Disertācijas (SZF) / Doctoral Theses
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Disertācijas (SZF) / Doctoral Theses by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 53
Results Per Page
Sort Options
- ItemRīgas Latviešu biedrības izdevējdarbība (1868-1940)(2004) Zanders, Viesturs
- Item
- ItemDzīvesstāsti kā sociāli vēstījumi(2004) Bela-Krūmiņa, Baiba
- ItemZināšanu organizācijas lingvistiskie aspekti(2005) Holma, BaibaŠajā pētījumā zināšanu organizācija tiek analizēta kā valodiska darbība, kuras mērķis ir atveidot tekstveida dokumentu nozīmi, lai tos izgūtu no kādas informācijas izguves sistēmas. Nozīmes izpratnei tiek aplūkots valodas semantiskais un pragmatiskais aspekts.
- Item
- ItemMūsdienu bibliotekārās apkalpošanas pamattendences(2007) Gerkena, Vineta
- ItemBibliotēku elektroniskie katalogi un to kvalitāte(2007) Mūze, Baiba
- ItemIntegrācija un reģionalizācija Baltijas jūras reģionā(Latvijas Universitāte, 2008) Rostoks, Toms; Ozoliņa, Žaneta; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultātePromocijas darba tiek analizeti divi BJR notiekošie parmainu procesi: integracija un regionalizacija. Darba tika izvirzitas divas hipotezes. Pirmkart, BJR starpvalstu sadarbiba atbilst regionalizacijas, nevis integracijas pazimem. Otrkart, integracijas un regionalizacijas pazimes BJR pec 2004. gada ES paplašinašanas ir kluvušas vajakas. Lai noskaidrotu integracijas un regionalizacijas procesu attiecibas BR ietvaros, tika izpetiti tris gadijumi: Baltijas juras valstu padome, Ziemelu dimensija un Kaliningradas apgabals. Pirma hipoteze neapstiprinajas, tomer kopuma var apgalvot, ka BJR valstu sadarbiba vairak liecina par regionalizaciju, nevis integraciju. Otra hipoteze apstiprinajas, jo izpetes gaita atklajas, ka BJR valstu sadarbiba kopš 2004. gada ir vajinajusies.
- ItemInterneta politiskās komunikācija nozīme atklātības un elektroniskās demokrātijas attīstībā(Latvijas Universitāte, 2010) Valtenbergs, Visvaldis; Rozenvalds, Juris; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultāteInterneta politiskas komunikacijas nozime atklatibas un elektroniskas demokratijas attistiba Visvaldis Valtenbergs Atslegvardi: atklatiba, internets, e-demokratija, partijas Ši darba centra ir jautajumi par interneta potencialu kritiskas un informetas sabiedriskas domas atjaunošana un parstavnieciskas demokratijas instituciju pielagošanos musdienu atklatibas, informacijas paterina, komunikacijas un politiskas lidzdalibas paradumiem. Informacijas un komunikaciju tehnologiju (IKT) politiskas komunikacijas ierobežojumu mazinašanai piedavata politisko organizaciju parorientacijas strategija, kura palielina vaji organizetas pilsoniskas sabiedribas un individualizeto interneta lidzdalibas formu redzamibu atklatiba, vienlaikus saglabajot musdienu demokratiskajiem režimiem nepieciešamo integritati. Latvijas politisko partiju interneta komunikacijas analize aprobetas teoretiskas atzinas kalpo ka normativs un metodologisks ietvars dažadu sabiedribas lidzdalibas IKT risinajumu lietojumu izstradei un izvertešanai.
- ItemMazākumtautību protesta kustību rašanās: Latvijas krievvalodīgās minoritātes gadījuma analīze(Latvijas Universitāte, 2010) Boguševiča, Tatjana; Kārkliņa, Rasma; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultātePromocijas darba mērķis ir izskaidrot, kādēļ iepriekš mazaktīva minoritāte izveido sociālo protesta kustību pret valsts politiku. Darba uzdevums ir sniegt ieguldījumu protesta kustību veidošanās izpratnē, analizējot pastāvošās teorētiskās pieejas un papildinot tās ar atziņām, kuras izriet no praktiskā gadījuma izpētes. Politikas zinātnē bez pārklāšanās pastāv divas pieejas, kuras skaidro minoritātes iesaistīšanos protesta kustībā - sociālo kustību pieeja un etniskās mobilizācijas pieeja. Autore tās kritiski analizē, veidojot savu etniskās mobilizācijas modeli. Šo modeli viņa pārbauda uz empīriskā materiāla bāzes, tālab veic Latvijas krievvalodīgās minoritātes trīs mobilizācijas gadījumu asinhronisko salīdzinošo analīzi. Rezultātā autore ierosina vairākas modifikācijas pastāvošajās teorijās, kā arī precizē savu mobilizācijas modeli.
- ItemEtnopolitisko diskursu analīze: valodas kopienu varas attiecības Latvijā(Latvijas Universitāte, 2010) Kļave, Evija; Zepa, Brigita; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultāteEvija Klave Promocijas darbs „Etnopolitisko diskursu analize: valodas kopienu varas attiecibas Latvija” Anotacija Latvijas sabiedriba ir verojamas vairakas latviešu un krievu etnolingvistisko grupu konflikta pazimes, vienlaikus starp abam valodas kopienam nav atklatu sociali politisku vai etnisku konfliktu grupu limeni. Promocijas darbs ir izstradats intepretativas sociologijas perspektiva, izmantojot poststrukturalisma un kritiska diskursa analizes teorijas un plašu kvalitativo datu kopu analizi. Ta merkis ir radit diskursa teorijas un analize balstitu Latvijas lielako valodas kopienu varas attiecibu skaidrojumu etnopolitikas lauka. Promocijas darba ir sniegts plašs diskursa teorijas epistemologijas izklasts, izmantoto teoretisko pieeju analize, veikta strukturala valodas kopienu un politikas veidotaju etnopolitisko diskursu analize. Petijums skaidro un pamato valodas kopienu diskursivo konfliktu ka šo grupu varas attiecibu formu un ta izpausmes socialaja realitate. