Promocijas darbi (2007-) / Theses PhD
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Promocijas darbi (2007-) / Theses PhD by Title
Now showing 1 - 20 of 1203
Results Per Page
Sort Options
- Item1,2-benzoksatiīn-2,2-dioksīda atvasinājumi un to heterocikliskie analogi kā selektīvi ogļskābes anhidrāžu inhibitori(Latvijas Universitāte, 2016) Grandāne, Aiga; Žalubovskis, Raivis; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte1,2-benzoksatiīn-2,2-dioksīda atvasinājumi un to heterocikliskie analogi kā selektīvi ogļskābes anhidrāžu inhibitori. Grandāne A., zinātniskais vadītājs Dr. chem. Žalubovskis R. Promocijas darbs, 213 lapas, 151 attēls, 39 tabulas, 164 literatūras avoti. Latviešu valodā. Promocijas darba izstrādes gaitā ir atrasta jauna selektīva CA IX un CA XII inhibitoru klase – 1,2-benzoksatiīn-2,2-dioksīdi 1. Izstrādātas šo savienojumu iegūšanas metodes, kā arī iegūti 3-, 4-, 5-, 6-, 7- un 8-aizvietoti atvasinājumi. Izstrādātas sintēzes metodes jaunām, līdz šim literatūrā nezināmām savienojumu klasēm - tiēno[2,3-e][1,2]oksatiīn-2,2-dioksīdiem 2 un [1,2]oksatiīn[6,5-b]piridīn-2,2- dioksīdiem 3 -, kā arī izpētītas šo savienojumu klašu atvasināšanas iespējas. 1,2-OKSATIĪN-2,2-DIOKSĪDS, BIOIZOSTĒRS, OGĻSKĀBES ANHIDRĀZES, INHIBITORI.
- Item1,4-dihidropiridīna atvasinājumu ietekme uz DNS reparācijas un proteolīzes enzīmu ekspresiju cukura diabēta modelī un DNS divpavedienu pārrāvumu līmeni in vitro(Latvijas Universitāte, 2019) Dišlere, Kristīne; Sjakste, Nikolajs; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāte1,4 dihidropiridīna (1,4 DHP) atvasinājumi ir organiskie savienojumi ar dažādām farmakoloģiskām aktivitātēm. Darba mērķis bija noskaidrot 1,4 DHP atvasinājumu ietekmi uz DNS reparācijas un proteolīzes enzīmu ekspresiju žurkās cukura diabēta modelī un DNS divpavedienu pārrāvumu līmeni ar Tat proteīnu transficētos B limfocītos. Iegūtie dati liecina, ka 1,4 DHP atvasinājumi spēj modulēt DNS reparācijā iesaistīto PARP1 un H2AX proteīnu un gēnu ekspresiju, Xdh gēna ekspresiju un proteolīzē iesaistīto Psma3, Psma6, Psmb5 un Psmc6 gēnu ekspresiju žurkās cukura diabēta modelī ar atšķirīgu ietekmi dažādos orgānos un iespējamu terapeitisku efektu. Turklāt pētītie savienojumi pasargā DNS molekulu no Tat proteīna izraisītiem bojājumiem in vitro. Atslēgvārdi: 1,4 dihidropiridīna atvasinājumi, cukura diabēts, DNS reparācija, proteolīze, Tat proteīns
- Item14.-16.gs. tuvcīņas ieroči Latvijas arheoloģiskajā materiālā(Latvijas Universitāte, 2013) Brūzis, Rūdolfs; Vijups, Armands; Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultāteDarbā apskatīti 482 artefakti – zobeni, šķēpi, cirvji, dunči, kaujas naži, āmuri un vāles, kas Latvijas teritorijā izmantoti periodā no Livonijas konfederācijas nostiprināšanās 13./14. gs. mijā līdz tās izjukšanai 16. gs. otrajā pusē. Darba mērķis ir izpētīt 14.–16. gs. tuvcīņas ieročus Latvijas arheoloģiskajā materiālā, īpaši akcentējot to funkcionālos un tipoloģiskos aspektus. Piecās nodaļās apkopoti Latvijā arheoloģiski atrastie 14. – 16. gs. tuvcīņas ieročus, tie klasificēti pēc to funkcionālajām un tipoloģiskajām pazīmēm, izpētīta to nozīme bruņojuma komplektā un izcelsmes vietu. Vienā nodaļā analizētas rakstīto un ikonogrāfisko avotus ziņas. Promocijas darba novitāte ir apkopoto ieroču izpēte vienotā kontekstā. Tā rezultātā vienā pētījumā apvienotas funkcionālā, tipoloģiskā un kultūrvēsturiskā pieeja. Atslēgas vārdi: tuvcīņas ieroči, funkcionalitāte, tipoloģija, hronoloģija.
