Bakalaura un maģistra darbi (ĶF) / Bachelor's and Master's theses
Permanent URI for this collection
IEROBEŽOTAS PIEKĻUVES KOLEKCIJA. PILNTEKSTS PIEEJAMS LU STUDENTIEM U.C. PERSONĀLAM.
Browse
Browsing Bakalaura un maģistra darbi (ĶF) / Bachelor's and Master's theses by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 1504
Results Per Page
Sort Options
- ItemLizinoprila piemaisījumu un kvantitatīvā satura noteikšanas metožu izstrāde ar augsti efektīvo šķidruma hromatogrāfiju(Latvijas Universitāte, 2006) Dubņiks, Viktors; Mekšs, Pēteris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteBakalaura darbā tika izpētīta literatūra, kurā aprakstītas lizinoprila ķīmiskās un fizikālās īpašības, noteikšanas metodes, kā arī hromatogrāfisko metožu izstrādes un metodes validāciju parametri. Izvērtējot literatūras datus, tika izstrādātas metodes lizinoprila piemaisījumu un kvantitatīvā satura noteikšanai Lizinopril-Grindeks 20 mg tabletēs ar AEŠH metodi. Validēta piemaisījumu noteikšanas metode .
- ItemMazu ūdens daudzumu noteikšanas metozū salīdzinājums farmaceitiskajos produktos(Latvijas Universitāte, 2006) Buļa, Tatjana; Vīksna, Arturs; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteMaģistra darbā tiek apskatīti divi farmaceitiskie produkti: zopiklons un ksilazīns. Kvantitatīvo ūdens satura noteikšana ksilazīna un zopiklona paraugos tika veikta ar trim dažādām metodēm: gravimetriju, kulonometriju, potenciometriju. Kvantitatīvā ūdens satura noteikšanas metodes tika salīdzinātas. Rezultāti parādīja, ka kulonometrisko kvantitatīvo ūdens satura noteikšanu zopiklonam un ksilazīnam nevar veiksmīgi aizvietot ar potenciometrisko titrēšanu. . Potenciometriskā ūdens noteikšana nav iespējama, jo ir pārāk daudz traucējošo faktoru. Kulonometriskā metode ir piemērotāka zopiklona un ksilazīna kvantitatīvai ūdens satura noteikšanai.
- ItemVirskārtu un materiālu sastāvs akmens pieminekļiem Latvijas vidienē(Latvijas Universitāte, 2006) Štikova-Pēdersena, Vera; Spricis, Andris Alfrēds; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteIzmantojot rentgenfāžu analīzi, šajā darbā tika noteikts kultūrvēsturisko pieminekļu akmens pamatmateriālu un to virskārtu kvalitatīvais sastāvs. Kā arī ar atomabsorbcijas metodi analizēts smago metālisko elementu (Fe, Mn, Zn, Cu, Ni) saturs šajos paraugos. Veicot pieminekļu paraugu analīzi, konstatēts, ka smago metālu saturs svārstās plašā koncentrāciju diapazonā atkarībā no pieminekļu materiāla. Vislielākais smago metālisko elementu saturs analizējamajos paraugos ir dzelzim. Visbiežāk sastopamais pamatmateriāls ir kalcīts, pārējās fāzes komponenti – kvarcs, oksalāti, dolomīts, kaolinīts, laukšpats u.c.
- ItemDimedona kondensācijas reakcijas ar aromātiskiem aldehīdiem jonu šķidrumos(Latvijas Universitāte, 2006) Kamerāde, Kristīne; Prikšāne, Anda; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteBakalaura darbā pētīta 5,5-dimetil-1,3-cikoheksāndiona (dimedona) un dažādu aldehīdu kondensācijas jonu šķidrumos. Apskatītas jonu šķidrumu īpašības un to izmantošanas iespējas augšminētajā kondensācijas reakcijās. Darbā pētītas dimedona un aldehīdu kondensācijas reakcijas iznākuma paaugstināšanas iespējas un kondensācijas produktu struktūra. Produktu identificēšanai noteiktas kušanas temperatūras, uzņemti infrasarkanie (IS) un kodolmagnētiskās rezonanses (KMR) spektri.
- Item5-Arilindolu sintēzes metodes(Latvijas Universitāte, 2006) Borovika, Diāna; Cēdere, Dagnija; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteTika veikta 5-arilindolu sintēze no 5-trifluormetānsulfonātiem ar Suzuki reakcijas metodi. 5-Trifluormetānsulfonāti iegūti no 5-hidroksiindoliem, kas sintezēti ar Nenicesku reakciju. 5-Arilindolu sintēze tika veikta optimizētos Suzuki reakcijas apstākļos. Vielām tika uzņemti IS, 1H NMR spektri un veikta elementu analīze. Literatūras apskatā apkopota informācija par Pd katalizētām C-C saites veidošanas reakcijām.
