Juridiskā fakultāte / Faculty of Law
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Juridiskā fakultāte / Faculty of Law by Title
Now showing 1 - 20 of 4683
Results Per Page
Sort Options
- Item1920. gada Latvijas-Krievijas Miera līguma spēkā esamība(Latvijas Universitāte, 2007) Iesalnieks, Jānis; Fogels, Aivars; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteDiplomdarbā “1920. gada Latvijas – Krievijas Miera līguma spēkā esamība” autors ir analizējis šo līgumu gan no starptautisko, gan Latvijas nacionālo tiesību viedokļa, tomēr galvenais uzsvars darbā ir likts uz Miera līguma 3. panta analīzi. Šis pants nosaka Latvijas – Krievijas robežu, kurā strīdīgā Abrenes teritorija ir Latvijas teritorijas sastāvā. Svarīgākās diplomdarbā pierādītās tēzes: 3. Šodienas Latvijas Republika ir tas pats tiesību subjekts, kurš tika nodibināts 1918. gada 18.novembrī; 5. 1920. gada Miera līgums sevī ietver četras autonomas daļas. Šobrīd spēkā ir Miera līguma 2., 3. un 22. pants; 8. Starptautisko tiesību izpratnē Miera līguma 3. pants vēlākais būs spēkā līdz brīdim, kad Latvijas un Krievija apmainīsies ar jaunā robežlīguma ratifikācijas dokumentiem. Konstitucionālo tiesību izpratnē šis pants būs spēkā tik ilgi, kamēr Satversmē noteiktā kārtībā nebūs apstiprināta jaunā Latvijas – Krievijas robeža.
- Item1934. gada 15. maijā Latvijā notikušā apvērsuma juridisks raksturojums(Latvijas Universitāte, 2012) Lakstīgala, Zanda; Lazdiņš, Jānis; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteMaģistra darbs ,,1934. gada 15. maijā Latvijā notikušā apvērsuma juridisks raksturojums” sastāv no piecām nodaļām. Jēdziens ,,apvērsums” tika pētīts pirmajā nodaļā, tika apskatīti sinonīmi un vārdi ar līdzīgu nozīmi. Autore uzskata, ka minētie notikumi vairāk atbilst kriminātiesību zinātnes jēdzienam ,,dumpis”, jo ,,apvērsums” ir politikas zinātnes jēdziens. Otrajā nodaļā tika apskatīts varas dalīšanas princips. Jēdziens ,,varas dalīšana” ir mācība par varas dalīšanu likumdošanas, izpildu un tiesas varā. Trešajā nodaļā, autore apskata politisko situāciju pasaulē no 1917. gada līdz 1939. gadam. Pēc Pirmā pasaules kara Eiropā vadošā valsts pārvaldes forma bija demokrātija. Tomēr ar laiku demokrātiju kā valsts pārvaldes formu atzina nepietiekami efektīvu. Ceturtajā nodaļā galvenā uzmanība tika pievērsta 1922. gada 15. februārī pieņemtajai Satversmei, kas noteica, ka Latvija ir parlamentāra republika, līdz 1934. gada 15. maija K. Ulmaņa vadītajam valsts apvērsumam. Ministru prezidenta tiesības un kompetence tika analizēta piektajā nodaļā. Tika vērtētas K.Ulmaņa tiesības, kā ministru prezidentam, paralizēt Saeimas darbību, ierobežojot tai ar Satversmi noteiktās funkcijas. Kārlis Ulmanis bija nozīmīga personība Latvijas vēsturē, tomēr pārkāpjot likumu, viņam draudēja atbildība likuma priekšā.