- Item7-gadīgo bērnu sociālā adaptēšanās 1.klasē skolā(Latvijas Universitāte, 2014) Āboltiņa, Līga; Žogla, Irēna; Kaņepēja, Ruta Ināra; Latvijas Universitāte. Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāteLīgas Āboltiņos promocijas darbs pedagoģijas zinātnē skolas pedagoģijas apakšnozarē ” 7-gadīgo bērnu sociālā adaptēšanās 1.klasē skolā” izstrādāts LU PPMF Pedagoģijas nodaļā Dr.habil.paed. profesores Irēnas Žoglas vadībā. Pētījuma aktualitāti nosaka 7-gadīgā bērna sociālās vides maiņa no pirmsskolas uz skolu un gatavība mācību darbībai 1.klasē, kas atkarīga no sociālās adaptācijas procesa skolā. 7-gadīgā bērna sekmīga sociālā adaptēšanās būtību raksturo 7- gadīgo bērnu attīstības likumības un tām atbilstīgas pedagoģiskās darbības mijiedarbība. Pētījuma mērķis ir apzināt 7-gadīgu bērnu sociālās attīstības likumības sociālajā vidē, izpētīt 7-gadīgu bērnu sociālo pieredzi un vajadzību pēc pedagoga palīdzības, izstrādāt bērnu attīstības un pedagoģiskā procesa likumībās pamatotu un eksperimentāli pārbaudītu modeli 7- gadīgā bērna sociālās adaptēšanās pilnveidei.
- ItemA multidimensional approach towards a corporate marketing system for business performance(Latvijas Universitāte, 2017) Loeschenbrand, Bernd; Neuert, Josef; Latvijas Universitāte. Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāteMārketinga speciālisti šodien saskaras ar daudziem izaicinājumiem. Uzņēmējdarbības modeļu digitalizācija, sociālo plašsaziņas līdzekļu izplatība, kas maina patēriņa paradumus, un digitalizētu kopu veidošanās izraisa būtisku nepieciešamību pēc novatoriskām pieejām organizāciju izpratnē par uzņēmumu mārketinga funkcijām. Šī pētījuma mērķis ir izpētīt pašreizējo korporatīvo mārketinga sistēmu izpausmes un to ietekmi uz uzņēmējdarbības sniegumu. Izmantotas gan kvalitatīvās, gan kvantitatīvās pētniecības metodes. Rezultāti liecina, ka korporatīvā kultūra, sociālo plašsaziņas līdzekļu izmantošana un zināšanu vadība ir korporatīvo mārketinga sistēmu pamats un mārketingu un uzņēmējdarbības sniegumu ietekmējošie faktori. No minētā izriet, ka organizācijas pasākumi attiecībā uz korporatīvo mārketinga sistēmu integrāciju patiešām ir saistīti ar izmērāmiem snieguma rādītājiem. Atslēgas vārdi: uzņēmumu mārketings, mārketinga sistēmas, uzņēmumu sniegums.
- ItemAbsolūta fenomena iespējamība Žana Lika Mariona fenomenoloģijā(Latvijas Universitāte, 2014) Grīnfelde, Māra; Krūmiņa-Koņkova, Solveiga; Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultātePromocijas darba „Absolūta fenomena iespējamība Žana-Lika Mariona fenomenoloģijā” mērķis ir noskaidrot, vai un kādā nozīmē absolūts fenomens ir iespējams franču fenomenologa Žana Lika Mariona fenomenoloģijas ietvaros. Ņemot vērā to, ka Mariona fenomenoloģijas ietvaros kā absolūts fenomens tiek raksturots piesātinātais fenomens (le phénomène saturé) – intuitīva dotība, kas rāda sevi sevī un no sevis –, darba pirmā un otrā daļa attiecīgi ir veltītas piesātinātā fenomena jēdziena analīzei un ar šo jēdzienu saistītu pieņēmumu uzrādīšanai un izvērtēšanai, secinot, ka, lai arī Marions to nav darījis, piesātinātais fenomens ir jādiferencē, atsaucoties uz intuīcijas raksturojumu un lomu. Var izšķirt saturiski diferencētu intuitīvu dotību, saturiski nediferencētu intuitīvu dotību un neintuitīvu dotību jeb atklāsmes fenomenu. Balstoties Huserla fenomenoloģijā atrodamajās idejās, kā arī kritikas, kas vērsta pret absolūta fenomena iespējamību, izvērtējumā, darba trešajā daļā tiek argumentēts 1) par saturiski diferencētas intuitīvās dotības intencionālo raksturu, atceļot tās absolūtumu; 2) par saturiski nediferencētas intuitīvās dotības neintencionālo raksturu, saglabājot tās absolūtumu un 3) par neintuitīvas dotības nepieredzamību, vienādojot to ar metafizisku pieņēmumu un atceļot tās absolūtumu. Tiek secināts, ka, pretēji Mariona uzskatiem, ne visi piesātinātie fenomeni ir absolūti fenomeni – absolūts fenomens ir iespējams tikai kā saturiski nediferencēta, laiciski neizplesta un visaptveroša intuitīva dotība.