- ItemFurāna un tiofēna ketonu silīcija un germānija atvasinājumu sintēze, struktūra, ķīmiskās un bioloģiskās īpašības(Latvijas Universitāte, 2006) Romanovs, Vitālijs; Kļimenkovs, Igors; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteIzstrādāta jauna silīciju un germāniju saturošu furil- un tienilketonu „one pot” sintēzes metode. Pierādīts, ka izstrādātā metode ir daudz efektīvāka silil- un germilheterilketonu iegūšanai nekā Frīdela-Krafta klasiskā acilēšana. Sintezēti jauni silīciju un germāniju saturošo heterilketonu oksīmi un tiosemikarbazoni. Noteikta 2-acetil-5-trimetilsililtiofēna oksīma E-izomēra molekulas struktūra. Izpētīta jauno savienojumu citotoksiskā aktivitāte un noteikts, ka sintēzētie imīnoatvasinājumi ir daudz aktīvāki nekā ketoni uz HT-1080 un MG-22A vēža šūnu līnijām un netoksiski uz normālām šūnu līnijām 3T3.
- ItemDroperidola kristālisko formu iegūšana un struktūra(Latvijas Universitāte, 2006) Orola, Liāna; Actiņš, Andris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā ir noteikta droperidola x un z modifikācijas kristāliskā struktūra, izmantojot monokristāla rentgenstruktūranalīzi. Droperidola x modifikācijas kristāli pieder pie triklīnās singonijas: Pī; a=6,2842(15) Å; b=10,1473(8) Å; c=16,1850(2) Å; α=102,554(9) º; β=91,917(14) º; γ=99,316(12) º; V=991,6(3) Å3; Z=2; ρc=1,30 g/cm3; λ(Cu Kα)=1,5418 Å; μ=0,760 mm-1, R=0,045. Droperidola z modifikācija kristalizējas monoklīnā singonijā: P21/c; a=20,0406(8) Å; b=7,4955(4) Å; c=12,9733(5) Å; β=98,089(2) º; V=1929,39(15) Å3; Z=4; ρc=1,306 g/cm3; λ(Mo Kα)=0,71073 Å; μ=0,092 cm-1, R=0,048. Abu modifikāciju molekulas veido divas N–HņņņO ūdeņraža saites.
- ItemStacionāro avotu cieto daļiņu emisiju novērtējums Rīgā(Latvijas Universitāte, 2006) Dzenītis, Oļegs; Vīksna, Arturs; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā ir apzināti lielākie stacionārie cieto daļiņu emisijas avoti Rīgā. Parādīta iespēja veikt to emitēto putekļu emisiju izkliežu aprēķinus, izmantojot datorprogrammu ADMS Screen 3. Novērtēta dažādu avotu cieto daļiņu piesārņojuma ietekme uz apkārtējam teritorijām. Cieto daļiņu izkliede no izmēšu avota tiek aprēķināts ar ADMS Screen 3 programmu. Paradīts, kā ar šo programmnodrošinājumu drošas izkliedes dati iegūstāmi, ja ir zināms PM10 emitēto cieto daļiņu daudzums. Tika demonstrēta iegūto datu vizualizācijas metode. Paradīts, ka izmantojot datorprogrammu Google Earch ir iespējams attiecināt iegūto izkliedes datus reālajai teritorijai uz satelīta fotoattēliem.
- ItemDažādu kartupeļu šķirņu ķīmiskā sastāva izvērtēšana(Latvijas Universitāte, 2006) Sliece, Anita; Jākobsone, Ida; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteRaksturota tēmas (kartupeļu sastāvā ietilpstošo nitrātu un fenolu savienojumu kvantitatīvā daudzuma noteikšanas) aktualitāte, tās zinātniskā un praktiskā nozīme. Apkopota un izvērtēta literatūrā sniegtā informācija par pētāmo tēmu. Darbā izmantotas 14 dažādas kartupeļu šķirnes, kuras tika izaudzētas Priekuļu selekcijas izmēģinājumu stacijā līdzīgos apstākļos. Eksperimentālajā daļā tika lietota jonselektīvā nitrātjonu noteikšanas metode kartupeļu paraugos. Kopējā kartupeļos esošo fenolu savienojumu koncentrācija tika noteikta spektrofotometriski. Cietes saturs noteikts, izmantojot jodometrisko metodi.
- ItemVirsmas aktīvo vielu izvēle koncentrētu ZrO2 nanopulveru suspensiju parafīnā pagatavošanai(Latvijas Universitāte, 2006) Bernava, Elīna; Actiņš, Andris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteVirsmas aktīvo vielu izvēle koncentrētu ZrO2 nanopulveru parafīna suspensiju pagatavošanai. Bernava E., zinātniskie vadītāji Dr. ing. sc. Palčevskis Ē., Asoc. prof. Actiņš A. Bakalaura darbs, 32 lappuses, 14 attēli, 7 tabulas, 12 literatūras avoti. Latviešu valodā. Pētīta dažādu virsmas aktīvu vielu (VAV) efektivitāte (oleīnskābe, „HYPERMER LP1”, „PERFAD 9100”) plazmā sintezēta ZrO2 nanopulvera suspensiju pagatavošanai.