- Item1980. gada 25. oktobra Hāgas konvencijā par starptautiskajiem bērnu nolaupīšanas civiltiesiskajiem aspektiem norādīto bērnu neatgriešanas pamatu evolūcija Latvijas Republikas tiesu praksē(Latvijas Universitāte, 2013) Riekstiņa, Zane; Kucina, Irēna; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteDarbs ir izstrādāts par 1980. gada 25. oktobra Hāgas konvencijā par starptautiskās bērnu nolaupīšanas civiltiesiskajiem aspektiem (turpmāk tekstā¬1980.gada Hāgas konvencija) un Padomes Regulā (EK) Nr.2201/2003 par jurisdikciju un spriedumu atzīšanu un izpildi laulības lietās un lietās par vecāku atbildību un par Regulas (EK) Nr. 1347/200 atcelšanu (turpmāk tekstā¬Briseles IIbis regula) norādīto neatgriešanas pamatu piemērošanu tiesu praksē.Gadījumi, kad dibinātas ģimenes starp dažādu valstu piederīgajiem, strauji palielinās, un pieaug arī to gadījumu skaits, kad kāds no bērna vecākiem nelikumīgi izved vai aiztur bērnu valstī, kas nav bērna pastāvīgās dzīvesvietas valsts.Darbā tika aplūkota tiesu prakse bērna neatgriešanas pamatu piemērošanā. Tika veikta neatgriešanas pamatu analīze, kā arī izvērtēts Latvijas tiesu darbs neatgriešanas pamatu piemērošanā. Darbā tika secināts, ka Latvijas tiesās ir konstatējamas problēmas 1980.gada Hāgas konvencijas un Briseles IIbis regulas piemērošanā.
- Item1980. gada ANO Konvencijā par starptautiskajiem preču pirkuma-pārdevuma līgumiem, paredzētā brīža, kad no pārdevēja uz pircēju pāriet risks, izpēte.(Latvijas Universitāte, 2012) Golovanova, Zane; Kačevska, Inga; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteRisks ir viens no centrālajiem un galvenajiem elementiem starp pusēm starptautiskos darījumos. Turklāt tas ir arī viens no sarežģītākajiem darījumu elementiem, kas noteikti 1980. gada ANO Konvencijā par starptautiskajiem preču pirkuma - pārdevuma līgumiem. Darbā tiek analizēta riska pāreja situācijās, kad pārdevējs piegādā līgumam neatbilstošu preci, kā arī gadījumos, kad pārdevējs preci piegādā pirms līgumā norunātā termiņa; autore pievēršas arī risku veidu analīzei; tāpat tiek analizēts arī jēdziens “garantija”, proti, kā garantija ietekmē riskus. Tāpat darbā tiek analizēta un nošķirta riska ietekme uz pircēju un pārdevēju, kā arī tiek apskatīti tiesiskās aizsardzības līdzekļi, ko puses izmanto strīda gadījumos. Atslēgvārdi: atbildība; CISG; riska pāreja; neatbilstoša prece.
- Item1980. gada Vīnes konvencijas par starptautiskajiem preču pirkuma līgumiem piemērošanas metodoloģija(Latvijas Universitāte, 2013) Kalsnavs, Kaspars; Kačevska, Inga; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāte1980.gada Vīnes Konvencija par starptautiskajiem preču pirkuma-pārdevuma līgumiem (saīsināti CISG) ir veiksmīgs 20.gadsimta sākumā uzsāktās starptautisko tirdzniecības tiesību unifikācijas turpinājums, jo satur modernu, mūsdienu starptautiskās tirdzniecības prasībām atbilstošu regulējumu. Neskatoties uz to, CISG nav piemērojama universāli attiecībā uz visiem pasaules starptautiskajiem preču pirkuma līgumiem. CISG piemērošanas robežas ir konkrēti noteiktas, un CISG dalībvalstu tiesām šīs robežas ir pienākums ievērot. Praksē šis uzdevums nav viegls, jo CISG normas ir mērķtiecīgi formulētas ar augstu abstrakcijas pakāpi. Tomēr vairāku gadu CISG piemērošanas un izpētes rezultātā, tiesas un tiesību pētnieki ir nonākuši pie pareizām atziņām CISG piemērošanas jomā, un šī darba mērķis ir uz šo atziņu pamata izstrādāt CISG piemērošanas metodoloģiju.
- Item2006. gada konvencijas par darbu jūrniecībā analīze(Latvijas Universitāte, 2015) Markeviča, Kristīna; Lejnieks, Māris; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteMaģistra darba mērķis ir apzināt un izvērtēt 2013. gada 20.augustā spēkā stājušās 2006. gada Konvencijas par darbu jūrniecībā divu gadu pielietošanas prakses sekas, iezīmējot tās pozitīvos un negatīvos aspektus. Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, tiek izpētīts un analizēts minētas Konvencijas tiesiskā regulējuma saturs, konstatēti ar minēto regulējumu saistītie uzlabojumi, izzināti tā problemātiskie jautājumi un izteikti piedāvājumi to risināšanai, kā arī izdarīti secinājumi. Pētījumā rezultātā autore konstatē, ka 2006. gada Konvencijai par darbu jūrniecībā nav būtisko trūkumu, taču ir zināma virkne nepilnību un neprecizitāšu, kuram autore piedāvā precizējošos grozījumus un papildinājumus. Atslēgvārdi: MLC – 2006, jūrnieks, kuģa īpašnieks, rekrutēšanas un darbā iekārtošanas dienests, kuģa karogvalsts.
