Bakalaura un maģistra darbi (TF) / Bachelor's and Master's theses
Permanent URI for this collection
IEROBEŽOTAS PIEKĻUVES KOLEKCIJA. PILNTEKSTS PIEEJAMS LU STUDENTIEM U.C. PERSONĀLAM.
Browse
Browsing Bakalaura un maģistra darbi (TF) / Bachelor's and Master's theses by Title
Now showing 1 - 20 of 284
Results Per Page
Sort Options
- Item1.Kor.14:34,35 – interpolācija?(Latvijas Universitāte, 2012) Lavrinoviča, Aļesja; Cālītis, Juris; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteŠī darba nosaukumā ir jautājums, vai 1Kor 14:34,35 ir interpolācija. Vairāki ekseģēti ir snieguši pozitīvu atbildi, bet kā ir faktisko materiālu, kurā atrodami 1Kor 14:34,35? Dotā darba mērķis ir analizēt ārējos pierādījumus (t.i. manuskriptus un manuskriptu tradīcijas vēsturi) un noskaidrot, kā teksta kritikas pierādījumi var sekmēt diskusiju par interpolācijas jautājumu 1Kor 14:34,35 pasāžā. Darba metožu kopums ir daudzveidīgs: •Konteksta analītiskais pārskats (iekšējo pieradījumu pārskats) •Tieša manuskriptu izpēte ar 1Kor 14:34,35 •Manuskriptu tradīcijas analīze (arī dažu patristikas autoru liecību pārbaude). Darbā gūtie rezultāti, pēc manām domām, apstiprina to, ka ārējie pierādījumi signalizē par 1Kor 14:34,35 kā interpolētu teksta bloku.
- Item20. gadsimta apoloģētika un Dieva Vārds(Latvijas Universitāte, 2006) Martinsons, Mārtiņš; Cālītis, Juris; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteŠajā darbā tiek aplūkots jautājums par to, kas ir 20. gadsimta kristīgās Baznīcas apoloģētika kā arī tas, kāda ir Dieva Vārda loma apoloģētiskajā teoloģijā. Darba gaitā tiek parādīts tas, ka apoloģētika ir saistīta ar to, ko Baznīca dara apkārtējā sabiedrībā un kultūrā. Tiek aplūkots literatūrā sastopamais jēdziens “apoloģētika kā ticības aizstāvēšana”. Darba ietvaros tiek aplūkotas divas 20. gadsimtā dominējošas apoloģētiskās tradīcijas – klasiskā apoloģētika un iepriekšpieņēmumu apoloģētika. Tiek atspoguļots tas, kāda ir šo tradīciju izpratne par to, kas ir Dieva Vārds un kā tam ir jāietekmē Baznīcas apoloģētiku. Līdzās šīm divām apoloģētiskajām metodēm tiek aplūkota Karla Barta izpratne par Dieva Vārdu un apoloģētiku. Barts plašākai sabiedrībai ir pazīstams ar to, ka viņš ir kategoriski iestājies pret apoloģētiku šī vārda tradicionālajā izpratnē.
- ItemĀbrahāma tēls Filona darbā "Par Ābrahāmu" un Pāvila vēstulē romiešiem 4. nodaļā(Latvijas Universitāte, 2008) Kovaļovs, Kaspars; Balode, Dace; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteMaģistra darba tēma ir Ābrahama tēls Filona darbā „Par Ābrahamu” un Pāvila Vēstulē romiešiem 4. nodaļā. Filons un Pāvils savos darbos runā par Ābrahamu kā ticības paraugu. Maģistra darba uzdevumi ir: Pirmkārt, noskaidrot Ābrahama tēla nozīmi Filona un Pāvila domāšanā;. Otrkārt, noskaidrot Filona un Pāvila izpratni par ticību kā Dieva dāvanu;. Treškārt, noskaidrot Filona un Pāvila ieguldījumu jūdu un nejūdu attiecībās. Lai noskaidrotu maģistra darba uzdevumus, tiks aplūkots Filona darbs „Par Ābrahamu” un Pāvila Vēstules romiešiem 4. nodaļa. Maģistra darba pētījuma rezultāts pierāda, ka Pāvils runā par Ābrahama ticību kā iemeslu, kura dēļ nejūdi tiek pieskaitīti Dieva tautai un tādā veidā kļūst par Ābrahama derības apsolījuma mantiniekiem. Savukārt, Filons ticību redz kā Dieva dāvanu, kas tiek saņemta, dzīvojot tādu dzīvi kā Ābrahams. Abi teologi ir snieguši lielu ieguldījumu jūdu un nejūdu attiecībās, vienīgi Pāvils padziļina šo domu.
