Bakalaura un maģistra darbi (HZF) / Bachelor's and Master's theses
Permanent URI for this collection
IEROBEŽOTAS PIEKĻUVES KOLEKCIJA. PILNTEKSTS PIEEJAMS LU STUDENTIEM U.C. PERSONĀLAM.
Browse
Browsing Bakalaura un maģistra darbi (HZF) / Bachelor's and Master's theses by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 4759
Results Per Page
Sort Options
- ItemVēstījums "Nelāga anekdotē" un "Velnos": tipoloģija, struktūra, žanrs(Latvijas Universitāte, 2006) Šradere, Svetlana; Daugovišs, Sergejs; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteŠīs darbs ir veltīts narācija tēmai „Nelāga anekdotē” un „Velnos”: tipoloģija, strukūra un žanrs. Pētījums atklāj stāstītaja tēlu augstak minētajos daļdarbos. Bakalauras darbs sastāv no trim daļam. Pirmajā daļā ir aprakstīts stāstītāja raksturs stastā „Nelāga anekdote”. Otra daļa ir veltīta stāstītāja lomas atspoguļošanai romānā „Velni”. Trešajā – tiek salīdzināti stāstītāju tēli abos daiļdarbos. Darbā ir 45 lapaspuses. Literatūras saraksts iekļauj 42 vienības.
- ItemSmieklu pasaule kāzu dziesmās(Latvijas Universitāte, 2006) Semjonova, Jūlija; Topoļevska, Tatjana; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteBakalaura darba tēma ir „Smieklu pasaule kāzu dziesmās”. Bakalaura darbs ir veltīts smieklu pasaules pētījumam krievu kāzu dziesmās. Šis pētījums ir svārīgs folkloriristikas zinātnē, tā kā mēs izpētījām ļoti rēto kāzu dziesmu slāni – tā saucāmos kāzu “pārmetumu” dziesmas. Šo dziesmu smieklu pasaule ir polifoniskā, jo tā satur sevī gan izklaides apvalku, gan maģisko kodolu. Darbā gaitā tiek izmantoti 43. avoti. Bakalaura darbs tika izstrādāts krievu valodā. Darbs sastāv no ievada, teoretiskās daļas, analitiskās daļas, secinājumiem un pielikuma.
- ItemCiparu funkcionalitāte krievu tautas brīnumpasakās(Latvijas Universitāte, 2006) Sholokhov, Petr; Topoļevska, Tatjana; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāte. Šajā darbā pētīta skaitļu divi, trīs un četri funkcionalitāte krievu tautas burvju pasakās. Darbā izmantota jauna pieeja pasaku vēstījuma analīzē laika-telpas un tēlu aspektos. Darba teorētiskajā daļā aplūkoti: burvju pasaka kā īpašs žanrs; skaitļu maģija; skaitļu rašanās, to vēsture un simbolika, un to saikne ar burvju pasakām. Darba praktiskajā daļā aplūkota un izvērsta skaitļu semantika un to saikne ar pasaku varoņiem. Jaunā pieeja parāda jaunas skaitļu «divi», «trīs», «četri» interpretācijas iespējas mūsdienīgā daiļliteratūras darbu analīzē.
- ItemEkspresīvie runas izteiksmes līdzekļi publicistiskās valodas stilā (čehu un krievu masu informācijas līdzekļi)(Latvijas Universitāte, 2006) Soloveja, Marija; Koškins, Igors; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteMūsdienu slāvu valodu ekspresīvais fonds ir ārkārtīgi bagāts un daudzveidīgs. Galvenais darba mērķis ir sastādāma preses valodas analīze, balstoties uz krievu un čehu masu saziņas līdzekļu materiālu. Kā un ar kādiem līdzekļiem tiek aprakstīti vieni un tie paši notikumi čehu un krievu presē. Par pētīšanās objektu izvēlēta ekspresīvās leksikas analīze. Pie tam galvenais pētīšanas uzdevums noslēdzas ekspresīvās leksikas sastādāmas analīzes veikšanā divu slāvu valodu, krievu un čehu, publicistiskajā stilā. Šī darba analīzes objekts ir ekspresīvie līdzekļi, kuri ietver sevī ekspresīvu leksiku, ekspresīvās sintakses konstrukcijas, frazeoloģismus, emocionālo toni.