- ItemAcs akomodācijas darbība digitālo tehnoloģiju laikmetā: subjektīvās un objektīvās acs akomodācijas novērtēšanas metodes un normas(Latvijas Universitāte, 2020) Panke, Karola; Švede, Aiga; Latvijas Universitāte. Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātePētījuma pirmā daļa veltīta dabiskas, vecuma izraisītas akomodācijas spēju samazināšanās (presbiopijas) procesa izpētei no klīniskās puses. Tiek kritiski izvērtēts koncepts par vecumam atbilstošām normas vērtībām un, balstoties uz pētījuma rezultātiem, piedāvāts modelis, kas ļauj precīzāk paredzēt indivīda vecumam sagaidāmo tuvuma korekcijas apjomu. Papildu iegūtie rezultāti parāda sakarību starp presbiopijas attīstības pakāpi un korekcijas ietekmi uz tuvuma darbu veiktspēju, kas ļauj prognozēt potenciālo ietekmi uz dzīves kvalitāti cilvēkiem pēc 45 gadu vecuma. Darba otrajā daļā tiek piedāvāta metodoloģija kā papildināt subjektīvos akomodācijas funkciju novērtēšanas testus ar dinamiski iegūtu objektīvo mērījuma komponenti, kā arī tiek izvērtētas minētās metodes priekšrocības, tehniski ierobežojošie faktori un papildu iegūtās informācijas nozīmīgums. Trešā daļa veltīta mūsdienu digitālo tehnoloģiju ietekmei uz redzes sistēmu. Tika novērtētas atšķirības viedtālruņu lietošanas attālumā, veicot aktīvu un pasīvu uzdevumu, jaunu pieaugušo vidū. Iegūtie rezultāti parāda, ka vidējais viedtālruņa lietošanas attālums ir būtiski tuvāks nekā klasiski pieņemtais 40 cm darba attālums, turklāt aktīvs uzdevums tiek veikts tuvākā attālumā nekā pasīvs uzdevums. Tika novērtēta arī acs akomodācijas atbilde un redzes nogurums pēc ilgstoša darba ar volumetrisko ekrānu, kas ir Latvijas inovācija trīsdimensiju attēlatveides tehnoloģiju jomā. Iegūtie rezultāti parāda iepriekš neaprakstītu, potenciāli pozitīvu ietekmi uz redzes atslābināšanos pēc darba ar īstu trīsdimensionālu attēlu.
- ItemActivation of self-renewal and meiotic genes in tumour cell lines resistant to genotoxic treatment(Latvijas Universitāte, 2014) Salmiņa, Kristīne; Ērenpreisa, Jekaterina; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultātePašatjaunošanās un meijotisko gēnu aktivācija pēc genotoksiskas apstrādes rezistentās audzēju šūnu līnijās Šajā darbā tika pētīta iespējamā saistība starp poliploīdijas un dzimumšūnu līnijai raksturīgo gēnu indukciju pēc pretvēža apstrādes atkarībā no TP53 statusa un audzēju šūnu rezistence pret DNS bojājumu. Pirmo reizi tika atrasta un citoloģiski raksturota galveno cilmestības transkripcijas faktoru OCT4, NANOG un SOX2 ekspresijas aktivācija, kas izraisīta pārkāpjot tetraploīdo barjeru pēc DNS bojājuma TP53 mutantās, bet ne funkcionālās audzēja šūnas, kā arī galvenā mejotiskā kohezīna REC8 ekspresija somatisko audzēja šūnu līnijās, kas apstrādātas ar jonizējošo starojumu vai topoizomerazes II inhibitoru etopozīdu. Turklāt šajā procesā atrasta arī autofāgijas loma. Kopumā, šie novērojumi raksturo TP53-mutantu audzēja šūnu izdzīvošanas stratēģiju pēc genotoksiskas apstrādes, izmantojot kodola reprogrammēšanu uz embronalitātei līdzīgu stāvokli. Atslēgvārdi: atgriezeniska poliploīdija, embrionālo cilmes šūnu gēni, limfomu šūnu līnijas, DNS bojājums.