- Item2021.gada administratīvi teritoriālās reformas pieņemšanas un īstenošanas problemātika(Latvijas Universitāte, 2022) Kublinskis, Ginters; Rodiņa, Anita; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteBakalaura darba mērķis ir pētīt 2021. gada administratīvi teritoriālās reformas pieņemšanas problemātiku, analizējot sagatavošanos reformai, tās pieņemšanu Saeimā, kā arī tās apstrīdēšanu Satversmes tiesā. Lai sasniegtu darba mērķi, autors pēta un analizē priekšnosacījumus iepriekšējās reformas turpināšanas nepieciešamībai, pašvaldību attieksmi pret jauno reformu, likumdošanas īpatnības reformas laikā, kā arī Satversmes tiesas atziņas un likumdevēja rīcību, nodrošinot Satversmes tiesas lēmumu izpildi. Bakalaura darba noslēgumā autors izvirza secinājumus par priekšnoteikumiem, kas nākotnē varētu atvieglot reformu pieņemšanas un īstenošanas procesu.
- Item30. un 110. panta nošķiršana Līgumā par Eiropas Savienības darbību(Latvijas Universitāte, 2016) Jonins, Emīls; Buka, Arnis; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteAutors savā pētījumā „30. un 110. panta nošķiršana Līgumā par Eiropas Savienības darbību” veicis pētījumu par LESD 30. un LESD 110. panta piemērošanu un to savstarpēju nošķiršanu. Šī pētījuma mērķis bija analizēt LESD 30. un LESD 110. panta saturu un piemērošanu, kā arī noteikt konkrētus kritērijus, lai veiktu precīzu minēto pantu nošķiršanu. Pētījuma ietvaros autors izpētījis LESD 30. un LESD 110. panta vēsturisko attīstību. Apskatījis LESD 30. un LESD 110. panta piemērošanas raksturīgākos gadījumus, kā arī noteicis kritērijus pantu savstarpējai nošķiršanai. Autors galvenokārt izmantojis literatūru angļu valodā, analizējis Eiropas Savienības tiesas praksi, iepazinies ar tiesību zinātnieku viedokļiem, kā arī apskatījis uz pētījumu attiecināmo Eiropas Savienības tiesību aktu pieņemšanas vēsturi. Pētījuma rezultātā autors noteicis, ka LESD 30. un LESD 110. panta nošķiršanu iespējams veikt balstoties uz trim kritērijiem: (1)preču izcelsme, (2)maksājuma piemērošanas pamats, (3) maksājuma piemērošanas veids.
- Item3D printēšana un intelektuālā īpašuma tiesības Latvijā.(Latvijas Universitāte, 2019) Nordmane, Anna Marta; Rozenfelds, Jānis; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultātePar trīsdimensionālo printēšanu ar katru dienu var dzirdēt arvien vairāk, vai tas būtu saistīts ar jaunas ortozes izmantošanu medicīnā vai lidmašīnas izgatavošanu. Līdz ar printeru cenu samazināšanos un šai jomai veltīto interneta platformu popularizēšanos, 3D printēšana ar katru dienu kļūst arvien pieejamāka ikvienam mājas apstākļos, tomēr šajā tehnoloģijā joprojām ir daudz neskaidrību un tā raisa jaunus jautājumus, kuriem ir kā tiesisks un ētisks, tā ar veselību un drošību saistīts aspekts. Maģistra darbā izvērtēti potenciālie autortiesību un patentu tiesību pārkāpumi 3D printēšanas procesā un meklētas atbildes, kā, piemērojot spēkā esošo nacionālo un Eiropas Savienības normatīvo regulējumu, tiesību subjekts var aizsargāt savas tiesības.