- ItemVācu leģendas par Žurku ķērāju no Hamelinas čehu versijas(Latvijas Universitāte, 2006) Bodrova, Marina; Šroma, Nataļja; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteBakalaura darba tēma ir „Vācu leģendas par Žurku ķērāju no Hamelinas čehu versijas”. Darbā tiek apskatīti dažādi jautājumi, saistīti ar leģendas sižetu, to transformāciju, jauno variantu izveidošanu un populāru leģendu sižetu izmantošanu čehu literatūrā. Vācu leģendas sižets par Žurku ķērāju ir ļoti populārs dažādas valstīs, kā arī Čehijā. Čehijas autori Viktors Diks un Dāniels Landa izmantoja sižetu savos darbos, transformējot to un izveidojot savus principiāli jaunus variantus. Viktors Diks pamatojas uz tādiem pazīstamiem variantiem kā Gētes balāde, Brauninga poēma, Grima brāļu leģenda, Geines dzejolis un viduslaiku avoti. Dāniels Landa pārsvarā izmantoja Viktora Dika motīvus un sižetus savā darbā, kā arī tēlus no Henrika Heines dzejoļa. Bakalaura darbs ir izstrādāts krievu valodā uz 57 lappusēm. Darbā izmantoti 33 literatūras avoti.
- ItemAutors un lasītājs grāmatas recenzijas žanrā(Latvijas Universitāte, 2006) Bogdanova, Tatjana; Ņevska, Darja; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteŠis darbs sastāv no 4 daļām: trīs ir teorētiskās un viena praktiskā. Pirmajā daļā, pēc ievada, tiek stāstīts par recenzijas žanra specifiku un par tās veidiem. Otrajā daļā tiek stāstīts par recenzijas lasītāju kā par autora mērķa auditorijas pārstāvi, un tiek piedāvāta arī lasītāju klasifikācija. Trešā daļa tiek veltīta recenzijas autoram, un šeit tiek stāstīts par viņa raksturīgajām īpašībām, kā arī par viņa iedarbošanās uz lasītāju. Ceturtā daļa tiek atvadīta grāmatu recenziju žanra analīzei. Materiāls praktiskajā daļā tiek paņemts no krievu preses, no dažādu tipu periodiskajiem izdevumiem. Tiek salīdzināti autors un lasītājs masveida- un specializētajos izdevumos, un gala rezultātā, uz teorijas un prakses pamata, tiek pieņemti daži secinājumi. Prakse rāda, kā autors un lasītājs grāmatas recenzijas žanrā iedarbojas viens uz otru, kā viņi ietekmē šī žanra specifiku un kā to ietekmē masu kultūra.
- ItemDzimtes kategorijas prezentācijas īpatnības krievu valodas kā svešvalodas apguvē(Latvijas Universitāte, 2006) Ružanska, Anastasija; Marčenko, Jeļena; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteŠis darbs ir veltīts krievu valodas dzimtes kategorijas prezentācijas īpatnībām lingvodidaktiskajā aspektā. Darbā autore cenšas argumentēti pierādīt, ka pamatpieeja krievu valodas kā svešvalodas apguvē ir komunikatīva pieeja. Pamatoties uz šo pieeju, bakalaura darbā ir pētīta krievu valodas gramatiskā sistēma, un konkrēti, lietvārda gramatiskā kategorija. Dotajā darbā tika pārstāvēti gramatiskie vingrinājumi, kuri ir vērsti uz krievu valodas lietvārda trīs dzimtu pareizo lietošanu, kā arī uz apmācāmā komunikatīvās kompetences attīstību kopumā.
