Bakalaura un maģistra darbi (VFF) / Bachelor's and Master's theses
Permanent URI for this collection
IEROBEŽOTAS PIEKĻUVES KOLEKCIJA. PILNTEKSTS PIEEJAMS LU STUDENTIEM U.C. PERSONĀLAM.
Browse
Browsing Bakalaura un maģistra darbi (VFF) / Bachelor's and Master's theses by Subject "19. gadsimts"
Now showing 1 - 4 of 4
Results Per Page
Sort Options
- ItemDzimis, lai mirtu: nāves cēloņi Vidzemē 19.gadsimtā(Latvijas Universitāte, 2015) Latsone, Paulīna; Straube, Gvido; Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultāteDarba pētījums veltīts Latvijas vēsturē maz pētītai tēmai par nāves cēloņiem 19. gs., analizējot un salīdzinot baznīcu metrikās minētos nāves cēloņus trīs Vidzemes luterāņu draudzēs – Ērģemes, Liepupes un Valmieras laika posmā no 1834. līdz 1900. g. Darba mērķis ir sniegt ieskatu mirstības un nāves cēloņu raksturojumā Vidzemē 19. gs. Darba sākumā apskatīta vispārīgā situācija Vidzemē 19. gs. un medicīnas attīstība Eiropā un Latvijas teritorijā 19. gs. Vairākās nodaļās izvērsti sastopamākie nāves cēloņi, kas iedalīti vairākās grupās – bērnu un zīdaiņu nāves cēloņi, epidēmijas, pieaugušo nāves cēloņi un citi cēloņi. Pētījuma rezultāti apliecina, ka 19. gs. joprojām bija augsta zīdaiņu un bērnu mirstība, bieži letāli iedzīvotājus skāra epidēmiska rakstura infekciju slimības, pieaugušie miruši no dažādiem cēloņiem.
- ItemPagasttiesas un zemnieku Virstiesas Vidzemes guberņas latviešu daļā no 1889. gada līdz 1917. gadam(Latvijas Universitāte, 2018) Tirziņš, Jānis; Straube, Gvido; Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultāteMaģistra darbā pētīta Vidzemes guberņas latviešu daļas pagasttiesu un zemnieku virstiesu darbība, funkcijas, biežākie pārkāpumi un nepilnības no 1889. gada Krievijas impērijā īstenotās tieslietu reformas līdz pat zemnieku tiesu iestāžu likvidēšanai 1917. g. nogalē. Darba gaitā tika secināts, ka zemnieku tiesu iestādes pēc 1889. gada Krievijas impērijas tieslietu reformas bija kļuva par pilntiesīgām tiesu iestādēm, kurās darbojās vietējo pagastu zemnieki. Pagasttiesas un zemnieku virstiesas bija iedzīvotājiem pieejamas un spēja nodrošināt iedzīvotājiem viņu interešu aizstāvību un veica arī pagasta sociālās funkcijas visā to darbības laikā. Tās ļāva latviešu zemniekiem iegūt pieredzi saskarsmē ar tiesu un citām valsts institūcijām un, radot izpratni par pienākumiem un tiesībām, izveidoja viņu tiesisko apziņu.
- ItemVidzemes guberņas pagasttiesas 19.gadsimtā: Valmieras apriņķa pagasttiesas iecirkņu piemērs(Latvijas Universitāte, 2016) Tirziņš, Jānis; Ante, Kristīne; Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultāteBakalaura darba nosaukums “Vidzemes guberņas pagasttiesas 19. gadsimtā: Valmieras apriņķa pagasttiesas iecirkņu piemērs”. Darbā pētītas Vidzemes guberņas latviešu daļas pagasttiesu funkcijas, pakļautība un to nozīme zemnieku tiesību aizstāvībā un tiesiskās izpratnes veidošanā. Darba gaitā tika secināts, ka 19. gs. gaitā pagasttiesas bija izgājušas zināmu attīstības procesu no sākotnējā, kad to funkcijās bija vērojama būtiska muižas ietekme, līdz laikam, kad tās kļuva par pilntiesīgu tiesu iestādi, kurā zemnieki varēja vērsties pēc tiesiskās aizsardzības. Pagasttiesas ļāva latviešu zemniekiem iegūt pieredzi saskarsmē ar tiesu un citām valsts institūcijām un, radot izpratni par pienākumiem un tiesībām, izveidoja viņu tiesisko apziņu.
- ItemVidzemes muižu zemnieku sociālekonomiskais portrets 19.gs. pirmajā pusē: Lielvārdes muižas piemērs(Latvijas Universitāte, 2022) Skābene, Linda; Straube, Gvido; Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultāteBakalaura darba “Vidzemes muižu zemnieku sociālekonomiskais portrets 19. gs. pirmajā pusē: Lielvārdes muižas piemērs” mērķis ir analizēt 19. gadsimta pirmās puses sociālekonomisko un politisko norišu ietekmi uz Vidzemes zemnieku dzīves apstākļiem, par piemēru ņemot Lielvārdes privātmuižu. Darba ietvaros tiek analizēti 18. gadsimta un 19. gadsimta pirmās puses notikumi (zemnieku nemieri, Napoleona kari), Vidzemes muižniecība, tās izdotie likumi, kā arī informācija par Lielvārdes muižas zemniekiem šajā laikā. Darba rezultātā papildināta informācija par šo samērā maz pētīto muižu un analizēti dažādo notikumu, it īpaši dzimtbūšanas atcelšanas, ietekme uz zemnieku stāvokli īstermiņā.