- ItemAdventistu Baznīcas viedokļi par sieviešu ordināciju(Latvijas Universitāte, 2013) Kaspars, Ainis; Geikina, Laima; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteBakalaura darbs pēta adventistu Baznīcas viedokļus par sieviešu ordināciju. Darbā tiek apskatīta sieviešu ordinācijas vēsture adventistu Baznīcā, kur tiek uzrādīts, ka sieviešu ordinācijas jautājums adventistu Baznīcā ir aktuāls jau kopš 1881. gada. Darbā tiek apskatīti dažādi viedokļi par sieviešu ordināciju. Šos viedokļus pauž adventistu vidē pazīstami cilvēki - augstskolu akadēmiskie spēki, žurnāla redaktori, Baznīcas kalpošanas nodaļu vadītāji, mācītāji. Viedokļu izvērtēšanai tiek izmantota salīdzinošā metode, lai noskaidrotu kopīgos un atšķirīgos argumentus. Pēc viedokļu izvērtēšanas tiek apkopoti galvenie secinājumi, kas parāda iespējamo iemeslu, kāpēc adventistu Baznīca līdz šim nav atbalstījusi sieviešu ordināciju mācītāju amatā. Sieviešu ordinācijas jautājums ir teoloģiski interpretējams.
- ItemAhl al-kitāb jēdziens islāma teoloģijā(Latvijas Universitāte, 2006) Urbāne, Olga; Sīkstulis, Jānis; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteBakalaura darba tēmas „Ahl al-kitāb jēdziens islāma teoloģijā” ietvaros sniegta ahl al-kitāb koncepcijas izpēte, kā arī ahl al-kitāb un islāma kopienas attieksmes un starpreliģiju dialoga norises analīze vēstures skatījumā un Korāna norādījumos musulmaņiem. Izpētes gaitā lasītājiem tiek piedāvāts izprast ahl al-kitāb jēdziena būtību un vietu islāma teoloģijā, apskatīt ar ahl al-kitāb jēdzienu cieši saistītu terminoloģiju, izvērtēt ahl al-kitāb un musulmaņu savstarpējo attiecību un starpreliģiju dialoga veidošanās ietekmējošos vēsturiskos, politiskos un sociālos apstākļus, kā arī analizēt Korānā ietvertās norādes par ahl al-kitāb. Ahl al-kitāb jēdziena izpētes rezultātā tiek noskaidrots, ka apgalvojums par musulmaņu naidīgo attieksmi pret citu monoteisma reliģiju pārstāvjiem neatbilst vēsturisko notikumu norisei un islāma teoloģiskās doktrīnas nostājai, kas izriet no Korāna.
