Juridiskā fakultāte / Faculty of Law
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Juridiskā fakultāte / Faculty of Law by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 4683
Results Per Page
Sort Options
- ItemPierādīšanas teorijas pamatjēdzienu problemātika kriminālprocesā(2002) Strada, Kristīne
- ItemNoziedzīgi nodarījumi pret informācijas sistēmu drošību (kibernoziegumi)(2005) Ķinis, UIdis; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāte, Krimināltiesisko zinātņu katedra
- ItemSatversmes tiesas procesa subjekti un procesa objekti, to izpratne un īstenošanas problemātika(Latvijas Universitāte, 2006) Pastars, Edgars; Rodiņa, Anita; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteŠā maģistra darba ietvaros autors analizē tās Satversmes tiesas procesa problēmas, kas ir saistītas ar šā procesa subjektiem un objektu. Darbā minētas svarīgākās no šīm problēmām. Tas identificētas, apkopojot tiesas praksi, pētot citu valstu normatīvos aktus, kā arī iepazīstoties ar juridisko literatūru procesuālo tiesību jomā. Darbā tiek apzinātas problēmas, dots tām vērtējums un piedāvāts identificēto problēmu risinājumus.
- ItemTiesiskās noteiktības un tiesiskās paļāvības princips(Latvijas Universitāte, 2006) Grantiņš, Juris; Briede, Jautrīte; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteDarba autors pētījumā pievēršas tiesiskās noteiktības un tiesiskās paļāvības principu izpētei, galveno uzsvaru liekot uz problēmu apskatu, kas saistīti ar administratīvo aktu apstrīdēšanu (pārsūdzēšanu), kā arī to atcelšanu Latvijā, kā arī pieskaras jautājumiem, kas saistīti ar valsts pārvaldes iestāžu rīcības rezultātā privātpersonām nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu. Pētījuma pirmajā nodaļā tiek apskatīts minēto vispārējo tiesību principu saturs un apskatīta to izpratne Latvijā. Otrajā nodaļā pievērsta uzmanība privātpersonu tiesiskās paļāvības aizsardzībai administratīvo aktu apstrīdēšanas (pārsūdzēšanas) un atcelšanas gadījumos. Autors apskatījis administratīvo aktu adresātu tiesiskās paļāvības aizsardzības problemātiku gan administratīvo aktu apstrīdēšanas (pārsūdzēšanas) termiņā, gan saistībā ar administratīvo aktu atceļošo lēmumu spēku laikā. Šajā nodaļā autors secinājis, ka tikai noteiktos apstākļos administratīvā akta apstrīdēšanas (pārsūdzēšanas) termiņā tā adresātam ir tiesības atsaukties uz tiesiskās paļāvības principu. Tiek izdarīti arī secinājumi, kas attiecas uz administratīvo aktu atceļošo lēmumu spēku laikā, piemēram, autors uzskata, ka iestādei nevar būt tiesības atcelt nelabvēlīgus tiesiskus administratīvos aktus ar atpakaļvērstu spēku, jo iestādei jārīkojas saskaņā ar tiesību normām un jāievēro vispārējie tiesību principi. Autors piedāvā izdarīt grozījumus Administratīvā procesa likuma normā, kas regulē tiesisku nelabvēlīgu administratīvo aktu atcelšanu pēc iestādes iniciatīvas. Trešajā nodaļā tiek apskatīti valsts pārvaldes iestāžu rīcības rezultātā privātpersonām nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas priekšnoteikumi un problēmjautājumi. Tiek norādīts, kādos gadījumos Latvijā publisko tiesību subjektiem ir pienākums atlīdzināt zaudējumus privātpersonām. Autors secinājis, ka ne tikai iestāžu prettiesiskas rīcības rezultātā nodarītie zaudējumi ir jāatlīdzina, bet arī, ka noteiktos gadījumos publisko tiesību subjektiem var rasties pienākums atlīdzināt zaudējumu, kas radušies iestāžu tiesiskas rīcības rezultātā
- ItemMusulmaņu tiesību avoti(Latvijas Universitāte, 2006) Askerovs, Samirs; Osipova, Sanita; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteIn diese Arbeit kommt in betracht entstehung des Muslimisches Rechts. NatŅrlich auf grund des Rechtsquellen, ohne denen das wehre unmĻglich. Die Rechtsvorscher das muslimisches Recht einteilen in Zwei gegenseitigen Gruppen des Rechtsnormen. Die erste besteht aus juristischen Vorschriften des Korans und Sunna. Zweite Gruppe besteht aus Normen, die formuliert sind auf grund des Rationalquellen, oder logische auslegung. Einsame Meinung (Idschma) von Autoritäten Rechtswissenschaftlern, und Qiyas – Anologie. Das war Grund fŅr Geburt des muslimischen Rechtsystems, die mit senen Vielfältigkeit und unnachanhmlichkeit sehr unenlich ist.