- ItemAcu kinemātikas mērījumi kognitīvo procesu raksturošanai(Latvijas Universitāte, 2008) Paeglis, Roberts; Sjakste, Nikolajs; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteAcu kinemātikas mērījumi kognitīvo procesu raksturošanai Roberts Paeglis Promocijas darba anotācija Promocijas darbā tiek analizēti acu pozīcijas fizikālie raksturlielumi kā izziņas procesu atspoguļotāji. Darba mērķis ir apgūt un izmantot pēc videookulogrāfijas principa veidotās acu kustību mēriekārtas, kuras ir pieejamas Latvijas Universitātē, kā arī izveidot iegūstamo datu apstrādes metodes kustības, grafiskas un teksta informācijas uztveres pētījumiem. Pētījumos ir apliecināts, ka sportā trenētas personas izmanto fiksācijas, kuras ir ilgākas, bet mazākas pēc skaita, arī novērojot nepazīstamas sporta situācijas. Turklāt sportisti īsteno atšķirīgas stratēģijas, ja sporta sižetu vēro pirmoreiz un atkārtoti. Ātras, gribai pakļautas acu kustības (sakādes) sporta situācijās tika analizētas pēc t. s. „galvenās secības” sakarības. Tādā veidā tika noskaidrots, ka sportisti spēj īstenot stratēģiju ar ātrākām acu kustībām, ja pirmoreiz vēro nepazīstama sporta veida sižetu. Savukārt, skatoties atkārtoti, ne viņu acu kustības, ne arī skatiena fiksācija būtiski neatšķiras no salīdzinājuma grupas snieguma. Ir apliecināts, ka skatiena virzība un skatiena apturēšana sporta sižetu novērošanā ir neatkarīgi lielumi. Reālu objektu attēlu demonstrēšanas eksperimentos ir secināts, ka cilvēki veic acu kustības attēlu klasificēšanai 420 milisekundes pēc attēla parādīšanās brīža. Ir konstatēta korelācija starp atbildes aiztures ilgumu un atbildes acu kustību ātrumu. Pētījuma izstrādes laikā ir izveidotas metodes turpmākajiem voluntāru acu kustību eksperimentiem. Skatiena fiksācijas laikā tiek analizēts uzlūkotais vārds un plānota acu kustība uz nākamo informatīvo teksta vietu, kas tiek noskaidrota pēc augsta redzes asuma zonā esošajiem vārdiem. Pētījumos ir secināts, ka, uzlabojot lasīšanas iemaņas, iespējams gan fiksāciju skaita, gan arī to vidējā ilguma samazinājums. Teksta lasīšanas pētījumos ir noskaidrots, ka konjugāciju un locījumu eksistence latviešu valodā neievieš būtiskas atšķirības acu kustību skaitliskajās vērtībās, ja salīdzina ar esošajiem datiem par angļu valodu. Statistikas metodes apliecina, ka ķiverē iemontētā mērierīce, kas ļauj pētījuma dalībniekam ieņemt relatīvi brīvu stāvokli, ir izmantojama tipogrāfiski noformētu mācību grāmatu lasāmības pētījumiem. Tāpat ir noskaidrots, ka šīs iekārtas jutīgums nav pietiekams, lai analizētu izmaiņas vienas personas acu kustībās lasot. Atslēgvārdi: sakādes; fiksācijas; iViewX, BeGaze,
- ItemAcute impact of exercise on pro-onflammatory molecule concentrations in blood : factors that affect exercise induce response(Latvijas Universitāte, 2013) Reihmane, Dace; Jurka, Antra; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāte; University of Latvia. Institute of Experimental and Clinical MedicinePētījuma mērķis bija izpētīt slodzes intensitātes un ilguma, kā arī fiziskās sagatavotības līmeņa un imobilizācijas ietekmi uz citokīnu un citu slodzes izraisītu signālvielu koncentrācijām asinīs. Kopumā 98 jauni, veseli un fiziski aktīvi vīrieši piedalījās 4 dažādos fiziskās slodzes testos. Asins paraugi citokīnu un citu signālvielu noteikšanai tika ņemti pirms, pēc, kā arī slodzes laikā. Rezultāti liecina, ka akūta fiziskā slodze izraisa iekaisuma molekulu koncentrācijas pieaugumu asinīs. Pieaugot slodzes ilgumam un intensitātei, šī organisma atbildes reakcija pastiprinās, savukārt augstāks fiziskās sagatavotības līmenis šo reakciju samazina. Atkarībā no fiziskās slodzes veida, intensitātes un ilguma citokīnam IL-6 piemīt ne tikai iekaisuma procesu modulējošas īpašības, bet tas piedalās arī glikozes homeostāzes regulācijā.