- ItemAleksandrijas Klementa logosa teoloģija platonisma tradīcijas kontekstā(Latvijas Universitāte, 2019) Briška, Bella; Andrejevs, Ņikita; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteDarba nosaukums ir “Aleksandrijas Klementa logosa teoloģija platonisma tradīcijas kontekstā.” Šis darbs ir pētījums par Aleksandrijas Klementa logosa teoloģijas izcelsmi un tās iederību platonisma tradīcijā. Darba gaitā autore analizē Platona priekštatu par pilnībā transcendentu un cilvēkam nepieejamu augstāko būtni, šīs idejas attīstību tālākā platonisma tradīcijā un veidu, kādā tā pati ideja ir tikusi transformēta agrīnajā kristietībā, konkrētāk – Aleksandrijas Klementa teoloģijā. Pētījuma trīs daļās tiek analizēti, pirmkārt, darba tēmai aktuālie Platona dialogu fragmenti un Platona dievišķās hierarhijas izpratne, otrkārt, vidusplatonistu un hellenizētā jūdaisma filozofijas skolas pārstāvja Aleksandrijas Filona piedāvātie risinājumi nepieejamās augstākās būtnes problemātikai, kas ir atstājuši iespaidu uz Klementa idejām, un, treškārt, Klementa darbu fragmenti, kas ir aktuāli pētāmās tēmas ietvaros.
- ItemAnglikāņu Baznīcas Svētā Pestītāja draudzes Rīgā Zupas virtuves koncepcija(Latvijas Universitāte, 2019) Ņizins, Pāvels; Andrejevs, Ņikita; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteŠīs darbs ir pētījums par Anglikāņu Baznīcas Svētā Pestītāja draudzes Rīgā sociālu kalpošanu. Pētījumā izvirzītais mērķis – izpetīt anglikāņu draudzes zupas virtuves darbu un identificēt tas koncepciju. Darbā izmantotās metodes ir daļēji strukturētās intervijas un literatūras salidzīnoša analīze. Pētījuma gaitā apstiprināta darbā izvirzīta tēze - ka anglikāņu draudzes zupas virtuves viesiem līdzās materiālām vajadzībām svarīgi piepildīt arī viņu eksistenciālās vajadzības un nepieciešamību pēc atbalstošas kopienas. Šāds pētījums vēl nav līdz šim veikts.
- ItemApgaismības jēdziena izpratne Tibetas budisma dzogčen mācībā(Latvijas Universitāte, 2010) Rozentāle, Elīna; Taivāne, Elizabete; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteMans mērķis, rakstot šo darbu, bija izpētīt un paskaidrot tik sarežģītu tēmu kā Tibetas budisma dzogčen mācības priekšstati par apgaismību un šīs idejas realizāciju fiziskajā realitātē – varavīksnes ķermeni. Darba tēze: Tibetas budisma dzogčen mācības apgaismības jēdziens apvieno sevī bon kosmoloģiju, mahājānas budisma izpratni par šunjatu un tathagatagarbu, un tantrisma mācību par cilvēka uzbūvi. Darbs sadalīts nodaļās: Dzogčen mācības īss izklāsts; Atbrīvošanās un apgaismība Tibetas budisma kontekstā; Bon reliģijas elementi apgaismības izpratnē dzogčen mācībā; Mahājānas budisma elementi apgaismības izpratnē dzogčen mācībā; Tantrisma elementi apgaismības izpratnē dzogčen mācībā; Varavīksnes ķermenis; Hagiogrāfiskie varavīksnes ķermeņa piemēri. Atslēgvārdi: Tibetas budisms, ningma skola, dzogčen, apgaismība, atbrīvošanās, varavīksnes ķermenis.
- ItemApofātiskais misticisms Tomasa Mertona darbos(Latvijas Universitāte, 2013) Cepurītis, Jānis; Taivāne, Elizabete; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteDarbs veltīts 20. gs. kristīgā mistiķa, trapistu mūka Tomasa Mertona teoloģijai, kas skaidri uzrāda apofātiskā misticisma komponentus. Darbā ir aplūkoti kristīgās apofātiskās tradīcijas pamati ar nolūku noskaidrot, cik lielā mērā Mertons ir ievērojis klasiskā apofātisma modeli un kādā veidā kultūrvēsturiskā vide ir kļuvusi par iemeslu tā modificēšanai. Par pamatu klasiskajai apofātiskā misticisma tradīcijai ir ņemta 5. gs.–6. gs. mistiķa Pseido-Dionīsija daiļrade. Pētnieciskā darba gaitā apstiprinās autora tēze par to, ka Tomasa Mertona teoloģija integrē un socializē neoplatoniskā kristīgā misticisma aspektus. Bakalaura darba nosaukums ir: Apofātiskais misticisms Tomasa Mertona darbos. Bakalaura darba tēze ir: Tomasa Mertona teoloģija integrē un socializē neoplatoniskā kristīgā misticisma aspektus.