- ItemTiesiskās paļāvības principa piemērošana administratīvo tiesu judikatūrā(Latvijas Universitāte, 2006) Klagišs, Lauris; Ruķers, Māris; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteMaģistra darba mērķis ir noskaidrot tiesiskās paļāvības principa jēdziena nozīmi, nepieciešamība administratīvajā procesā, kā arī tiesas darbības robežas, piemērojot šo principu, kā arī analizēt tās tiesiskās atziņas, kas iekļautas daudzos administratīvās justīcijas nolēmumos jautājumā par tiesiskās paļāvības principa izpratni Darbs sastāv no trīs nodaļām. Pirmajā nodaļā tiek aplūkota tiesiskās paļāvības principa vieta vispārējo tiesību principu vidū. Otrajā nodaļā tiks aplūkots, kā tiesas ievēro tiesiskās paļāvības principu, pašas atkāpdamās no praksē iedibinātas judikatūras. Trešajā nodaļā tiks apskatītas ar tiesiskās paļāvības principa piemērošanu tiesu praksē saistītās juridiskās problēmas un to risinājumi.
- ItemĢenerālklauzulas "valsts un sabiedrības intereses" iztulkošana un tās saistība ar personas tiesībām uz īpašumu(Latvijas Universitāte, 2006) Tarlaps, Mārtiņš; Osipova, Sanita; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteMaģistra darba tēma „Ģenerālklauzulas „valsts un sabiedrības intereses” iztulkošana un tās saistība ar personas tiesībām uz īpašumu” izvēlēta šī temata aktualitātes dēļ. Pēdējā laikā pieņemti divi būtiski Satversmes tiesas spriedumi attiecībā uz Satversmes 105. panta pārkāpumiem (tā saucamajā Nacionālās bibliotēkas lietā un Īres griestu lietā). Autors uzskata, ka Latvijā vēl joprojām ir jāturpina attīstīt ģenerālklauzulas izpratne un pareiza piemērošana, lai novērstu nepamatotu un pārmērīgu personu tiesību uz īpašumu ierobežošanu. Tikai tādā veidā var stiprināt demokrātisku sabiedrības un valsts iekārtu. Svarīgs darba aspekts ir ģenerālklauzulā ietverto jēdzienu ģenēzes Latvijā izpēte. Darba izstrādē izmantots plašs ārvalstu literatūras klāsts, kā arī nozīmīgi Eiropas Cilvēktiesību tiesas un Satversmes tiesas spriedumi.
- ItemSociālistiskās tiesību doktrīnas ietekme uz privātīpašuma tiesību institūtu Latvijā 1940. - 1990.g.(Latvijas Universitāte, 2006) Slūka, Dagnis; Liepa, Lauris; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteIn the work there is researched the influence of socialistic law doctrine on the private law institution in Latvia in 1940. – 1990. The aim of the work is to prove that the influence of the socialistic law doctrine on the private law in Latvia is not valued only negatively, but there have been also positive aspects. For achieving the presupposed aim there are viewed the development of the socialistic law doctrine, when in the ancient Greece philosopher works there have been appeared characteristic ideas to the socialistic law doctrine, till the time when Latvia regained the independence. A special attention is drawn to the soviet law, investigating the idea of the socialistic law doctrine and the influence of the cognition to the concrete private law branches, as well as displaying both negative and positive influence aspects. In the result of the research there was concluded that not looking at this, that the idea of socialistic law doctrine including in the legislation with an aim to provide social equality limiting disclosure of individual freedom and rights, still its influence on the private rights has a positive character too.