- ItemĀdas onkoloģisko patoloģiju novērtējums ar multispektrālās attēlošanas metodēm(Latvijas Universitāte, 2015) Ļihačova, Ilze; Spīgulis, Jānis; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteDarbā izstrādātas un aprobētas 4 multispektrālās attēlošanas metodes ādas onkoloģisku patoloģiju (melanomu, pigmentētu bazālo šūnu karcinomu) unlabdabīgu patoloģiju (nēvusu, asinsvadu veidojumu) atšķiršanai: 1) melanīna – deoksihemoglobīna relatīvo koncentrāciju korelāciju analīzes metode, 2) galveno komponentu analīzes metode, 3) melanomas – nēvusa, kā arī melanomas – pigmentētas bazālo šūnu karcinomas atšķiroša parametra kartēšana, izmantojot 3 šaurjoslas spektrālos attēlus, 4) šī parametra kartēšana, izmantojot ar modificētu videomikroskopu uzņemtus platjoslas spektrālos attēlus. Veikti klīniskie mērījumi, kas apliecina piedāvāto metožu noderību onkoloģisko patoloģiju agrīnam neinvazīvam novērtējumam. Atslēgvārdi: ādas multispektrālā attēlošana, onkoloģisko ādas patoloģiju neinvazīvs novērtējums.
- ItemĀdas parametru izpēte un kartēšana ar optiskām metodēm(Latvijas Universitāte, 2014) Jakovels, Dainis; Spīgulis, Jānis; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāteĀdas parametru izpēte un kartēšana ar optiskām metodēm Anotācija Promocijas darbā ir attīstītas un eksperimentāli/klīniski aprobētas vairākas jaunas pieejas in vivo ādas parametru kartēšanai. Piedāvāta multispektrālās attēlošanas metode ādas hromoforu koncentrāciju sadalījuma kartēšanai, veikta tās klīniskā aprobācija ādas veidojumu klasifikācijai. Pilnveidota RGB attēlošanas metodika ādas eritēmas indeksa kartēšanai un veikta tās klīniskā aprobācija ādas asinsvadu veidojumu fototerapijas efektivitātes novērtēšanā, piedāvājot jaunu parametru (eritēmas indeksa kontrastu) ādas viendabīguma novērtēšanai. Īstenota lāzerspeklu RGB attēlošanas metode ādas asins plūsmas novērtēšanai. Pilnveidota RGB metodika ādas autofluorescences fotoizbalēšanas attēlošanai. Iepriekšminētās metodes iespējams apvienot multimodālā pieejā pilnvērtīgākam ādas stāvokļa novērtējumam. Atslēgvārdi: ādas neinvazīva diagnostika, spektrālā attēlošana, ādas hromoforu kartēšana, eritēmas indekss, galveno komponentu analīze.
- ItemAggregation of fuzzy structures based on equivalence relations(Latvijas Universitāte, 2016) Orlovs, Pāvels; Asmuss, Svetlana; Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultātePromocijas darbs veltīts speciālai agregācijas operatora konstrukcijai, kas darbojās uz nestriktām struktūrām un ir balstīta uz ekvivalences attiecībām. Šāds operators parastās ekvivalences attiecības gadījumā ir pielietots divu līmeņu lineārās programmēšanas uzdevuma risināšanas parametru analīzei. Šī konstrukcija ir vispārināta, izmantojot nestriktu ekvivalences attiecību. Iegūtie augšējais un apakšējais vispārinātie agregācijas operatori nodrošina parastā agregācijas operatora punktveida un t-turpinājuma aproksimācijas. Īpaša uzmanība ir pievērsta šo operatoru īpašībām un nestriktu reālu skaitïu agregācijai. Ir aprakstītas aproksimatīvas sistēmas, kas balstītas uz augšējā un apakšēja agregācijas operatoriem, konstruējot visu vispārināto agregācijas operatoru un nestriktu ekvivalences attiecību reþìus. Atslēgas vārdi: agregācijas operators, vispārinātais agregācijas operators, nestrikta ekvivalences attiecība, ekstensionālās nestriktas kopas, augšējais un apakšējais aproksimatīvie operatori, aproksimatīva sistēma
- ItemAgrārā reforma Latvijā 1988.-1996.(Latvijas Universitāte, 2008) Krūmiņš, Gatis; Stranga, Aivars; Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultāte1988.-1996. gados realizētā agrārā reforma bija viena no sarežģītākajām reformām, kura Latvijā tika īstenota 20. gadsimta astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados. Reformas īpašu specifiku nosaka fakts, ka reforma tika uzsākta 1988. gadā, vēl Latvijas PSR laikā, bet pabeigta tika jau pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. Vienlaicīgi ar agrārās reformas realizāciju Latvijas ekonomiku ietekmēja straujas pārmaiņas, kuras bija saistītas ar komunisma sabrukumu Austrumeiropā. Beidza pastāvēt PSRS izveidotā un Austrumeiropas valstīm uzspiestā sociālistiskā ekonomiskā sistēma. Pirmajos gados pēc Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas strauji samazinājās lauksaimnieciskās ražošanas apjomi un lauku iedzīvotāju ienākumi. Lielas lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības netika apstrādātas, Latvijā saražoto lauksaimniecības produkciju pat vietējā tirgū izkonkurēja ārvalstu ražojumi. Īsā laikā tika iznīcināta ievērojama daļa no padomju laikā radītajiem ražošanas objektiem un bijušo kopsaimniecību infrastruktūra. Lauksaimniecības produkcijas kritumu 20.gadsimta deviņdesmito gadu pirmajā pusē neizraisīja agrārā reforma, bet PSRS ekonomiskās sistēmas iepriekš radītās disproporcijas. Labvēlīgu tirgus nosacījumu gadījumā (kādi bija 20.gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados) īstenotā zemes reforma un straujā kopsaimniecību privatizācija būtu lauksaimniecisko ražošanu stimulējoši faktori.