- ItemApokatastasis ideja Origēna eshatoloģijā(Latvijas Universitāte, 2014) Pelčere, Paula; Priede, Andris; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteApokatastāses jēdziens ir izprasts dažādi gan no stoiķu puses, gan no kristiešu avotos esošās informācijas, ko Origēns ļoti labi ir mācējis atšķirt. Origēns patiesībā ir iebildis stoiķu doktrīnai par nebeidzamās atgriešanās jēdzienu, lai parādītu, ka kristiešu doktrīna par to ir citādāka. Stoiķu aions nav tas pats, kas kristiešu mūžība. Atšķirības starp stoiķu apokatastāses teoriju un Origēna doktrīnu par apokatastāsi izpaužas tajā, ka, stoiķi postulē nebeidzamu mūžību (aionu) sēriju, kamēr Origēns virzīja visu aionu beigas precīzi eventuālajā jeb galīgajā apokatastāsē, kas būs viena vienīga, absolūti mūžīga un pieliks punktu katram laicīgajam laikam (xρόνος) un katram aionam. Kā arī stoiķi domāja, ka katrā no mūžībām notiks viens un tas pats vienā un tajā pašā veidā tāpat kā visās pārējās un iepriekšējās mūžībās, kamēr Origēns domāja, ka šīs mūžības ir atšķirīgas viena no otras, tām esot racionālu un ar brīvu gribu apveltītu radību morālās un garīgās attīstības teātrim jeb atspoguļojumam.
- ItemApziņas un atklāsmes saistība(Latvijas Universitāte, 2012) Elcere, Laura; Cālītis, Juris; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteBakalaura darbā fiksēti un salīdzināti vairāki autoritatīvi 20.gs. teologu viedokļi par to, vai izmaiņas cilvēka apziņā vēstures gaitā ir saistītas ar atklāsmi; darba mērķis ir atbildēt uz jautājumu: „Vai atklāsme iet kopsolī ar cilvēka apziņas tapšanu?”; meklēt kopīgo un atšķirīgo K.Barta un V.Panenberga ieskatos; izdarīt secinājumus. K.Barta un V.Panenberga ieskati par apziņas, vēstures un atklāsmes saistību pārstāv kardināli atšķirīgus uztveres veidus. Darba gaitā katrs no šiem autoriem ir pārliecinoši argumentējis savu nostāju par to, vai cilvēka apziņa un līdz ar to arī tas, kā tiek saprasta atklāsme, mainās laika gaitā, kā arī skaidrojis, kas ir atklāsme, vēsture un kāda tajās ir apzinātas cilvēka/cilvēces iesaistes loma. Salīdzinājums un analīze veikta, izmantojot idejiskās esejas metodi. Pētījuma rezultāti liecina, ka, salīdzinot un izvērtējot Panenberga un Barta ieskatus par atklāsmes saistību ar cilvēka apziņu un laiku un īpaši uzsverot tieši šo fenomenu mijiedarbības, ir nopietns pamats uzskatīt, ka atklāsme iet kopsolī ar cilvēka apziņas tapšanu. Tomēr joprojām ir daudz neskaidrību, kas būtu risināmas turpmākos pētījumos. Atslēgvārdi: Atklāsme, vēsture, apziņa, Karls Barts, Volfharts Panenbergs
- ItemAtbildības audzināšana kristīgās mācības stundās sākumskolā(Latvijas Universitāte, 2007) Dimante, Ilvija; Geikina, Laima; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteAudzināšana ir sabiedriska parādība, bez kuras nav iespējama sabiedrības attīstība. Ikvienas mācību iestādes audzināšanas pamatuzdevums ir vētībizglītības realizēšana. Šodienas sabiedrībā vērojamās tendences (korumpētība, netikumība, bezatbildība) uzrāda vērtībizglītības realizācijas nepieciešamību, kas ļautu skolēniem atspoguļot viņu vērtējošās