Bakalaura un maģistra darbi (VFF) / Bachelor's and Master's theses

Permanent URI for this collection

IEROBEŽOTAS PIEKĻUVES KOLEKCIJA. PILNTEKSTS PIEEJAMS LU STUDENTIEM U.C. PERSONĀLAM.

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 5 of 1133
  • Item
    Eksperimentālā pieeja neolīta dzintara apstrādes procesu izzināšanā
    (Latvijas Universitāte, 2022) Čakare, Agnese; Bērziņš, Valdis; Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultāte
    Dzintars Austrumbaltijas piekrastē izskalots, vākts un apstrādāts kopš vēlā akmens laikmeta. Tradicionāli dzintara izstrādājumiem galvenokārt veikta tikai to tipoloģiskā analīze, mazāk pētījumi pievērsušies izstrādājumu tehnoloģiskajai izpētei. Maģistra darba ietvaros izstrādātā eksperimentālā pētījuma gaitā izvirzīti un pārbaudīti vairāki svarīgi un neskaidri procesi saistībā ar dzintara izejmateriāla apstrādi akmens laikmeta beigās Austrumbaltijā. Eksperimentālie pētījumi devuši nozīmīgu praktisku ieskatu par procesiem, kas saistīti ar dzintara apstrādi, par dzintara kā apstrādājamā materiāla īpašībām, kā arī materiāliem un tehnikām, kas ir efektīvas dzintara apstrādē. Izmantojot trasoloģijas metodi, identificētas konkrētas eksperimentālajos pētījumos atdarināto tehniku pazīmes uz dzintara virsmas, kas novērojamas arī Siliņupes arheoloģiskajā kolekcijā. Konstatēts, ka formas izveidē plaši izmantoti krama darbarīki, izšķirot četras apstrādes tehnikas: atskaldīšana, atspiešana, drāšana un skrāpēšana. Savukārt virsmas slīpēšanā izmantots smilšakmens.
  • Item
    Tradicionālie iekšzemes zvejas veidi Vidzemē no 19. gs. vidus -20. gs. I puse
    (Latvijas Universitāte, 2022) Fogelis, Kārlis; Vijups, Armands; Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultāte
    Maģistra darbā aplūkoti Vidzemē tradicionālie iekšzemes zvejas veidi un attiecīgie rīki, balstoties uz LEBM, LU LVI EMK un PV avotiem. Darba mērķis ir, balstoties uz lietisko un rakstisko avotu bāzi, konstatēt un aprakstīt Vidzemes novadā zvejnieku - zemnieku sabiedrībā izmantotos zvejas veidus no 19.gs. vidus līdz 20. gs. I pusei, īpaši akcentējot to izplatību, pielietošanu, tipoloģiju un kultūretnisko ietekmi. Pētījumā sniegts ieskats par tradicionālajiem zvejas veidiem un rīkiem, ko lietoja zemnieki – zvejnieki Vidzemē, aprakstot to izplatību, pielietošanu, un veidošanu, bet akcentējot, kā kultūru mijiedarbību procesā tika ietekmēti tradicionālie iekšzemes zvejas rīki. Papildus avotu bāze papildināta ar eksperimentālās etnogrāfijas pētījumiem jaunu atziņu sniegšanai.
  • Item
    Latviešu trimdas darbība Baltijas jautājuma aktualizācijā EDSA konferencēs 1975-1983
    (Latvijas Universitāte, 2022) Liepiņa, Eva; Taurēns, Jānis; Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultāte
    Maģistra darbs “Latviešu Trimdas darbība Baltijas jautājuma aktualizācijā EDSA konferencēs 1975-1983” analizē Trimdas politiskās aktivitātes EDSA konferenču norises vietās. Pētījums par Trimdas politiskajām aktivitātēm balstīta Latvijas Valsts arhīvu materiālos, izmantoti arī iepriekš nepublicēti un nepētīti dokumentālie avoti. Darbā izmantota zinātniskā literatūra par Baltijas jautājumu, EDSA procesu un Trimdas kopienas izveidošanos. Pētījuma mērķis ir noskaidrot Trimdas nozīmi Baltijas jautājuma aktualizācijā. Secināts, ka Trimdas nozīme Baltijas jautājuma aktualizācijā ir būtiska. Trimda kā latvietības un neatkarības ideju uzturētājs Aukstā perioda periodā, ir svarīgs pētniecības objekts. Trimdas loma neatkarības atjaunošanas procesā ir nepietiekami pētīts un nenovērtēts jautājums.
  • Item
    Taisnīgs hibrīdkarš tehnoloģiju totalitātes kontekstā
    (Latvijas Universitāte, 2022) Šleiers, Juris; Bičevskis, Raivis; Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultāte
    Maģistra darba mērķis ir apskatīt tehnoloģijas kā būtisku fenomenu, kuras ietekmē taisnīga kara principus mūsdienās. Darbu veido divas daļas. Darba pirmajā daļā tiek aprakstīts kara novietojums filozofijā; darba mērķis paģērē taisnīgā kara idejas vēsturisko rekonstrukciju, sākot ar pirmajiem tekstiem par karadarbību (Tūkīdids), kā arī ieskatu tādu klasiskās filozofijas autoru idejās, kā Platons, Aristotelis, Sv. Augustīns, Sv. Akvīnas Toms, Tomass Hobss. Darba otrā daļa ir veltīta laikmetīgā kara problemātikai: karadarbības definēšanas izaicinājumiem un tehnoloģiju ietekmei uz taisnīga kara principiem. Otrajā daļā izmantotie autori ir Karls fon Klauzevics, Maikls Volzers, Martins Heidegers, Pols Virilio un Helēna Frova.
  • Item
    Ilgtspējīgas attīstības koncepta problemātika vides krīzes kontekstā
    (Latvijas Universitāte, 2022) Dikmane, Elizabete; Svece, Artis; Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultāte
    Šajā darbā tiek problematizēts jautājums par to, vai ilgtspējīgas attīstības koncepts ir savietojams ar vides filozofijas pamatoto dabas pašvērtību. Darba mērķis ir uzrādīt ilgtspējīgas attīstības koncepta un sociālekonomiskā diskursa problēmas un to pozīciju attiecībā pret vides filozofiju. Pirmajā nodaļā aprakstītas vides filozofijas vadošās pozīcijas par dabas vērtību un cilvēka lomu vides daudzveidības saglabāšanā. Otrajā nodaļā aplūkota ilgtspējīgas attīstības jēdziena izcelsme, nozīme un kritika. Trešajā nodaļā tiek pieteikts teorētiskais ietvars, kā arī veikta politiska diskursa piemēra analīze. Šajā maģistra darbā autore secina, ka vadošās ekonomiskās paradigmas ietvaros ilgtspējīga attīstība tiek konceptualizēta no individuālistiskiem un antropocentriskiem vērtību pieņēmumiem. Autore sniedz rekomendācijas labākai vides filozofijas integrācijai praktiskajos diskursos, kas saistīti ar ilgtspējīgu attīstību.