- ItemSodu likuma izstrādāšana Latvijā(Latvijas Universitāte, 2006) Nikels, Edgars; Jelāgins, Juris; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteDiplomdarbs ir par Sodu likuma izstrādāšanu Latvijā. Autors ir apskatījis tā izstrādāšanas gaitu, Krievijas krimināltiesības, jo Latvijas Sodu likums balstījās uz Krievijas 1903.gada Sodu likumu krājuma. Darbā ir Francijas un Vācijas krimināltiesību attīstība, lai novērtētu Sodu likumu Rietumeiropas kriminālkodeksu kontekstā. Tiek apskatīts soda mērķis vai tas atbilst Sodu likumā tā laika izpratnei par soda jēgu un nozīmi. Dota Sodu likuma aktualitāte mūsdienās. Secinājumi- Sodu likums tika izstrādāts pārkāpjot Satversmi. Izstrādājot likumu bija nepieciešams sekot Eiropas paraugiem, sodu institūti daļēji atbilda laika izvirzītajām prasībām. Mūsdienās nav nepieciešams vienots likums, kas aptver kriminālatbildību un atbildību par administratīvajiem pārkāpumiem. Krievija nebija labākais paraugs, jo 1903.gada Sodu likums Krievija nekad pilnībā nestājās spēkā.
- ItemRacionālais un iracionālais tiesībās(Latvijas Universitāte, 2006) Vaivade, Anna; Jelāgins, Juris; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteIn this diploma paper its author explored the use of human mind (intellect) concerning the rights. The demand for the arguments based on justified reasons appeared in the beginning of new age, later these requirements for the reasonable arguments were discussed by the rationalism and irrationalism courses of philosophy. There has been such a rationalization in the science of rights too. Therefore in this paper there were searched and examined the elements of rational and irrational in the rights. The aim of this work is to realize the rational and irrational elements and to examine their necessary presence in the rights, i.e., to investigate the level of balance of rational and irrational at the rights as the cognitive science; the dynamics of such balance between rational and irrational, as well as to state the rational and irrational aspects in such a practical expression of rights like application of rights and their observance by the individuals. The tasks to reach the aim of this work were – to collect and examine the works and opinions of the different philosophers (empirical and rational philosophers, classical rationalists and contemporary philosophers), and different right philosophers; to analyze the previous mentioned opinions, to make the conclusions on these opinions, their mutual compliance, their possible accuracy or inaccuracy and their compliance with the opinion of the author of this work. There were made several conclusions on the presence of rational and irrational in the cognition of the rights, lawmaking and their application during the work. One of the main and most general conclusions were that the science of rights is more irrational science, because its basic elements and conceptions are irrational themselves (the justice, equality, morality etc.) though for the valuable functioning in theory and in practice there is the balance required between the rational and irrational. Otherwise the rights would become either only materially calculable matter or only subjective source of interpretations.
- ItemLīzinga līgumu kvalifikācija un saturs Latvijas privāttiesībās(2006) Leja, Lauris
- ItemLatvijas Republikas Satversmes pieņemšana 1922. gadā un tās reformēšanas mēģinājumi līdz 1934. gadam(Latvijas Universitāte, 2006) Krasts, Daumants; Apse, Diāna; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteAutora izvēlētais diplomdarba temats - Latvijas Republikas Satversmes pieņemšana, 1922. gads un tās reformēšanas mēģinājumi līdz 1934. gadam. Diplomdarbs sastāv no trīs nodaļām. Pirmajā nodaļā autors apskata vēsturiskos apstākļus, valsts pirmsākumus, pievēršas arī jautājumam par Latvijas Republikas konstitucionālo noformēšanu. Par būtiskāko atzinumu pirmajā nodaļā uzskata Satversmes II nodaļas nepieņemšanas lielo trūkumu. Otrajā darba nodaļā autors analīzē Satversmi atzīstot, ka lielāka daļa grozījumu ir bijuši veiksmīgi. Tajā pat laikā norādot uz vēlēšanu sistēmas nepilnībām, kas pašreizējā šī likuma redakcijā var radīt būtiskus draudus Latvijas politiskajai neatkarībai. Darba trešajā nodaļā autors apskata Satversmes „iesaldēšanu” 1934. gadā, norādot uz autoritatīvā režīma būtiskākajiem trūkumiem un kādi apstākļi noveda līdz tam, izvirzot priekšlikumus par tā laika likumu grozījumiem.