darbības pieredzes apguvi un veidot savu vērtību sistēmu. Tikuma un garīguma audzināšanā svarīgs ir tieši jaunākais skolas vecums, kad cilvēks sāk apzināti veidot savu individualitāti un vecākiem un pedagogiem šajā procesā ir nozīmīga loma. Nopietna vērība tikumiskajā audzināšanā jāpievērš atbildības izjūtas veidošanai, jo atbildības izjūta, spēja uzņemties atbildību pieskaitāma pie nepieciešamākajām dzīvesdarbības prasmēm, tā ir svarīgs veiksmīgas sociālās saskarsmes priekšnosacījums, tikumiskās izaugsmes komponente un garīgās disciplīnas sastāvdaļa. Diplomdarba mērķis – teorētiski un praktiski pētīt atbildības audzināšanas aktualitātes kristīgās mācības stundās sākumskolā, atklājot šī procesa teorētiskās un praktiskās iespējas. Iegūtie rezultāti sniedz apstiprinājumu izvirzītajai hipotēzei – skolēnu atbildība ir izteiktāka, ja tie ir iesaistīti kristīgajā mācībā un viņu vecāki uzskata atbildību par vērtību. ATSLĒGVĀRDI: •Atbildība •Bauslība •Demokrātija •Saskarsme
- Item„Atbrīvošanas kalpošana” Latvijā(Latvijas Universitāte, 2017) Dzintara, Zinta; Cālītis, Juris; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteMaģistra darba nosaukums ir ““Atbrīvošanas kalpošana” Latvijā”. Darba mērķis ir vērst ievērību uz to, ka kristiešu interese par ļauno garu, dēmonu un kritušo eņģeļu koncepciju ieņem nozīmīgu vietu kristīgo draudžu praksē un apziņā. Darbā tiek norādīts uz šo parādību un sniegta iestrāde, lai tai tiktu pievērsta lielāka uzmanība. Darba tēze ‒ kristiešu interese Latvijā par dēmonu klātesamības koncepciju ir pelnījusi lielāku ievērību un izvērtēšanu akadēmiskajā teoloģijā. Darbs sastāv no trim daļām, kurās tiek sniegts ieskats dēmonu izdzīšanas kalpošanas vēsturē, aplūkota eksorcisma prakse katoļu baznīcā līdz pat mūsdienām un iepazīstināts ar “atbrīvošanas kalpošanas” pirmsākumiem pasaulē un izplatību Latvijā. Tiek pievērsta uzmanība arī apstāklim, kā visā šajā koncepcijas apritē viens neskaidrs un strīdīgs teksts no 1.Mozus grāmatas tiek izcelts pārējo Bībeles tekstu vidū. Piedāvāts apskatīt vairākus sociāli psiholoģiskus faktorus, lai noskaidrotu, kas izraisa šādu interesi par dēmonu koncepciju, un kāpēc notiek tās propaganda draudzēs.
- ItemAtšķirīgā izpratne par prieku Pulcētāja un "Jēzus Sīraka" grāmatās(Latvijas Universitāte, 2012) Letkovska, Ilona; Rudzītis-Neimanis, Jānis; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteDarba nosaukums: Atšķirīgā izpratne par prieku Pulcētāja un „Jēzus Sīraka” grāmatās. Darba mērķis ir izpētīt un salīdzināt dažādu antīkā jūdaisma virzienu pārstāvju – Pulcētāja un Jēzus Sīraka ieskatus par prieku. Darba tēze: Jēzus Sīraks kā klasiskās jūdu gudrības tradīcijas turpinātājs aizstāvas pret Pulcētāja hellēnizēto mācību par prieku. Darba struktūra: pirmajā nodaļā tiks pētīts vēsturiskais konteksts, kurā tapa grāmatas „Pulcētājs” un „Jēzus Sīraks”, otrajā un trešajā nodaļā tiks pētīta grāmatu „Pulcētājs” un „Jēzus Sīraks” kompozīcija, struktūra un panti par prieku, ceturtajā nodaļā tiks veikts salīdzinājums. Atslēgas vārdi: prieks, gudrība, Likums, bagātība.