- ItemHipertekstualitāte V.Peļevina romānā "Chapajev i pustota"(Latvijas Universitāte, 2006) Smirnova, Marianna; Šroma, Nataļja; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteBakalaura darba galvenā tēma ir hipertekstuālās saistības V.Peļevina romānā “Chapajev I Pustota”. Pateicoties to realizācijai autoram paralēli sižeta līnijas attīstībai izdodas radīt aizraujošu spēli, kuras mērķis ir agrīno teksta slāņu meklēšana un atminēšana. Šādā veidā Peļevins ievērojami paplašina sava romāna robežas. Kritiķi romāna “Chapajev I Pustota” hipertekstualitāti parasti piemin tikai garāmejot, turklāt “plaģiāta” kontekstā. Bez tiešiem pierādījumiem tiek norādīts tas, ka Peļevins hipertekstualitāti izmantojis kā aizguvumu aizguvuma pēc. Dotais darbs pierāda pretējo. Pētījuma mērķis ir hipertekstuālo saistību meklējumi romānā, to esamības pierādīšana, kā arī analīze un salīdzinājums ar atbilstošiem avotiem. Tā rezultātā šo darbu var uzskatīt par ieguldījumu romāna hipertekstuālo saistību izpētē.
- ItemL.Uļickas stāstu cikls "Bednyje rodstvenniki" (tēlu sistēma)(Latvijas Universitāte, 2006) Jurčenko, Nataļja; Kononova, Nataļja; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteLudmila Uļicka ir viena no spilgtākajiem pēdējā gadu krievu literatūras parstāvjiem. Interese par L. Uļickas daiļradi palielinās gan no pētniekiem, gan no lasītajiem. Pētījuma aktualitāte ir L. Uļickas daiļrades pētījumu trūkumā. Šo pētījumu var nosaukt par novatorisku, tādēļ ka uz doto brīdi vēl neeksistē pētnieciskie darbi, kas tiek veltīti cikliem L. Uļickas daiļradē. Par pētījuma priekšmetu izvirzita L. Uļickas proza, bet par to objektu – viņas stāstu cilks "Bednyje rodstvenniki" (tēlu sistēma). Pētījuma mērķis ir mēģinājums pierādīt ka "Bednyje rodstvenniki" pieder pie stāstu cikla. Tāpat analīzē ietilpst tēlu sistēmas raksturojums, galveno cilka tēmu, motīvu un ideju atklāšana. Pirmā nodaļa – “Ludmila Uļicka 90. gadu 20 gadsimta, 21 gadsimta sākuma literārajā kontekstā”- veltīta rakstnieces ieņemamās vietas mūsdienīgā literārā procesa definēšanai. Otrā pētījuma nodaļa – “Stāsta žanra problēma literatūras zinātnē” - veltīta stāstam kā mazai episkai formai. Trešajā darba nodaļā – “Daiļdarbu cilizēšana” – tiek izpētīti liriskās un episkās cilizēšanas principi, izmeklēti galvenie cikla veidošanas elementi. Šis pētījums sastāv no ievada, trīs teorētiskajām nodaļām, no vienas praktiskās nodaļas, secinājuma un no bibliogrāfijas.
- ItemKāzu ieražas krievu un latviešu folklorā(Latvijas Universitāte, 2006) Lāce, Baiba; Topoļevska, Tatjana; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteBakalaura darba tēma ir “Kāzu ieražas latviešu un krievu folklorā”. Galvenie mērķi un uzdevumi, šajā darbā ir saistīti ar kāzu tradīciju un to etapu izpēti, kā arī salīdzinošo analīzi. Darbs sastāv no: -ievada, kurš dod ieskatu izmantotās literatūras izpētē un darba gaitas galvenajos uzdevumos; -teorētiskās daļas, kurā ir neliels ieskats latviešu un krievu kāzu ieražu vēsturiskajā attīstībā; -praktiskās daļas, kuras galvenais mērķis ir iepazīstināt un atainot latviešu un krievu kāzu ieražu galvenos etapus; -nobeiguma, kurš balstīts uz latviešu un krievu kāzu ieražu salīdzinošo analīzi. Iepazīdami šos senču ģimenes godus un izprazdami ar tiem saistītos ticējumus, dziesmas un rotaļas, kurās ir daudz ētisku un tikumisku atziņu, kļūst saprotamas dažas modernā laikmeta ģimenes dzīves parādības, jo tajās arī dzīvo seno tradīciju vienojošie elementi, no kuriem veidojas nacionālās mentalitātes pamati.