- ItemAborta aizlieguma sadursme ar cilvēktiesībām(Latvijas Universitāte, 2018) Ozola, Anete; Kučs, Artūrs; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteAborts ir grūtniecības pārtraukšanas process. Par to tiek diskutēts mūsdienās, bet vēstures fakti norāda, ka kādreiz par to tika runāts saistībā ar reliģiju, sabiedrības morāles principiem vai ētiku, tad mūsdienās šī tēma ir aktuāla vairāk no tiesību aspekta. Darba tēma ir – Aborta aizlieguma sadursme ar cilvēktiesībām, šī tēma mūsdienās ir aktuāla, jo plaši tiek publicēti gadījumi, kad sieviete grūtniecības dēļ ir zaudējusi dzīvību, jo nav bijusi piekļuve grūtniecības pārtraukšanai. Kā arī vēl nesen 2016. gadā sievietes Polijā gāja piketēt par savu neapmierinātību, jo valdība vēlējas grozīt likumu, kur regulējums būtu drastiskāks. Statistikas dati norāda, ka sievietes ceļo uz citām Eiropas valstīm, kur aborts ir legāls, lai tomēr pārtrauktu grūtniecību. Svarīgi ir, lai valsts ievērotu cilvēktiesības. Bakalaura darba galvenie mērķi ir analizēt normatīvo regulējumu valstīs, kur aborts ir legāls, kā ari to valstu regulējumu, kur aborts ir aizliegts bez izņēmumiem un ar izņēmuma gadījumiem, piemēram, ja sievietes dzīvība tiek apdraudēta. Darbā tiks apskatīta valstu prakse, kura norāda kādā veidā, pēc sieviešu domām, tiek aizskartas to cilvēktiesības. Ņemot vērā, ka Eiropas Cilvēktiesību tiesa sniedz svarīgas atziņas par abortiem, tad tiks apskatīti spriedumi, kur tiek secināts vai sievietes tiesības ir tikušas aizskartas un kādā veidā. Bakalaura darba rezultātā tiek secināts, cik ļoti, kādā veidā un vai pamatoti sievietes tiesības tiek aizskartas, ja valsts neļauj tai brīvi piekļūt grūtniecības pārtraukšanai.
- ItemAborta izdarīšanas tiesiskie aspekti(Latvijas Universitāte, 2013) Gūtmane, Zanda; Liholaja, Valentija; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteKas ir aborts? Kāds ir tā tiesiskais regulējums Latvijā un ārvalstīs? Kāpēc arvien tiek konstatēs liels izdarīto abortu skaits? Kāds ir sabiedrības un kāds – speciālistu viedoklis? Kāda ir citu valstu pieredze un redzējums? Kādus pasākumus mēs, latvieši, varam veikt, lai samazinātu izdarīto abortu skaitu? Pašreiz tā ir aktuāla tēma Latvijā. Arvien ir aktuāls jautājums par to, vai ir nepieciešams ierobežot aborta izdarīšanas iespējas. Sabiedrības viedokļi dalās, proti, daļa iebilst par aborta izdarīšanas iespēju ierobežošanu, norādot uz interesēm, kas tiek apdraudētas. Tomēr ir arī otra daļa, kas aizstāv viedokli par to, ka ir nepieciešams izdarīt aborta izdarīšanas ierobežojumus. Darbā tiek analizēti gan aborta atbalstītāju, gan aborta pretinieku viedokļi. Bez tam tiek piedāvāts iepazīties arī ar autores domām. Darba autore piedāvā ne tikai iepazīties ar aborta jēdzienu Latvijā, bet arī ārvalstīs.
- ItemAborta neatļauta izdarīšana(Latvijas Universitāte, 2010) Piternika, Laila; Hamkova, Diāna; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteBakalaura darba tema ir „Aborta neatlauta izdarišana. Aborti visur pasaule tiek veikti jau vairaku gadsmistu garuma, bet tikai 19.gs. saka ieviest izveles grutniecibas partraukšanu. Tacu tieši musdienas to veikšana ir ipaši aktualizejusies. Tas ir visiem zinams fakts, ka katru dienu pasaule mirst tukstošiem nedzimušu bernu, matem izveloties veikt abortu. Aborts uzskatams par stridigu jautajumu no vairakam pusem- gan no etiskas, gan moralas un juridiskas un lidz ar to, sastopami gan aborta pretinieki, gan ari kaisligi ta atbalstitaji. Tieši tapec auotore izvelejas šo tematu- lai noskaidrotu kas ir tie problemjautajumi kapec valda tik divejads uzskats par grutniecibas partraukšanu un izpetot LR likumdošanu, kas regule grutniecibas partraukšanu, noskaidrotu vai tur atrodamas kadas nepilnibas. Ari Latvija tiek regulets šis jautajums un kriminallikuma ir ieklauts pants par aborta nelikumigu izdarišanu.
- ItemAborta neatļauta izdarīšana(Latvijas Universitāte, 2012) Bensone, Līga; Hamkova, Diāna; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteMaģistra darba mērķis ir vispusīgi aplūkot un analizēt aborta neatļautas izdarīšanas regulējumu Latvijā un ārvalstīs, lai pētījuma beigās ierosinātu priekšlikumus Latvijas likumos konstatēto trūkumu novēršanai. Autore aplūko jēdzienu skaidrojumu, vēsturisko regulējumu, cilvēka embrioloģiju, juridiskos grūtniecības pārtraukšanas noteikumus, bioloģisko attīstību, reliģijas uzskatus, nedzimuša bērna dzīvības sākuma brīdi, nedzimuša bērna tiesībām uz dzīvību, sievietes tiesībām izvēlēties pārtraukt grūtniecību un ārsta tiesībām atteikties veikt grūtniecības pārtraukšanu un veic Krimināllikuma 135. panta sastāva analīzi.
- ItemAborta regulējums Latvijā(Latvijas Universitāte, 2014) Ogorodņika, Katarina; Liholaja, Valentija; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteBakalaura darba tēma – abortu regulējums Latvijā. Darba mērķis ir krimināltiesiskā analīze esošajam aborta tiesiskajam regulējumam Latvijas Republikā, kā arī priekšlikumu ieviešana tiesiskā regulējuma pilnveidošanai un tā tiesisko nepilnību novēršanai. Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, tēmas izstrādes laikā tika aplūkoti Latvijas krimināltiesiskās zinātnes autoru darbi; pastāvošās tiesību normas, kas regulē mākslīgo grūtniecības pārtraukšanu Latvijas teritorijā; problēmu risinājumi savstarpējās attiecībās starp sievietes tiesībām uz reproduktīvo izvēli un nedzimuša bērna tiesībām uz dzīvību; dzīvības sākuma brīža izpratne un tās krimināltiesiskā aizsardzība Latvijas Republikā; citu valstu prakses piemēri, Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūra grūtniecības mākslīgās pārtraukšanas aspektos. Bakalaura darba apjoms ir 57.lpp., tajā ir ietvertas trīs galvenās nodaļas. Atslēgas vārdi – aborts, embrijs, auglis, tiesības uz dzīvību, nedzimušās dzīvības aizsardzība.
- ItemAborta tiesiskie aspekti(Latvijas Universitāte, 2018) Kraule, Endija Evelīna; Liholaja, Valentija; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteŠajā bakalaura darbā tiek pētīti aborta tiesiskie aspekti. Darba izstrādes laikā tiek aplūkota kārtība, kādā veic legālu abortu, apkopoti darba autores iegūtie statistikas dati par veiktajiem abortiem Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā, kā arī tiek aplūkots aborta tiesiskais regulējums, kas noteikts Latvijas Republikā. Salīdzināšanai tiek skatīti citu valstu regulējumi attiecībā uz konkrētiem, darba ietvaros nozīmīgiem aspektiem. Darba autore ir īsumā aplūkojusi dzīvības vērtības izpratni sabiedrībā, kā arī tās nozīmi reliģijā, lai rastu iespaidu, kā tas var ietekmēt personas attieksmi pret abortu. Darba izstrādes laikā autore nonāk pie secinājuma, ka ir nepieciešams aizpildīt pastāvošās nepilnības un likuma robus. Lai to novērstu autore piedāvā pilnveidot Krimināllikumu jaunā redakcijā, tādējādi uzlabot aborta regulējumu Latvijā un novēršot neskaidrības
- ItemAborts kā aktuālākais un strīdīgākais jautājums mūsdienās tiesību uz dzīvību un tiesību uz privāto dzīvi realizācijā(Latvijas Universitāte, 2016) Zālīte, Katrīna; Rodiņa, Anita; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteAborts kā grūtniecības pārtraukšanas process pastāv jau gadsimtiem ilgi. Pat Hipokrāts savā senajā zvērestā, kas tapis laikā ap 460.