- ItemSēru saturošo histonu deacetilāžu inhibitoru sintēzes metodes(Latvijas Universitāte, 2006) Ruskovs, Dmitrijs; Kļimenkovs, Igors; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā apskatītas un salīdzinātas vairākas mūsdienās plaši lietotas sēru saturošo histonu deacetilāžu (HDAC) iespējamo inhibitoru sintēzes metodes. Uzmanība pievērsta tādiem savienojumiem kā tioli, -tiolketoni, tioesteri un -S-acil ketoni. Izklāstīta pēdējā laikā pieejamā informācija par HDAC inhibitoru iedarbību. Sintezēti 6 savienojumi ar iespējamo HDAC inhibējošo iedarbību un aprakstītas to īpašības. Vielu struktūra pierādīta ar PMR spektriem un elementanalīzi. Lietojot augsti efektīvo šķidruma - šķidruma hromatogrāfiju (AEŠH), tika noteikta vielu tīrība. Izstrādāta tiolu sudraba sāļu acilēšanas metode, kurai varētu būt praktiska nozīme līdzīgu savienojumu sintēzē.
- ItemSmago metālu saturs rapšu eļļā(Latvijas Universitāte, 2006) Skudrovs, Rostislavs; Balcerbule, Zenta; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā ir apkopota literatūra par augu eļļām, to ķīmiskām īpašībām. Īpaša uzmanība veltīta rapšu eļļai, tās īpašībām un ieguves perspektīvām. Raksturots vides un pārtikas piesārņojums ar smagiem metāliskiem elementiem (svinu, kadmiju, dzīvsudrabu, varu, cinku). Ar liesmas atomabsorbciometru noteikta smago metālisko elementu koncentrācija rapšu eļļā, izejvielās un blakusproduktos.
- ItemTiofēnu saturošu termošoka proteīna Hsp90 inhibitoru sintēzes pētījumi(Latvijas Universitāte, 2006) Sizovs, Antons; Cēdere, Dagnija; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā ir izdarīts mēģinājums izstrādāt metodes 6-arilmetil-7-alkiltiēno[3,2-d]pirimidīn-4-amīnu un 3,4-asimetriski aizvietotu tiofēnu sintēzei. Ir parādīts, ka vienas no piedāvātām 6-arilmetil-7-alkiltiēno[3,2-d]pirimidīn-4-amīnu sintēzes shēmām no 3,4,5-trimetoksietānskābes praktiska realizācija nav iespējama; otras shēmas – 6-arilmetil-7-alkiltiēno[3,2-d]pirimidīn-4-amīnu sintēze no metil 3-aminotiofēn-2-karboksilāta – praktiska pārbaude šī darba ietvaros netika pabeigta. Ir atrasti apstākļi Suzuki-Mijauras reakcijai, kuros ir izdevies iegūt 3-brom-4-arilaizvietotus tiofēna atvasinājumus no 3,4-dibromtiofēna, kuri tālāk izmantoti 3,4-asimetriski diarilaizvietotu tiofēnu sintēzei. Iespējams, ka atrastos apstākļos var realizēt daudzu līdzīgu 3,4-asimetriski aizvietotu tiofēna atvasinājumu sintēzi.
- ItemDroperidola dihidrāta dehidratācija(Latvijas Universitāte, 2006) Veldze, Sandis; Actiņš, Andris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteBakalaura darbā tika iegūts tīrs droperidola dihidrāts, pētīta tā dehidratācija dažādos apstākļos. Ar rentgendifraktometrijas metodi tika identificētas droperidola kristāliskās modifikācijas (α, Z, Y un dihidrāts). Tika noteikta droperidola šķīdība ūdens un acetona maisījumā dažādās molu attiecībās pie dažādām temperatūrām.
- ItemMaleīnskābes četraizvietotā amonija sāļu apgrieztās fāzes augstefektīvā šķidrumu hromatogrāfija jonu pāru apstākļos(Latvijas Universitāte, 2006) Začs, Dzintars; Kviesis, Jorens; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā ir veikta maleīnskābes četraizvietotā amonija sāļu kvalitatīvā analīze jonu pāru apgrieztās fāzes augstefektīvās šķidrumu hromatogrāfijas apstākļos, izmantojot oktadecilsilikagēlu saturošo sorbentu. Visiem paraugiem tika noteikti izdalīšanās laiki un aprēķinātas izdalīšanās faktoru vērtības pie dažādām metanola koncentrācijām eluentā un dažādām eluenta pH vērtībām. Izvērtēta sistēmas efektivitāte pret pētītajiem savienojumiem. Aprēķināta sistēmas sorbcijas brīvās enerģijas maiņa.