- ItemApģērbu nosaukumu vēsture krievu un ukraiņu valodā (onomasioloģiskais aspekts)(Latvijas Universitāte, 2006) Ravinska, Liudmyla; Koškins, Igors; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāte
- ItemKrievu valoda Rīgas kartē(Latvijas Universitāte, 2006) Pirožonoka, Marina; Liguta, Tatjana; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteĪpašvārdi ir ļoti svarīgi cilvēku sazināšanās un savstarpējās saprašanas līdzekļi. Onomastika – ir zinātne, kura pēta īpašvārdus, un kura ir cieši saistīta ar lingvistiku un citām zinātnēm (vēsture, ģeogrāfija un tt.). Mikrotoponīmi – ir mazo ģeogrāfisko objektu nosaukumi. Dotajā darbā tiek izskatīta Rīgas pilsētas mikrotoponīmu vēsture un to lietošana krievu valodā runājošo pilsētas iedzīvotāju starpā dažādos laika posmos. Šī problēma ir aktuāla, jo ne vairāk kā desmit gadi atpakaļ tika mainīti Rīgas pilsētas objektu nosaukumi, un tas atstāja iespaidu mikrotoponīmu veidu lietošanā cilvēku runā. Pirmajā darba daļā tiek atspoguļoti galvenie īpašvārdu un mikrotoponīmu teorijas nolikumi. Darba otrajā daļā tiek izskatīta tādu Rīgas mikrotoponīmu vēsture, kuri tādā vai citā veidā bija saistīti ar krievu kultūru, un tika izpētīta nosaukumu variantu pielietošana krieviski runājošo iedzīvotāju vidū.
- ItemAlternatīvā vēsture kā literāra formula V.Aksjonova romānā "Ostrov Krim" un P.Krusanova romānā "Ukus angela"(Latvijas Universitāte, 2006) Čiņakova, Anastasija; Šroma, Nataļja; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteBakalaura darba tēma ir „Alternatīvā vēsture kā literāra formula V.Aksjonova romānā "Ostrov Krim" un P.Krusanova romānā "Ukus angela"”. Darbā tiek apskatīti dažādi jautājumi, saistīti ar masas literatūras norobežošanu no klasiskas literatūras, literāras formulas jēdzienu atklāšanu un tās īpašību izdalīšanu. Divu romānu analīzes rezultātā bija atklāta jaunā alternatīvu romānu formula, kas atļauja izcelt alternatīvu romānu no vispārēja fantastikas žanra. Romāns „Ostrov Krim” ir klasisko alternatīvu romānu piemērs un iekļauj sevī visas alternatīvo romānu pamatīpašības. Romāns „Ukus angela” ir uzrakstīts divdesmito gadsimtu beigās un ar to iekļauj sevī klasiskas alternatīvo romānu pamatīpašības, kā arī principiāli jaunas. Tādā veidā rada alternatīvu romānu formulas evolūciju. Bakalaura darbs ir izstrādāts krievu valodā uz 55 lappusēm. Darbā izmantoti 40 literatūras avoti.
