) Dudelis, Mārtiņš; Boitmanis, Krists; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteMūsdienās pieaugot apstrādājamo datu apjomam, pat mazas pakāpes polinomiāli algoritmi var izrādīties nelietojami lielu datu apstrādei. Šādās situācijas pat nebūtu vajadzīgs optimālais risinājums, bet pietiktu ar pietiekami tuvu tam. Tāda problēma ir arī grafa diametra un rādiusa atrašana, kurus izmanto grafu klasterizēšai, epidēmiju izplatības izpētē, sociālajos tīklos. Lai arī grafa diametra un rādiusa atrašanas algoritma sarežģītība ir O(nm), tas lieliem grafiem izrādās nelietojams. Dažus gadus atpakaļ tika radīts orientēta grafa diametra aproksimācijas algoritms, bet tikai pusgadu atpakaļ tika radīts vēl viens aproksimācijas algoritms grafa diametra un rādiusa novērtēšanai, kas strādā uz neorientētiem grafiem. Abiem šiem algoritmiem ir arī teorētiski pierādīts sliktākā gadījuma novērtējums. Darba mērķis ir šī grafa diametra un rādiusa aproksimācijas algoritma pielāgošana orientētiem grafiem. Pielāgotais algoritms tiks pārbaudīts uz reāliem grafiem un iegūtie rezultāti tiks salīdzināti ar izvirzīto sliktākā gadījuma novērtējumu. Algoritma veiktspēja tika salīdzināta ar otru eksistējošo grafa diametra aproksimācijas algoritmu, kam ir pierādīts sliktākā gadījuma novērtējums. Testēšanai tika izveidoti vairāk kā 26 tūkstoši grafi, kuri sadalīti 131 testu kopās.
- ItemMS Excel sagatave datu attēlošanai kartē(Latvijas Universitāte, 2006) Meirēna, Ilze; Medvedis, Inga; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteDarba ietvaros tiek izveidota programma MS Excel datu attēlošanai kartē. Par pamatu tiek ņemtas sistēmas MS MapPoint piedāvātās datu attēlošanas iespējas un, izmantojot programmēšanas valodu Visual Basic, tās tiek padarītas pēc iespējas saprotamas jebkuram lietotājam.
- ItemVadošā atomspēku mikroskopa izmantošana nanovadu matricu raksturošanai(Latvijas Universitāte, 2006) Redkins, Boriss; Erts, Donāts; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteUltrablīvu nanovadu sistēmu sintēzes realizēšana uz pamatnes virsmas var kalpot kā atslēga nākotnes "botom up" multislāņu ierīču arhitektūru veidošanai. Nanotriboloģiskie pētījumi šādās sistēmās ir svarīgi ne tikai nanoelektromehāniskiem pielietojumiem, bet arī izprastu kontaktparādības heterogenās nanosistēmās. Ar vadošo atomspēku mikroskopu (ASM) pētīta anodizēta alumīnija oksīda matricā pildītu Ge nanovadu un matricas mijiedarbība ar Pt pārklātu adatas virsmu. Parādīts, ka berzes spēks uz nanovadu virsmu ir lielāks salīdzinājumā ar AAO matricu. Paaugstinot spriegumu starp pamatnes kontaktu un adatu berzes spēki efektīvāk palielinās nanovadu gadījumā. Analizēta adhēzijas un elektrostatisko spēku, strāvas blīvuma, kā arī termisko efektu ietekme uz berzes spēkiem.
- ItemDatu iegūšanas un apstrādes posmu izstrāde ORACLE datu noliktavās(Latvijas Universitāte, 2006) Freipičs, Gatis; Niedrītis, Aivars; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteŠis darbs ir kopsavilkums septiņu mēnešu izstrādes procesam, kura laikā tika pārstrādāta un veiksmīgi ieviesta bankas datu noliktavas sistēma, kas iepriekšējās izstrādes laikā pieļauto kļūdu dēļ, nebija darbspējīga. Darbā apskatītas problēmas, kas saistītas ar datu ieguvi no avotiem, datu apstrādi un datu ielādi produkcijas datubāzē. Pirmajā nodaļā tiek apskatītas divas galvenās datu iegūšanas metodes – ārējās tabulas (EXTERNAL TABLES) un rīks SQL*Loader. Tās izvēlētas tāpēc, ka šīs metodes ir gan visefektīvākās, gan, nepareizi lietojot, ar tām saistās biežāk pieļautās kļūdas.Nākamajā nodaļā apskatītas problēmas un risinājumi, kas saistītas ar datu apstrādes posmu. Tiks apskatītas tādas iespējas kā BULK BINDS, EXECUTE IMMEDIATE, DBMS_SQL.Trešjā daļā tiek analizēti veiktie testi. Parādītas atķirības starp metodēm un doti dažādi padomi un ieteikumi.