- ItemAutoritārais un demokrātiskais vadības stils kristīgajā mācībā sākumskolā Gulbenē(Latvijas Universitāte, 2007) Sarma, Liene; Filipsone, Anta; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteMana kvalifikācijas darba nosaukums ir "Autoritārais un demokrātiskais vadības stils kristīgajā mācībā sākumskolā Gulbenē." Pašlaik Latvijā skolās notiek izglītības paradigmu maiņa no autoritārā uz demokrātisko vadības stilu, kas ir nopietns process visā sabiedrībā. Katram skolotājam, katram sabiedrības loceklim ir jāiemācās pārformēties no autoritārā vadības stila uz demokrātisko. Tā nav tikai ideoloģijas maiņa, tas skar katru cilvēku atsevišķi. Katram sabiedrības loceklim ir jāmaina sava domāšana, runas veids, darbība, vadības stils, lai viņš dzīvotu un rīkotos atbilstoši demokrātijas pamatprincipiem. Ja mēs izvēlamies autoritāras vērtības, kur bērns netiek uzskatīts par personību, kur viņš nedrīkst pats domāt, uzskatīt, izlemt, izvēlēties dažādās dzīves jomās, tad viņam tiek atņemtas viņa tiesības uz brīvību. Demokrātiskā sabiedrībā ikvienam no mums ir jākopj sevī demokrātijas vērtības, attīstot radošo patstāvību, atbildību, pašdisciplīnu, uzdrīkstēšanos, iecietību un cieņu pret citiem un viņu uzskatiem.
- ItemBabadži kustība kā neo-hindusima izpausme(Latvijas Universitāte, 2006) Sideļska, Liene; Taivāne, Elizabete; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteBakalaura darbs ir veltīts Babadži kustībai Indijā un Austrumeiropā. Darba galvenais uzdevums ir kvalificēt šo kustību un analizēt tās doktrīnas un kultu. Mūsdienu globalizācijas kontekstā Babadži kustība reprezentē tā saukto neo-hinduismu, apvienojot kristīgās kultūras, evolūcijas un hinduisma idejas. Darbs sastāv no divām daļām. Pirmā daļa izklāsta kustības vēsturisko attīstību universālā hinduisma kontekstā. Otrā daļa ir veltīta kustības doktrīnai un kultam.
- ItemBaptisma un luterānisma attiecības Latvijas teritorijā 19. gadsimtā(Latvijas Universitāte, 2009) Lūciņa, Endija; Tēraudkalns, Valdis; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteLatvijas teritorijā baptisms ienāk 19.gs., bet luteriskā baznīca veic asu pretreakciju. Mērķis izpētīt, kā veidojās attiecības starp baptismu un luterisko baznīcu. Darbā gaitā nonācu pie secinājumiem, ka LB izvēle pretdarboties baptistiem ir saistīta ne tikai ar iebildumiem pret baptisma mācības maldīgumu, bet arī baltvācu apdraudētību par viņu privilēģiju zaudēšanu. Arī iedzīvotāju pāriešana baptismā izraisīja ne tikai cieša pārliecība par baptisma mācības pareizumu, bet gan dažādi ārēji faktori: sociālā plaisa starp vācu mācītājiem un draudzēm, LB pastorālās aprūpes problēmas, turpretī baptisms piedāvāja cilvēkiem brīvību no LB un arī zināmas pašnoteikšanās tiesības.
