Bakalaura un maģistra darbi (TF) / Bachelor's and Master's theses
Permanent URI for this collection
IEROBEŽOTAS PIEKĻUVES KOLEKCIJA. PILNTEKSTS PIEEJAMS LU STUDENTIEM U.C. PERSONĀLAM.
Browse
Recent Submissions
Now showing 1 - 5 of 284
- ItemMākslīgā intelekta sistēmas kristīgās antropoloģijas kontekstā(Latvijas Universitāte, 2022) Sergejeva, Ludmila; Cālītis, Juris; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteBakalaura darba tēma ir “Mākslīgā intelekta sistēmas kristīgās antropoloģijas kontekstā”. Darbs sastāv no anotācijas latviešu un angļu valodā, ievada, trīs nodaļām un secinājumiem, bibliogrāfijas. Pētījumā izvirzītais mērķis ir izpētīt mūsdienu automatizācijas tendences teoloģiskās antropoloģijas kontekstā. Uzstādīta mērķa realizācijai tiek definēti sekojošie uzdevumi: dot transhumānisma tendenču, mākslīgā intelekta sistēmu un antropoloģijas jēdzienu skaidrojumus formulētas darba tēmas ietvaros, aprakstīt un analizēt mākslīgā intelekta sistēmu pielietojumu tendences kristīgās antropoloģijas kontekstā. Darba pamatmetodes ir komparatīvā un deduktīva. Tēze „Mākslīga intelekta sistēmu pielietojumi izmaina kristīgās antropoloģijas aspektus.” darba gaitā tiek apstiprināta.
- ItemPostteisms Džona Sponga teoloģijā: izcelsme un galvenie aspekti(Latvijas Universitāte, 2022) Ņizins, Pāvels; Tēraudkalns, Valdis; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteDarbā aplūkota 20. gs. amerikāņu teologa Džona Sponga uzskati, konkrēti, viņa izpratne par teismu. Analīze veikta ņemot vērā kultūrsociālo kontekstu (Otra pasaules kara sekas un atmiņas, sekularizācija, pēckara gadu sociālais optimisms) un tendences teoloģisko ideju jaunradē (piemēram, “Dieva nāves” ideja), kas meta izaicinājumu klasiskajam teismam. Darba tēze ir - Sponga postteisms ir virspusēja Apgaismības laikmeta racionālismā balstīta kritika, kas nav pietiekoši ņēmusi vērā dažādas teisma versijas un to skaidrojumus. Darba galvenie uzdevumi – (1) Definēt darbā pielietotos jēdzienus, (2) Parādīt kontekstu, kura veidojās Sponga idejas, (3) Parādīt Sponga postteistiskās teoloģijas avotus, (4) Kritiski analizēt Sponga postteistisko teoloģiju. Darbā izmantota vēsturiski salīdzinošā analīze un rūpīgā lasīšana. Darbā izvirzītā tēze pierādīta, parādot, ka arī teismam gan pagātnē gan mūsdienās ir iespējamas dažādas versijas, kuras Spongs savos darbos neaplūko. Atslēgvārdi: Džons Šelbijs Spongs, postteisms, nereliģiozā kristietība, 20. gs. teoloģija
- ItemReliģiskā tematika Jaņa Rozentāla glezniecībā: kristīgās un mitoloģiskās pasaules mijiedarbība simbolisma kontekstā(Latvijas Universitāte, 2022) Aizikoviča, Diāna; Priede, Andris; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteŠis zinātniski pētnieciskais darbs veltīts izcilajam latviešu māksliniekam Janim Rozentālam, viņa daiļradei un pasaules uzskatam. J. Rozentāls bija talantīgs gleznotājs, grafiķis, mākslas kritiķis un teorētiķis. J. Rozentāla dzīves un mākslas pētījumiem ir veltīti daudzi zinātniski pētniecības darbi gan mākslas vēstures, kritikas, gan reliģijas zinātnes un filosofijas jomā. Šī bakalaura darba