- ItemDatu bāzu normalizācija kā modeļu transformācija(Latvijas Universitāte, 2006) Stroiteļevs, Sergejs; Podnieks, Kārlis; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteDarbā aprakstīta modeļu transformācijas pieejas izmantošana relāciju datu bāzes shēmas normalizācijas uzdevumam. Uzbūvēts relāciju shēmas metamodelis, kas ietver sevī shēmas normalizācijas algoritmā izmantotos jēdzienus. Ar atbilstošās metamodeļa instances transformāciju likumiem ir aprakstīts datu bāzes shēmas normalizācijas algoritms. Transformāciju likumi definēti modeļu transformāciju valodā MOLA.
- ItemEksperimenti universālas modelēšanas vides izveidei(Latvijas Universitāte, 2006) Vīksne, Jānis; Podnieks, Kārlis; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteProjektējot informāciju tehnoloģiju sistēmas, plaši tiek izmantotas tā saucamās. modelēšanas valodas, kas ļauj formulēt attiecīgai projektēšanas stadijai atbilstošu informāciju. Tā kā dažādu sistēmu dažādās plānošanas stadijās tiek izmantotas dažādas modelēšanas valodas, tad lietderīgs būtu tāds modelēšanas rīks, ar kuru būtu iespējams definēt jaunas modelēšanas valodas un kurš pēc patvaļīgas valodas definīcijas ielādes, veicot minimālu papildu konfigurāciju, ļautu veidot tās modeļus. Ar modelēšanas valodām formulētā informācija jeb modeļi ir ērti algoritmiski interpretējami, un no agrīnās stadijās izstrādātiem modeļiem izriet samērā daudz automatizējama darba. Tāpēc vēlams būtu nodrošināt arī ērtu vidi modeļus transformāciju realizēšanai. Tā kā man nav izdevies atrast sistēmu, kura pilnībā apmierinātu visas šīs prasības, nolēmu izpētīt iespējamo risinājumu. Darba rezultātā ir izveidota eksperimentāla Microsoft .NET vidē realizēta universāla modelēšanas sistēma.
- Item3d grafika ar paātrinātājiem un bez tiem(Latvijas Universitāte, 2006) Livšics, Arsenijs; Arnicāns, Guntis; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteŠajā darbā tiek izpētīti datoru 3d grafikas pamati. Gandrīz visas operācijas ar 3d grafiku mūsdienā tiek veiktas izmantojot 3d paātrinātāju, jeb ar jaudīgo grafisko karšu palīdzību. Autors dziļāk interesējās par tiem procesiem, kuri paliek ārpus tipiskās 3d aplikācijas programmētāja redzes loka. Lai tos izpētītu, vispirms tiek apskatīti esošie 3d grafikas renderēšanas līdzekļi un to pamatfunkcijas, izmantojot OpenGL bibliotēkas piemēru. Tālāk tiek aprakstītas šo pamatfunkciju implementācijas, apkopojot tās autora izveidotajā bibliotēkā. Izstrādātā bibliotēka nodrošina 3d attēlu izveidošanu un manipulēšanu pēc OpenGL principiem, atbalsta dažādu tipu primitīvus, apgaismošanu un faktūrkartēšanu. Darbā tiek aprakstīti izmantotie algoritmi un izveidotās algoritmu modifikācijas. Tiek aplūkota izstrādātās programmatūras ātrdarbības optimizācija, kā arī neefektīvo koda fragmentu atrašanas problēma.
- ItemĻapunova indeksa pielietošana Markova GARCH (1,2)modeļa stacionaritātes analīzei(Latvijas Universitāte, 2006) Pundani, Tatjana; Goldšteine, Jolanta; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteDiplomdarbs veltīts procesam ar vispārināto autoregresīvo nosacīto heteroskedasticitāti – GARCH, kuriem dispersija ir nepastāvīga laikā. Tiek arī apskatītas GARCH procesa dažādas modifikācijas. Darbā ir aprakstīts risinājuma algoritms n-dimensionālam lineāram stohastiskam diferenču vienādojumam, kura koeficienti ir atkarīgi no Markova ķēdes stāvokļiem. Izmantojot šo algoritmu, aprēķināti piemēri, kuros ar Ļapunova indeksa palīdzību tiek atrasti ceturtā momenta stacionaritātes nosacījumi GARCH(1,2) procesam.