- ItemMūsdienu "zhitije" žanrs (žanra transformācija)(Latvijas Universitāte, 2006) Dmitrenko, Uļjana; Sidjakovs, Jurijs; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteBakalaura darbā „Mūsdienu „zhitije” žanrs (žanra transformācija)” balstoties uz mūsdienu „zhitije” ir parādīta šī žanra transformācija no biogrāfijas pašā „zhitije” žanrā. Darbā tiek atzīmēts, ka mūsdienu „zhitije” žanrs, kas radies 20. gs., 80.-jos gados, sākumā bija zinātniskās biogrāfijas radīšanas mēģinājums, taču vēlāk 90.-to gadu beigās – 2000. gadu sākumā transformējās „īstajā” „zhitije” žanrā. Tiek spriests par seno „zhitije” raksturīgajām īpašībām mūsdienu „zhitije” un par brīnumu žanru mūsdienu hagiogrāfijā. Uz „Svētās Pēterburgas Ksenijas „zhitije”” piemēra ir parādīta „zhitije” transformācija no „zhitije”-biogrāfijas pašā žanrā. Tiek konstatēts, ka mūsdienu „zhitije” ietver sevī gandrīz visas mūsdienu seno „zhitije” raksturīgās īpašības, mūsdienu „zhitije” žanrs ir nevis seno žanru atdarinājums, bet stilizācija saskaņā ar tiem un, ka notiek „zhitije” žanra atdzimšana.
- ItemBalāde N.Gumiļova daiļradē(Latvijas Universitāte, 2006) Drozda, Natālija; Sproģe, Ludmila; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteBakalaura darba nosaukums ir “Balāde N.Gumiļova daiļradē”. Šajā darbā tiek pavadīts mēģinājums izsekot N. Gumiļova daiļrades ceļu, no V. Brjusova mācekļa līdz patstāvīgam dzejniekam. Tiek pavadīts V. Brjusova un N. Gumiļova dažu balādu analīzes mēģinājums, lai salīdzināt viņu daiļrades, un arī parādīt un izskaidrot V. Brjusova dzejisku ietekmi uz N. Gumiļova. Tiek dots balādes visumā vispārīgs apskats. Kā arī tiek pavadīts mēģinājums izsekot N. Gumiļova balādes lirikas novatoriskās īpašības. Atsevišķu darbu analīze no dažādiem N. Gumiļova daiļrades etapiem tiek piedāvāta izskatīšanai, un veido XX gadsimta sākuma aptuvenu balādes žanra attīstības ainu krievu dzejā.
- ItemLiterārās pasakas žanrs L. Petruševskas daiļradē: "Nastojaschije skazki"(Latvijas Universitāte, 2006) Budkeviča, Irina; Kononova, Nataļja; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteLiterārās pasakas žanrs L. Petruševskas daiļradē: „Nastojaschije skazki” Bakalaura darbs ir veltīts literārās pasakas žanra pētījumam mūsdienu rakstnieces L. Petruševskas pasaku krājumā „Nastojaschije skazki”. Tiek izpētīti tautas pasaku un L. Petruševskas literāro pasaku savstarpējie sakari. Galvenā uzmanība tiek vērsta uz tautas pasaku transformācijas procesu rakstnieces krājumā „Nastojaschije skazki”, kā arī L. Petruševskas novatorismam un personīgai manierei pasaku žanra ietvaros. Darba pirmā daļa nodarbojas ar tautas pasakas žanra izpēti. Otrajā daļā tiek izpētīta literārā pasaka, kura ģenētiski ir saistīta ar tautas pasakām. Darba trešā daļa tiek veltīta L. Petruševskas daiļrades izpētei.