- ItemBarbelo setiešu teoloģijā: Jāņa apokrifs(Latvijas Universitāte, 2012) Pohomova, Enija; Titāns, Normunds; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteDarbā tiek apskatīts setiešu gnostiķu skolas teksts Jāņa apokrifs un tajā atrodamais tēls – Barbelo. Mums nav pieejama sistemātiski izstrādāta setiešu teoloģija, tāpēc ir grūti izvērtēt kopumā vienu no galvenajiem elementiem setiešu kosmoloģijā, kas ir Barbelo. Darba mērķis ir noskaidrot Barbelo funkcijas un nozīmi saskaņā ar Jāņa apokrifa teoloģiju. Lai to noskaidrotu, vispirms jāizpēta setiešu un Jāņa apokrifa teoloģijas ietekmju avoti. Pēc tam, ņemot šos atrastos avotus kā piemēru, Barbelo tiek salīdzināta ar citu tradīciju konceptiem, kas palīdzētu skaidrot pašu Barbelo. Veiktā pētījuma rezultāti apstiprina darba tēzi (Barbelo raksturota kā aktīvā radītāja un vidutāja starp Dievu un pasauli), un ir radies skaidrāks priekšstats par Barbelo teoloģiskajām funkcijām un nozīmi setiešu darbā Jāņa apokrifs. Atslēgas vārdi: gnosticisms, setieši, Jāņa apokrifs, Barbelo, Sālamana gudrības grāmata, Sofija, vidusplatonisms.
- ItemBarnabas vēstule: hellēnistisko jūdu kristiešu dokuments(Latvijas Universitāte, 2015) Andrejevs, Ņikita; Kokins, Ralfs; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteBarnabas vēstule ir agrīnas Aleksandrijas hellēnistiskas jūdu kristietības dokuments. Šis teksts rodas laikā, kad kristietība nav norobežota no jūdaisma tradīcijas. Šajā vēsturiskajā kontekstā teksts pozicionē kristietību kā jūdaisma pareizo izpratni. Teksts plaši izmanto senākas jūdaisma tekstu interpretācijas un ētikas tradīcijas. Tekstam ir izteikti ētiska orientācija. Teksta kristoloģija ir pakārtota teksta ētikai. Teksta ētika tiek saprasta kā “jaunais likums”, kas ir raksturīgi hellēnistiska jūdaisma videi. Šī “jaunā likuma” saistības tiek aktualizētas eshatoloģiska laikmeta apziņas kontekstā. Barnabas tekstā ētiska orientācija ir paralēla Jēkaba teksta orientācijai. Darbā es izmantoju P. Štulmāhera vēsturiski-kritisko metodi, lai atrastu teksta vietu vēsturiskajā kontekstā un izprast teksta kristoloģiska vēstījuma būtību.
- ItemBaznīcas ietekme Latvijas politiskajā sfērā viendzimuma attiecību atzīšanas kontekstā(Latvijas Universitāte, 2021) Ciesa, Anastasija; Titāns, Normunds; Latvijas Universitāte. Teoloģijas fakultāteBakalaura darba “Baznīcas ietekme Latvijas politiskajā sfērā viendzimuma attiecību atzīšanas kontekstā” mērķis ir raksturot šī gadsimta pirmajās divās desmitgadēs viendzimuma attiecību tiesiskās atzīšanas temata aktualizēšanās kontekstā novērojamo baznīcas ietekmi valsts politiskajā sfērā. Iezīmējot viendzimuma attiecību tiesiskās atzīšanas nepieciešamību, raksturojot valsts un baznīcas nostāju pret viendzimuma attiecību tiesisko atzīšanu un analizējot ar šo tematiku saistītos politiķu izteikumus Saeimas sēdēs, darbs ļauj secināt, ka baznīcas ietekme valsts politiskajā sfērā pēdējos divdesmit gados viendzimuma attiecību atzīšanas kontekstā bijusi diskrimināciju veicinoša.