- ItemLatvijas konstitucionālo normu hierarhija(Latvijas Universitāte, 2006) Pleps, Jānis; Rezevska, Daiga; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteMaģistra darbā aplūkota Latvijas konstitucionālo normu hierarhija. Formālās konstitūcijas normas ar augstāko juridisko spēku ir vispārējie tiesību principi. Nākamo hierarhijas līmeni veido Satversmes 1., 2., 3., 4., 6. un 77. pants un Deklarācija par Latvijas valsti. Savukārt zemākajā konstitucionālo normu hierarhija līmenī ir izvietojamas pārējās konstitucionālās normas (pārējās Satversmes normas, Deklarācijas „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” normas, konstitucionālais likums „Par Latvijas Republikas valstisko statusu”, kā arī Satversmes 68. panta otrās daļas procedūrā pieņemtie likumi). Papildus tam maģistra darbā ir analizēta profesora Hansa Kelzena Pamatnormas teorija un normatīvo aktu hierarhijas ideja. Tāpat autors aplūkojis Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai ietekmi uz konstitucionālo normu hierarhiju.
- ItemLatvijas līgumtiesību modernizācijas galvenie virzieni(2006) Kārkliņš, Jānis
- ItemValsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšana(Latvijas Universitāte, 2006) Aleksejuka, Inese; Ruķers, Māris; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteMaģistra darba nosaukums ir „Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšana”. Materiālā zaudējuma un personiskā kaitējuma atlīdzinājums administratīvajā procesā ir viens no valsts atbildības veidiem publisko tiesību jomā. 2004.gada 1.februārī stājās spēkā Administratīvā procesa likums, bet 2005.gada 1.jūlijā spēkā stājās Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likums. Līdz ar minēto likumu spēkā stāšanos Latvijas Republikā ir ieviests jauns tiesiskais regulējums attiecībā uz privātpersonas prasījumiem pret valsti. Administratīvā procesa likuma spēkā stāšanās un atlīdzinājuma mehānisma noteikšana īpašā likumā ir pēdējo gadu aktualitāte Latvijā, kas arī izvirza darba mērķi - izpētīt valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzinājuma tiesisko regulējumu. Maģistra darbam ir trīs galvenās nodaļas, kurās analizēta jēdzienu – „valsts atbildība” „zaudējumi” un “atlīdzinājums” - izpratne administratīvā procesa tiesību ietvaros, atlīdzinājuma tiesiskais regulējums un jautājums par atlīdzinājuma apmēra noteikšanu un atlīdzināšanas kārtību. Kopsavilkumā apkopoti maģistra darba izstrādāšanas gaitā gūtie secinājumi un izvirzītie priekšlikumi. Maģistra darba teorētisko pamatu veido vietējo autoru monogrāfijas, tiesību zinātnes pārstāvju atziņas, Latvijas Republikas normatīvie akti, kā arī ārvalstu autoru darbi un normatīvie akti. Tāpat maģistra darba izstrādē izmantota Latvijas administratīvo tiesu prakse jautājumos par atlīdzinājumu.
- ItemIekšējā pārliecība kā pierādījumu novērtēšanas kritērijs(Latvijas Universitāte, 2006) Mālnieks, Ģirts; Neimanis, Jānis; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteDarbā tiek analizēts iekšējās pārliecības kā pierādījumu novērtēšanas kritērija funkcionēšana un mijiedarbība ar citiem pierādījumu novērtēšanas sistēmas elementiem. Analizētas pierādījumu novērtēšanai raksturīgās iezīmes un saturs, skaidrota kritērija “iekšējā pārliecība” vieta pierādījumu novērtēšanas procesā. Tālāk analizētas Latvijas Republikā spēkā esošās tiesību normas, kuras satur jēdzienu “iekšējā pārliecība”, noskaidrots šo normu saturs, kā arī tiesu prakse par šo tiesību normu piemērošanu. Definētas no iepriekšējo jautājumu analīzes izrietošās problēmas, aplūkotas iespējas tās novērst vai vismaz mazināt šo problēmu ietekmi. Darba nobeigumā apkopoti un izteikti no problēmu un jautājumu analīzes izrietošie secinājumi.