-370. gadu pirms mūsu ēras, ietver aborta institūtu- „Tāpat es nedošu nevienai sievietei augļa nomirdināšanas līdzekli”. Ja vēsturiski aborts bija aktuāls no morāles, ētikas un reliģijas viedokļa, tad mūsdienās aborts savu aktualitāti iezīmē tieši tiesību jomā. Arī bakalaura darba tēma-Aborts kā aktuālākais un strīdīgākais jautājums mūsdienās tiesību uz dzīvību un tiesību uz privāto dzīvi realizācijā, izvēlēta, pamatojoties uz šīs tēmas aktualitāti ne vien Latvijā, bet arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs likumdošanas un likumu piemērošanas jomā. Latvijā aborta jautājums uzmanības centrā patlaban ir nonācis pateicoties ierosinātajiem likumprojekta grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kā arī rosinātajiem priekšlikumiem par grozījumiem Bērnu tiesību aizsardzības likumā. Tiek plaši diskutēts par minēto likumprojektu nepieciešamību, mērķi un samērīgumu, un pamatojoties uz to, autore pētniecības darba gaitā vērtēs šo likumprojektu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei. Bakalaura darba galvenais mērķis ir izpētīt un izanalizēt aborta tiesisko regulējumu Latvijas Repubulikā un salīdzināt to ar citu Eiropas Savienības dalībvalstu regulējumiem un pieredzi, un šīs analīzes rezultātā pierādīt darbā izvirzīto hipotēzi, ka aborta tiesiskais regulējums Latvijā, likumprojektu „Grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā” par mākslīgu grūtniecības pārtraukšanu un „Bērnu tiesību aizsardzības likuma” 7.panta redakcijas grozījumu apstiprināšanas gadījumā, veicinās sievietes tiesību uz privāto dzīvi ierobežošanu neatbilstoši Latvijas Republikas Satversmei.
- ItemAbsolūtie pamatojumi preču zīmes reģistrācijas atteikumam un atzīšanai par spēkā neesošu(Latvijas Universitāte, 2013) Štelmane, Ingrīda; Rozenfelds, Jānis; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteAbsolūtie pamati preču zīmes reģistrācijas atteikumam un atzīšanai par spēkā neesošu ir uzskaitīti Latvijas likuma „Par preču zīmēm un ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm” 6. pantā, atrodami Eiropas Savienības regulējumā un starptautiskos nolīgumos. Pamati ir uzskaitīti kodolīgi un koncentrēti, bet to saturs ir apjomīgs un plaši interpretējams. Tāpēc sarežģītākie jautājumi ir saistīti ar absolūto pamatu saturu, jēdzienisko izpratni, piemērošanas robežām un specifiskajām niansēm. Darba mērķis ir gūt absolūto pamatu saturisko izpratni, autorei vērtējot un analizējot gan likuma tekstu, gan zinātniskajā literatūrā un Eiropas Savienības tiesu praksē paustās atziņas. Autore pētnieciskā darba rezultātā nonāk pie secinājumiem, kas saprotams ar katru likumā minēto absolūto pamatu, liekot uzvaru specifiskiem aspektiem un izpratnes niansēm.
- ItemAbstrakcijas un kauzulitātes princips īpašumtiesību nodošanā Latvijas civiltiesībās(Latvijas Universitāte, 2018) Pavlovskis, Germans; Rozenfelds, Jānis; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteBakalaura darbs ir veltīts abstrakcijas un kauzalitātes principa saistībā ar īpašumtiesību nodošanu izpētei un analīzei Latvijas civiltiesībās, ņemot vērā pretrunu pastāvēšanu likuma tekstā un nekonsekventu likuma normu piemērošanu, kā arī šajā aspektā pievēršoties īpašuma prasības celšanas problemātikai. Šā darba mērķis ir pētīt un analizēt abstrakcijas un kauzalitātes principu īpašumtiesību nodošanā Latvijas civiltiesībās specifiku un problēmjautājumus. Mērķa īstenošanai autors izpēta šo principu attīstību cauri gadsimtiem, īpašumtiesību pārejas priekšnoteikumus un darījumus, kas ir pārejas pamatā, autors pievēršas ne tikai Latvijas normatīvajiem aktiem un doktrīnai, bet arī ārvalstu. Autors nonāk pie secinājuma par kauzalitātes principa pastāvēšanu īpašumtiesību nodošanā, no kā pastāv arī izņēmumi. Autors ierosina grozīt likumu, lai likuma normas padarītu skaidrākas un attiecībā uz īpašumtiesību nodošanu arī vienveidīgākas, tomēr, uzsverot atšķirību, kustamu un nekustamu lietu starpā. Atslēgvārdi: iusta causa, abstrakcijas princips, kauzalitātes princips, īpašumtiesību nodošana.