- ItemKrievu un latviešu mentalitātes specifikas atspoguļojums folkloras parēmijās(Latvijas Universitāte, 2006) Milova, Ksenija; Topoļevska, Tatjana; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteKrievu un latviešu mentalitātes specifikas atspoguļojums folkloras parēmijās Anotācija Šis darbs ir veltīts krieviskās un latviskās mentalitātes un to specifisko iezīmju pētīšanai, kas atspoguļojas īsajā folklorā – sakāmvārdos un parunās. Salīdzinājums ir veikts dažādos līmeņos – sakāmvārdu formālajā kārtībā, tēlu sistēmā un semantikā. Bakalaura darbā pētīts kopīgais un atšķirīgais katras nācijas pasaules uztverē, kā arī dots mentalitātes skaidrojums. Autore cenšas argumentēti pierādīt, ka sakāmvārdos un parunās katra tauta izpauž savu mentalitāti, un tādēļ īsā folklora ir piemērots materiāls šādam pētījumam. Abu tautu mentalitāte tiek salīdzināta šādās sakāmvārdu un parunu tematiskajās grupās: Darbs, tikumība, laime, draudzība, mīlestība un ģimene. Katra grupa apskatīta atsevišķi, tajā salīdzināta krievu un latviešu attieksme pret noteiktām parādībām. Noslēgumā apkopoti pētījumu rezultāti un izdarīti secinājumi par krieviskās un latviskās mentalitātes tuvības pakāpi.
- ItemRadniecisko attiecību vārdu-nosaukumu nozīmes nacionālkultūras komponents krievu un latviešu valodā(Latvijas Universitāte, 2006) Stefanoviča, Jūlija; Marčenko, Jeļena; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteMūsdienu valodniecībā problēma “valoda – cilvēks – pasaules aina” ir samērā aktuāla. Apkārtējās pasaules priekšmeti un parādības tiek dažādi konceptualizēti dažādās valodās, atspoguļojot valodas nesēju reālās pasaules objektu dažādu uztveri. Šajā darbā tiek veikta latviešu un krievu radniecības terminu nacionālkultūras komponenta izpēte, tiek atrasts kopīgais un atšķirīgais. Kā izpētes materiāls tika izmantotas vārdnīcas, politiskais diskurss, literārie un folkloras teksti, kā arī psiholingvistiskā eksperimenta dati, lai noskaidrotu visbiežāk sastopamās asociācijas.
- ItemM.Uspenska romāna "Tam gde nas net" mītopoētika(Latvijas Universitāte, 2006) Reutova, Arina; Šroma, Nataļja; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteBakalaura darbs “Mītu poētika M. Uspenska romānā “Tur, kur mēs neesam” veltīts viena no mūsdienu krievu rakstnieku prozas analīzei. Analīzes gaitā, romāns “Tur, kur mēs neesam” tiek raksturots, kā poliestētisks fenomens no dažādiem skatu punktiem (žanriskiem, estētiskiem un poētiskiem). Īpaša uzmanība tiek veltīta mītu poētikas filozofijas īpatnību atklāšanai, mūsdienu krievu prozas darbos, funkcionālajam tās pielietojumam mūsu laika slāvu mitoloģijas tekstos. Darba apjoms ir 59 lappuses, izmantotās literatūras saraksts pavisam ar 185 avotiem.
- ItemMāras Ķimeles režija (1997- 2006)(Latvijas Universitāte, 2007) Ģībiete, Linda; Radzobe, Silvija; Latvijas Universitāte. Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāteMāras Ķimeles režija (1997 – 2006) // Bakalaura darbs. – Rīga, Latvijas Universitāte, 2007. - 79 lpp. Darbu veido ievads, četras nodaļas, secinājumi un izmantotās literatūras saraksts. Māra Ķimele jau gandrīz četrdesmit gadus ir viena no vadošajām personībām Latvijas režijā. Savas darbības laikā viņa iestudējusi vairāk nekā astoņdesmit izrādes gandrīz visos Latvijas profesionālajos teātros, izaudzinājusi daudzus aktierkursus un strādājusi kā režijas pedagoģe. Radošo briedumu režisore sasniegusi 80. gados, taču viņa spējusi veiksmīgi iekļauties arī postmodernās mākslas nosacījumos, kas līdz ar jaunas režisoru paaudzes ienākšanu noformējās 90. gados un 21. gadsimta sākumā. Bakalaura darba mērķis ir aplūkot un analizēt Māras Ķimeles režijas galvenās tendences un to izpausmes viņas būtiskākajos pēdējo desmit gadu laikā tapušajos iestudējumos.