- ItemPatērētāju tiesību aizsardzības centra loma patērētāju tiesību aizsardzībā(Latvijas Universitāte, 2006) Baldiņa, Ieva; Ruķers, Māris; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteMaģistra darbu 2006.gada pavasarī izstrādāja Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes studente Ieva Baldiņa. Maģistra darbs ir veltīts valsts pārvaldes iestādes – Patērētāju tiesību aizsardzības centra darbības analīzei patērētāju tiesību aizsardzības jomā. Maģistra darba nosaukums ir „Patērētāju tiesību aizsardzības centra loma patērētāju tiesību aizsardzībā”. Maģistra darba ietvaros ir secināts, ka patērētājam kā „vājākajai līgumslēdzējpusei” nepieciešams īpašs aizsardzības mehānisms, kas Latvijā tiek realizēts ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra un citu pārvaldes iestāžu starpniecību. Darba ietvaros tiek analizēta Patērētāju tiesību aizsardzības centra kompetence un galvenās funkcijas. Tāpat arī maģistra darbā konstatēts, ka pastāv dažādi iemesli, kas traucē patērētāja iespējas griezties tiesā savu tiesību un likumīgo interešu aizsardzībai un līdz ar to tiek analizēti dažādi alternatīvi strīdu risināšanas veidi un procesi. Darbā apskatītas PTAC pilnvaras un iespējas patērētāju strīdu izskatīšanā, kā arī PTAC priekšrocības efektīvā patērētāju strīdu izskatīšanā administratīvā procesa ietvaros. Vienlaikus piedāvāti risinājumi strīdu izskatīšanas procesa pilnveidošanai, nosakot, ka PTAC izdotos administratīvo aktus to adresāts ir tiesīgs pārsūdzēt tiesā, kā arī ieteikts izveidot arī citas - privātas ārpustiesas strīdu izskatīšanas iestādes un vispārējo jurisdikcijas tiesu procesa ietvaros izveidot vienkāršotu nelielo prasību procesu. Maģistra darbā analizētas arī PTAC darbības patērētāju kolektīvo interešu aizsardzībā, konstatējot būtiskākās PTAC iespējas un darbības, kas tiek veiktas, lai novērstu patērētāju tiesību pārkāpumus. Darbā izvirzīts priekšlikumi – uzlabot patērētāju informēšanas sistēmu, iekļaujot patērētāju tiesību pamatus vispārējās izglītības programmās.
- ItemValsts pārvaldes iestāžu reforma e-pārvaldes kontekstā(Latvijas Universitāte, 2006) Kakse, Līva; Ruķers, Māris; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteViena no Eiropas Savienības prasībām valsts pārvaldes reformas procesa īstenošanas gaitā Latvijā bija veikt valsts pārvaldē vispārēju tās modernizāciju un izveidot elektronisko pārvaldi jeb e-pārvaldi. E-pārvalde ir veids, kā valsts un pašvaldība var izmantot jaunās tehnoloģijas savā labā, lai nodrošinātu iedzīvotājiem un uzņēmumiem ērtāku pieeju informācijai un pakalpojumiem, kā arī lai uzlabotu sniegto pakalpojumu kvalitāti un radītu plašākas iespējas piedalīties pārvaldes darbā. Internets šobrīd kļūst par vienu no galvenajiem līdzekļiem informācijas un pakalpojumu sniegšanai un saņemšanai, ko veiksmīgi savas darbības uzlabošanai jau izmanto komercstruktūras. Līdz ar to ir ļoti būtiski informācijas tehnoloģiju sniegtās priekšrocības izmantot arī valsts pārvaldes darbības atvieglošanai. Šis ir viens no aspektiem, kas pierāda izvēlētā temata aktualitāti, jo maģistra darbā vispārīgi tiek aplūkots elektroniskais paraksts un vairākas tā izmantošanas jomas – tādas kā elektroniskie iepirkumi, e-izsoles, elektroniskā deklarēšanās sistēma, kā arī datorizētā zemesgrāmata. Kopš 2003. gada par valsts pārvaldes politikas veidošanas funkciju ir atbildīga Latvijas Republikas Valsts kanceleja, pārņemot to no Īpašu uzdevumu ministra valsts reformu lietās sekretariāta. Līdz ar to īpaša vērība darbā tiek pievērsta dokumentu aprites un uzdevumu kontroles sistēmai jeb DAUKS, kas nodrošinās vienotu dokumentu integrācijas vidi valsts sektora dokumentu apritei starp Valsts kanceleju un ministrijām un kuru jau paredzēts ieviest ekspluatācijā, sākot ar 2007. gadu.