- ItemACTA ietekme uz brīvu pakalpojumu sniegšanu un apriti digitālajā vidē Eiropas Saienības ietvaros(Latvijas Universitāte, 2012) Aksjonovs, Vladimirs; Buka, Arnis; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteBakalaura darba mērķis ir izpētīt iespējamās normatīvās un institucionālās izmaiņas, kas skar brīvo pakalpojumu sniegšanu un apriti digitālajā vidē Eiropas Savienībā (ES), sakarā ar “Viltošanas novēršānas tirdzniecības nolīguma” (ACTA) parakstīšānu. Šis starptautiskais līgums ir izraisījis asas diskusijas un protestus visā pasaulē, kas pierāda šī darba temata un izpētes jautājuma aktualitāti. Analīzē ir iekļauta vispārīga informācija par ES digitālo vienoto tirgu, e-komercijas regulējumu, apzīmētas tā problēmas, kā arī attīstības pamatnostādnes caur Digitālo programmu Eiropai. Analīze satur nolīguma noteikumu salīdzinājumu ar esošo regulējumu ES, Latvijas Republikas, kā ES dalībvalsts, iekšējiem normatīviem aktiem, kā arī TRIPS līgumu. Pētījuma rezultātā autors nonāca pie secinājuma, ka ACTA neievieš jaunu regulējumu intelektuālā īpašuma tiesību jomā ES, bet sabalansē to starp pārējiem līguma dalībniekiem, kas būtiski neietekmē brīvo pakalpojumu sniegšanu un apriti digitalajā vidē ES ietvaros. Atslēgvārdi: Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgums, digitālā vide, digitālais vienotais tirgus ES, e-komercija Eiropā, Digitālā programma Eiropai.
- ItemActe clair doktrīna Eiropas Savienības tiesībās(Latvijas Universitāte, 2020) Prindulis, Roberts; Buka, Arnis; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteLīguma par Eiropas Savienības darbību 267.panta trešajā daļā ir noteikts Eiropas Savienības dalībvalstu pēdējo instanču tiesu pienākums vērsties Eiropas Savienības tiesā pēc prejudiciāla nolēmuma, ja lietā nepieciešama Eiropas Savienības tiesību interpretācija. Atkāpes no šī pienākuma Eiropas Savienības tiesa noteikusi CILFIT spriedumā. Vislielāko uzmanību sev pievērsusi tieši šajā spriedumā adaptētā Acte clair doktrīna, kas tiesām atļauj nevērsties Eiropas Savienības tiesā, ja Eiropas Savienības tiesību piemērošana ir tik acīmredzama, ka tā neatstāj vietu nekādām saprātīgām šaubām. Jau no doktrīnas ieviešanas brīža Eiropas Savienības tiesībās tā juristu vidū ir izpelnījusies kritiku par tās praktisko pielietojumu Eiropas Savienības dalībvalstu tiesās. Pētnieciskajā darbā analizēta šī kritika un tās pamatotība, Acte clair doktrīnas attīstība un pašreizējā izpratne, ņemot vērā Eiropas Savienības tiesas pēdējo gadu tiesu praksi, kā arī Latvijas Augstākās tiesas prakses analīze Acte clair doktrīnas piemērošanā. Šī darba rezultātā tiks sniegts vērtējums Acte clair doktrīnas piemērojamībai mūsdienās, aktuālajai Eiropas Savienības Tiesas judikatūrai attiecībā uz Acte clair doktrīnu, kā arī Latvijas Republikas Augstākās tiesas un Satversmes tiesas praksei Acte clair doktrīnas piemērošanā un interpretācijā.