- ItemAgresijas, emocionālā intelekta un stoicisma saistība 20-25 un 30-35 gadus veciem vīriešiem un sievietēm(Latvijas Universitāte, 2008) Gaitniece-Putāne, Anda; Raščevska, Malgožata; Latvijas Universitāte. Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāteAnotācija Disertācijas nosaukums ir „Agresijas, emocionālā intelekta un stoicisma saistība 20-25 un 30-35 gadus veciem vīriešiem un sievietēm”. Šī pētījuma mērķis bija izpētīt saistību starp agresiju, emocionālo intelektu un stoicismu 20-25 gadus un 30-35 gadus veciem respondentiem un noskaidrot vai emocionālais intelekts un stoicisms spēj prognozēt agresivitāti. Pētījumā piedalījās 381 respondenti: 88 vīrieši vecumā no 20 - 25 gadiem, 91 vīrieši vecumā no 30-35 gadiem, 96 sievietes vecumā no 20-25 gadiem un 106 sievietes vecumā no 30-35 gadiem. Respondenti pārstāv dažādas sociāli – ekonomiskās grupas. Tika izmantoti sekojoši instrumenti: Agresijas aptauja (Aggression Questionnaire, Buss & Perry, 1992), Bar-On Emocionālā intelekta aptauja (BarOn Emotional Quotient Inventory ( EQ-i), Bar-On, 1999), Stoicisma aptauja (The Liverpool Stoicism Scale, Wagstaff & Rowledge, 1995). Rezultāti rāda, ka visām četrām pētamājām grupām saistības ir līdzīgas - jo augstāki ir kopējās emocionālā intelekta un tā faktoru rādītāji, jo zemāka ir vispārējā agresija, naidīgums un dusmas un, ar atsevišķiem izņēmumiem, arī fiziskā agresija. Stoicisms ir pozitīvi saistīts ar emocionālā intelekta Interpersonālo faktoru un, iespējams, ka tas var iekļauties emocionālā intelekta modelī kā viena no tā sastāvdaļām. Tādējādi uz emocionālo intelektu un stoicismu var raudzīties kā uz agresijas pretmetu jeb kontrolētāju. Atslēgas vārdi: Agresija, emocionālais intelekts, stoicisms
- ItemAinavas struktūras izmaiņu ainavekoloģiska analīze un vērtējums Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā(Latvijas Universitāte, 2011) Tērauds, Aivars; Nikodemus, Oļģerts; Latvijas Universitāte. Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāteAinavas struktūras izmaiņu ainavekoloģiska analīze un vērtējums Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā Cilvēka darbība rada lielas izmaiņas ainavas struktūrā, kas ietekmē zemes segumu. Latvijā to īpatsvars mainās, atvērtās teritorijas samazinās, pieaug meža platības. Mežos koku sugu struktūra mainās, jo pieaug lapu koku īpatsvars. Šo sugu mežos ir augsta bioloģiskā daudzveidība, ko ir sekmējusi maz intensīva mežsaimniecība pēdējos 70 gados. Lielā daļā mežu, kas tiek aizsargāti, augstā dabiskuma pakāpe ir veidojusies relatīvi īsā laikā. Dažādas iespējas noteikt izmaiņu raksturu un meklēt cēloņus un izteikt prognozes sniedz landscape metrics. Ar to palīdzību ir noteikts ainavas un zemes seguma klašu fragmentācijas līmenis, plankumu izolācijas, sadalīšanās vai grupēšanās pakāpe. Dažādas ainavas ZBR teritorijā mūsdienās ir pārveidojušās par slēgtām meža ainavām vai par mozaīkveida ainavām. Atklātas āru ainavas mūsdienās šeit vairs nepastāv.