mērķis ir ielūkoties J. Rozentāla reliģiski tematiskajā glezniecībā un analizēt mākslinieka veikumu kristīgās un mitoloģiskās pasaules mijiedarbības kontekstā. Darba aktualitāte nosaka sniegt padziļinātu ieskatu J. Rozentāla glezniecībā, lai izpētītu mākslinieka sinkrētisko pasaules uzskatu, kas sakņojas kristīgās ticības un mitoloģijas simbiozē un izskaidrotu simbolisma un jūgendstila aktualitāti viņa daiļradē. J. Rozentāla darbības laiks ir 20. gs. 1. puse, tas ir laiks, kad visā Eiropā uzplaukst Jūgendstils, visās mākslas jomās valda simbolisma un alegorisma motīvi. Rozentāls ir sava laika ideju un centienu iemiesotājs. Kopumā J. Rozentāls Latvijas profesionālo mākslu padarījis līdzvērtīgu citiem redzamiem Eiropas mākslas centriem. Šīs vērtības nav zaudējuši nozīmi arī 21. gadsimta sākumā. Arī šodien simbolisma laikmeta pētniecībā par īpaši svarīgu informācijas avotu kalpo 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma mantojums. Bakalaura darba izstrādei tika izmantoti tēlotājas mākslas - glezniecības (stājglezniecības un monumentālās glezniecības) un grafikas darbi ar mitoloģisku un reliģisku raksturu. J. Rozentāla mākslas darbu analīzei tiek izmantotas reprodukcijas no mākslas vēstures pētījumiem, no oriģināli Latvijas muzeju krājumiem.
- ItemBeznosacījumu mīlestība un pieņemoša attieksme kristietībā(Latvijas Universitāte, 2022) Bērziņa, Laura; Titāns, Normunds; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteŠis bakalaura darbs ir par nepieciešamību atsevišķi apskatīt beznosacījumu mīlestības un pieņemošas, pozitīvas attieksmes jēdzienus, nejaucot tos kopā, jo prasījums mīlēt citam citu bez robežām, veicina kļūdainu izpratni Jēzus pavēlē mīlēt citam citu. To, ka veselīgas attiecības ietver sevī gan beznosacījumu mīlestību, gan personiskās robežas, un katrai no tām ir sava vieta, autore apskata gan no psiholoģijas, gan kristietības skatījuma.
- ItemBērnu un jauniešu līdz 18 gadu vecumam iesaistes prakse evaņģēliski luteriskas baznīcas norisēs un liturģijā(Latvijas Universitāte, 2022) Bergmane, Sindija; Geikina, Laima; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteŠī darba nosaukums ir “Bērnu un jauniešu līdz 18 gadu vecumam iesaistes prakse evaņģēliski luteriskas baznīcas norisēs un liturģijā”. Darba pētījuma pamatā ir trīs lielu evaņģēliski luterisku draudžu baznīcu dievkalpojumu novērošana bērnu iesaistes liturģijā kontekstā. Pētījuma četrās daļās secīgi tiek analizēta bērnu un jauniešu līdz 18 gadu vecumam iesaistes liturģijā nepieciešamība un teorētiskais pamatojums, Evaņģēliski luteriskas baznīcas attieksme pret bērnu iesaisti, kas pausta LELB satversmē, Baznīcas likumā, trīs šajā bakalaura darbā novēroto baznīcu draudžu mācītāju viedokļos, kvantitatīvas aptaujas pētījumā par bērnu un jauniešu līdz 18 gadu vecumam pieredzi attiecībā uz iesaisti baznīcas norisēs, kā arī lauka pētījuma laikā ar tiešās novērošanas metodi novērotajā par bērnu iesaisti evaņģēliski luteriskas baznīcas liturģijā. Darba noslēgumā praktiski ieteikumi bērnu iesaistei Evaņģēliski luteriskas baznīcas norisēs un liturģijā.