- ItemFenotropijas idejas lietojums kāršu spēļu programmēšanā(Latvijas Universitāte, 2006) Lapsiņš, Mārtiņš; Straujums, Uldis; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteBakalaura darbā “Fenotropijas idejas lietojums kāršu spēļu programmēšanā” ir parādīts, kā fenotropijas ideju var izmantot populārās spēles Zole datorrealizācijā, panākot spēles algoritma un interfeisa uzlabojumu. Fenotropija izpaužas kā šīs spēles informatīvās sistēmas atbalsts. Uz fenotropijas idejas pamata izveidots mehānisms ar intelektuāliem elementiem, kas atbilstoši lietotāja prasmēm dod padomus un mājienus, kā spēlēt. Spēle Zole ir realizēta kā vizuāla Windows lietojumprogramma ar adaptīvu lietotājainterfeisu. Doti ieteikumi fenotropijas izmantošanai spēļu programmēšanā.
- ItemOrientēšanās telpā, izmantojot kukaiņu redzes principus(Latvijas Universitāte, 2006) Vanags, Jānis; Ķikusts, Paulis; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteDarbā tiek apskatīts, kādi ir kukaiņu redzes principi un kā tos iespējams izmantot, lai izveidotu algoritmu, kurš spētu orientēties telpā līdzīgi kā to dara kukaiņi. Lai to paveiktu, tiek analizēta kukaiņu uzbūve un uzvedība. Uzbūves analīzē tiek noskaidrota kukaiņu acs uzbūve. Uzvedības analīzē tiek noskaidrots, kā kukaiņi interpretē redzamo informāciju un kā tas ietekmē to orientēšanos telpā. Darba gaitā autors pēc kukaiņu uzbūves un uzvedības noskaidrošanas izstrādā kritērijus, pēc kuriem vajadzētu aprakstīt meklējamo algoritmu. Pēc tam tiek piedāvāti vairāki varianti algoritmiem, kas varētu apmierināt šos kritērijus. Piedāvātie varianti tiek realizēti un seko dažādo rezultātu salīdzinājums. Tiek sniegts novērtējums iegūtajiem rezultātiem
- ItemIT procesu primāras un kompensējošas kontroles(Latvijas Universitāte, 2006) Nogičevs, Dmitrijs; Apine, Baiba; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteMaģistrā darbā izstrādāta un pamatota tāda metodika, kas ļauj atrast tādu kontroles kopu, kas ierobežo uz informācijas sistēmas attiecošos riskus līdz pieņemamam līmenim un prasa minimālas izmaksas. Metodika pamatojas uz saistīto kontroļu savstarpējo ietekmi, un caur to – arī saistīto procesu, atbilstošo risku un draudu ietekmi, kā arī uzlabota parastā prakse, samazinot daļu no riskiem. Aprakstīta pamatideja un piedāvāta uzdevumu risināšanas shēma. Augšminētā shēma izstrādāta gan kopējam gadījumam, gan speciālam, izmantojot vienu no sarežģītākajiem IT procesiem – „Pārliecināšanās par sistēmas drošību”. Šīm procesam ir apkopoti un izanalizēti draudi, apkopotas un klasificētas kontroles, kas attiecas uz šiem draudiem. Darbā ir definēti un aprakstīti saistītie ierobežojumi, kas ļaus izmantot jaunas iespējas kontroļu ieviešanā. Tādejādi, darbā ir izstrādāta hipotētiska produkta darbības shēma un aprakstīti atbilstošie posmi, ko var attīstīt tālāk, izveidojot vadlīnijas vai programmproduktu, kas ļautu organizācijai uzlabot ar informācijas sistēmu saistīto risku pārvaldību un samazināt atbilstošas izmaksas. Darbs izklāstīts 74 lappusēs, 8 tabulās, 11 attēlā, kā arī 1 pielikumā.
- ItemMigrācijas ceļi no un uz Oracle(Latvijas Universitāte, 2006) Gerasimenko, Irina; Strods, Juris; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteBakalaura darba mērķis ir izpētīt un salīdzināt Datu Bāzes Pārvaldības Sistēmas (DBPS) migrācijas iespējas, problēmas un to risinājumus. Tika izpētīts migrācijas process no Adabas D uz Oracle un no Oracle uz Adabas D DBPS. Darbā ir aprakstītas Adabas D un Oracle DBPS un to SQL programmēšanas valodas. Galvenais uzsvars ir likts uz datu bāzes shēmas un biznesa loģikas migrāciju.