- ItemEC sex equality law in Latvia. Rights of persons with regard to child-birth(2006) Dupate, Kristīne; Nielsen, Ruth; Wildberg, Hans; University of Latvia. Faculty of Law
- ItemPretendentu tiesības un pienākumi publiskajā iepirkumā(Latvijas Universitāte, 2006) Zeps, Armands; Balodis, Ringolds; Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāteŠis darbs ir par pretendentu tiesībām un pienākumiem publiskajā iepirkumā. Publiskais iepirkums ir preču un pakalpojumu kopums, ko valsts pasūtītājs iepērk, lai varētu nodrošināt savu funkciju izpildi. 2006. gada 01. maijā spēkā stājās jaunais Publisko iepirkumu likums, kurā par pamatu ņemta Eiropas Savienības dalībvalstu pieredze iepirkumu procedūru piemērošanā, ietvertas jaunāko Eiropas Savienības direktīvu prasības, kā arī ietverti Eiropas Kopienu tiesas spriedumos esošie skaidrojumi, jo līdz šim spēkā esošais likums "Par iepirkumu valsts vai pašvaldību vajadzībām" vairs neatbilda jaunās sistēmas prasībām. Publisko iepirkuma likuma mērķis ir nodrošināt iepirkuma procedūras atklātumu, pretendentu brīvu konkurenci un vienlīdzīgu un taisnīgu attieksmi pret tiem, kā arī valsts un pašvaldību līdzekļu efektīvu izmantošanu, maksimāli samazinot pasūtītāja risku. Likumā pastiprināts regulējums tādiem Eiropas Savienības tiesību principiem, kā vienādas attieksmes, diskriminācijas aizlieguma, savstarpējās atzīšanas, proporcionalitātes un samērīguma, brīvas konkurences, un atklātības principiem. Pretendentam nav jāskaidro izdevīgas iespējas, ko piedāvā publiskie iepirkumi. Daudzas mazas un lielas kompānijas cieši seko līdzi publisko iepirkumu konkursiem un padara publiskos tenderus par savas biznesa politikas neatņemamu sastāvdaļu. Viņiem pievienošanās Eiropas Savienība paplašina apvārsni un rada jaunas iespējas. Publisko iepirkumu likums attiecas tikai uz tiem iepirkumiem, ja to līgumcena sasniedz 10000 latu. Minētais regulējums ir balstīts uz Eiropas Savienības dalībvalstu pieredzi attiecībā uz līgumcenu sliekšņiem, no kuriem piemērojamas formālās iepirkuma procedūras, mainīti pretendentu atlases noteikumi un ieviesti jauni efektīvi iepirkumu mehānismi. Tas ļauj samazināt ar publisko iepirkumu saistītās administratīvās izmaksas, tomēr politiķiem un uzņēmējiem ir atšķirīgi uzskati šajā sakarā. Visumā jaunais Publisko iepirkumu sistēmas modelis satur virkni pozitīvu izmaiņu attiecībā uz pretendentiem un valsts iestādēm, tomēr problēmu risinājumam darbā ir tiek piedāvāts saglabāt līdzšinējos iepirkuma procedūru cenu sliekšņus, pagarināt lēmumu pārsūdzēšanas termiņus, paplašināt pretendentu tiesību apjomu un caurspīdīguma principu. Daudz uzmanības darbā veltīts jaunā Publiskā iepirkuma likuma un iepriekšējā likuma tiesību normu salīdzināšanai, iepirkumu koncepcijas maiņas analīzei. Darbā pētīts iepirkuma metožu izvēles un piemērošanas procesa saturs un tiesiskais pamats. Tāpat darbā tiek analizēti pretendentu tiesības un pienākumi, izvērtēts šo tiesību un pienākumu izlietojums un doti papildinājumi Latvijas publisko iepirkumu sistēmas modelim. Tāpat darbā apskatīta Latvijas un Eiropas Savienības tiesu prakse publisko iepirkumu kontekstā.