- ItemDažādu ābolu šķirņu ķīmiskā sastāva izvērtēšana(Latvijas Universitāte, 2006) Miļutkina, Jeļena; Jākobsone, Ida; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā tika veikta dažādu Latvijā audzētu ābolu šķirņu analīze. Eksperimentāli ar spektrofotometrijas metodi noteikta kopējā ābolos esošā fenolo savienojumu koncentrācija un izvērtētas pektīna satura izmaiņas laika periodā no janvāra līdz aprīlim.
- ItemOrganisko savienojumu noteikšana gaisā(Latvijas Universitāte, 2006) Bernāne, Inese; Vīksna, Arturs; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā ir apkopota literatūra par policiklisko aromātisko ogļūdeņražu (PAO) izplatību vidē un apzināta to kaitīgā ietekme uz cilvēka veselību. Ir veikta metodes: Gaiss – kopējā (gāzes un daļiņu fāzē) policiklisko aromātisko ogļūdeņražu noteikšana – savākšana uz filtra un tam sekojoša sorbenta, analīze ar gāzu hromatogrāfijas – masspektrometrijas (LVS ISO 12884:2001) validācija. Darbā ir aprakstīta PAO paraugu sagatavošana un analīze ar gāzu hromatogrāfu - masspektrometru (GH – MS). Ir apkopoti kvantitatīvās analīzes rezultāti gaisa paraugiem. Gaisa paraugi tika ņemti ar aktīvo paraugu ņemšanas metodi no Rucavas un Zosēniem laika posmā no 2003. gada līdz 2006. gadam.
- ItemCinka un hroma noteikšanas ekspresmetodes rūpnieciskajos notekūdeņos izstrāde(Latvijas Universitāte, 2006) Ivdra, Irina; Ģībietis, Jānis; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā pētītas cinka un hromāta eksprestestu izmantošanas iespējas rūpniecisko notekūdeņu kontrolē. Veikta eksprestestu kalibrēšana ar reflektometrijas metodi, izpētīta ūdens šķīdumu pH, elektrolītu, neelektrolītu un dažu metālu jonu ietekme uz teststrēmeļu rādījumiem. Izmērīta cinka un hroma koncentrācija vairākos rūpnieciskos notekūdeņus modelējošos šķīdumos, un iegūtie rezultāti ir tuvi ar AAS metodi iegūtajiem datiem.
- ItemDikmana kondensācijas reakcijas jonu šķidrumos(Latvijas Universitāte, 2006) Šmite, Dita; Prikšāne, Anda; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā ir ietverta vispārīga informācija par jonu šķidrumiem, to uzbūvi, īpašībām, iegūšanu un pielietošanu organiskās ķīmijas reakcijās. Darba gaitā ir sintizēti 1-butil-3-metilimidazolija un N-oktilpiridīnija bromīda jonu šķidrumi. Veikta 1-butil-3-metilimidazolija bromīda jonu šķidruma bromīda anjona apmaiņa uz tetrafluorborāta anjonu. Pētīta piperazīna reakcija ar benzaldehīdu. Veiktas 2-etoksikarbonil-ciklopentanona, indān-1,3-diona un 2-ciānoindān-1,3-diona sintēzes organiskajos šķīdinātājos un 1-butil-3-metilimidazolija tetrafluorborāta jonu šķidrumā. Darba gaitā veiktas arī dimedona reakcijas ar m-nitrobenzaldehīdu etilspirta šķīdumā un 1-butil-3-metilimidazolija un N-oktilpiridīnija bromīda jonu šķidrumos. Noteiktas sintizēto reakcijas produktu kušanas temperatūras un struktūras ir apstiprinātas ar IS, 1H – KMR spektriem.
- ItemIndola anjona alkilēšana jonu šķidrumos(Latvijas Universitāte, 2006) Drozdova, Svetlana; Zicmanis, Andris; Latvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāteDarbā izpētīta virkne indola atvasinājumu, kuri satur alkilgrupas dažādās vietās (pie N1, C3 atomiem). Savienojumu sintēzēs izmantotas indola alkilēšanas reakcijas ar alkilējošiem reaģentiem bāzu klātbūtnē dažādos jonu šķidrumos. Gūts priekšstats par šo reakciju regioselektivitāti atkarībā no temperatūras, alkilējošā reaģenta, metāla jona u.c. faktoriem. Savienojumu struktūras ir pierādītas ar 1H-KMR spektriem un GC/MS datiem. Jonu šķidrumi vēl papildus novērtēti ar elementanalīzes datiem un titrimetrijas rezultātiem.