- ItemAinavu ekoloģiskā plānošana un tās metodoloģiskie risinājumi mozaīkveida ainavās(Latvijas Universitāte, 2013) Lakovskis, Pēteris; Nikodemus, Oļģerts; Latvijas Universitāte. Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāteDažāda veida plānošana mūsdienās ir neatņemama teritoriju pārvaldības un dabas resursu apsaimniekošanas nepieciešamība. Ilgtspējīga plānošana nav iespējama, tajā neintegrējot ekoloģijas jautājumus, tāpēc aizvien biežāk teritorijas ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanai izmanto ainavu ekoloģisko plānošanu. Pasaules valstīs tiek pielietotas vairākas ainavu ekoloģiskās plānošanas metodes. To atšķirības saistāmas ar vietu teritoriālajām atšķirībām un izmantotajiem ekosistēmu mērogiem. Tāpēc arī Latvijā, izmantojot ainavu ekoloģiskās plānošanas pieeju, svarīgi ņemt vērā atšķirīgos dabas apstākļus un sociālekonomisko situāciju. Promocijas darbā pētītas ainavu ekoloģiskās plānošanas metodoloģiskās pieejas un to izmantošanas iespējas Latvijā. Divās etalonteritorijās aprobēti dažādi ainavu izpētes, modelēšanas un plānošanas risinājumi, daļa no kuriem Latvijā līdz šim nav pielietoti. Pētījuma rezultātā sniegtas atziņas un sagatavoti praktiski piemēri un ieteikumi ainavu pārvaldībai Latvijā.
- ItemAksilārā sargātājlimfmezgla biopsijas nozīme agrīnās stadijas krūts vēža orgānsaudzējošā operācijā(Latvijas Universitāte, 2010) Januškevičs, Sergejs; Vikmanis, Uldis; Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāteANOTĀCIJA Ievads. Ķirurģijai kompleksajā krūts vēža (KV) ārstēšanā joprojām ir galvenā nozīme. Neraugoties uz onkoloģiski pamatotu krūts audu apjoma samazināšanu – krūts saudzējoša operācija (KSO), vēl arvien tiek veikta plaša aksilāro limfmezglu (LM) disekcija (ALMD), kas izraisa samērā daudz pēcoperācijas komplikāciju, kuri varētu radīt pacientes invaliditāti. Mazu, dažkārt subklīnisku karcinomu konstatēšana, kuras slimības procesā minimāli iesaista reģionālos LM, izraisa šaubas par nepieciešamību veikt ALMD pilnā apjomā. Vispiemērotākā šim nolūkam izrādījās sargātājlimfmezgla (SLM) atklāšanas un biopsijas (SLMB) metode. Darba mērķis. Pētīt orgānsaudzējošās ķirurģiskās ārstēšanas iespējas dažādas lokalizācijas agrīna KV pacientēm, balstoties uz SLMB rezultātiem un galvenajiem prognostiskiem faktoriem. Darba uzdevumi. Primārais: novērtēt KSO rezultātus – recidīvu biežuma, dzīvildzes un pēcoperācijas komplikāciju analīze. Sekundārais: noskaidrot SLM diagnostiskās metodes vērtību salīdzinājumā ar citu aksilāro LM datiem. Materiāls un metodes. 176 pacientes ar KV I–II stadijā tika sadalītas divās grupās: pamatgrupā bija 89 slimnieces, kam veikta KSO kopā ar SLMB un kontroles grupā – 87 sievietes, kurām tika izdarītas KSO ar standartvarianta ALMD. Lai noteiktu SLM, izmantojām dubultās kontrastēšanas (radioizotopiskās un vizuālās) metodi. Pie tam 86 (96,6%) slimniecēm SLM uzkrāja radioizotopu, bet 85 (95,5%) – krāsvielu. Pēc SLMB tika veikta rezultātu analīze apakšgrupās: slimniecēm ar negatīviem SLM (N0sn) un ALMD (n=33); ar metastāzēm SLM (N1sn) un ALMD (n=11); ar N0sn bez papildu ALMD (n=45). Kontrolgrupas analīze tika veikta atkarā no aksilāro LM stāvokļa – N0 (n=61) vai N1 (n=26). Rezultāti. Apkopojot datus par 44 (49,4%) slimniecēm, kam bija veikta aksilārā ALMD kombinācija ar SLMB, noskaidroti SLMB diagnostiskā testa vērtības kritēriji: jutība – 91,7%, specifiskums – 100%, viltus negatīvs rezultāts – 8,3% un testa pareizums – 96,9% (p<0,001). Metastazēšanās (N1sn) SLM (n=11) atkarība prognostiskiem faktoriem netika konstatēta, kas iespējams, saistīts ar nelielo novērojumu skaitu. Analīze apakšgrupā (n=45) parādīja, ka atšķiras procesa lokalizācija krūts kvadrantos un audzēja histologiskā struktūra, kas ietekmēja turpmākās ārstēšanas taktikas izvēli. Salīdzinot kontroles grupas slimnieces ar N1 un N0, atzīmēta statistiski ticama (p<0,05) atšķirība starp prognostiskiem faktoriem, kuri ietekmē reģionārās metastazēšanas procesu. Pēcoperācijas komplikācijas abās pētījuma grupās slimniecēm ar ALMD bija 31,8% (n=44) un 31,0% (n=87) bet, slimniecēm (n=45) tikai ar SLMB – 4,8% (p<0,001). Lokāli recidīvi konstatēti 18,2% un 15,4% slimniecēm ar N1 sn un N1, bet bez metastāzēm LM (N0 sn un N0) – 4,4% un 4,9% attiecīgi. Bezrecidīvu un kopējā piecu gadu dzīvildze pamatgrupā bija 81,8 % un 84,8% slimniecēm ar N1 sn (n=11) pret 80,8% un 84,6% kontroles slimnieču grupā N1 (n=26). Pamatgrupas dzīvildzes rādītāji slimniecēm ar N0 sn un ALMD (n=33) bija 90,3% un 97,0% pret 91,7% un 95,0% attiecīgi kontroles grupā (n=61), bet slimniecēm ar N0 sn bez papildu ALMD (n=45) – 93,2% un 95,5%. Tas apstiprina un arī pamato koncepciju par SLM disekciju arī tad, kad LM metastāzes nekonstatē. Secinājumi. Noteiktu indikāciju gadījumā SLMB var aizstāt ALMD. To var izmantot kā standartu, nosakot krūts vēža stadiju un ārstēšanu slimniecēm ar klīniski negatīviem limfmezgliem.
- ItemAlgoritmiskās metodes bioķīmisko atruktūru analīzei(Latvijas Universitāte, 2008) Kurbatova, Nataļja; Vīksna, Juris; Latvijas Universitāte. Datorikas fakultāteDotās disertācijas ietvaros ir aprakstīti jauni ieguldījumi datorzinātnē, kas pavirza bioinformātiku dažus soļus tuvāk vispārejai proteīnu evolūcijas modeļa izveidošanai. VAdoties no pieņēmuma, ka proteīnu struktūras evolucionē pakāpeniski, kad katrā solī ir notikusi neliela struktūras izmaiņa, jauns algoritms ar nosaukumu ESSM tiek izstrādāts, lai salīdzinātu divas proteīnu struktūras un noteiktas evolūcijas izmaiņas, kas varētu starp viņiem notikt. Nākamais ieguldījums ir jauna metode, kas ļauj pētīt evolūcijas sakarības starp proteīnu struktūrām veselā proteīnu datubāzē. Dotā metode sastāv no divām daļām: proteīnu struktūru salīdzināšana, izmantojot ESSM algoritmu un proteīnu struktūru telpas grafu konstruēšana. Pēdējais ieguldījums ir IsoCleft algoritma realizācija kopā ar izstrādātiem piesaistīšanas centru modeļiem un lokālo līdzību novērtēšanas metodēm.
- ItemAlphaviral vectors as gene delivery tools for cancer therapy(Latvijas Universitāte, 2016) Vasiļevska, Jeļena; Zajakina, Anna; Latvijas Universitāte. Bioloģijas fakultāteŠī pētījuma mērķis bija optimizēt efektīvu gēnu piegādes stratēģiju peļu krūts karcinomas un melanomas audzēju modeļos, izmantojot rekombinantos alfavīrusu vektorus. Lai gan recSFV vektoriem piemita plaša izplatība pelēs ar audzējiem pēc sistēmiskas vektora ievadīšanas, mēs parādījām, ka dominējoša lokalizācija audzējos var tikt sasniegta, pielāgojot vektora devu. Mēs apstiprinājām, ka neiepakota, pašreplicējoša recRNS var tikt veiksmīgi izmantota kā alternatīva un droša metode gēnu piegādei audzējos. Pastiprināta vektora intratumorāla izplatība un transgēna ekspresija var tikt panākta, izmantojot recSFV kombinācijā ar ķīmijterapijas medikamentu 5- fluoruracilu. Mēs atklājām arī vēža šūnu fiziskās un iekššūnas pārmaiņas, kas var sekmēt alfavīrusu iekļūšanu šūnā un replikāciju. Atslēgas vārdi: alfavīrusu vektori, gēnu piegāde, vēzis, audzēju mikrovide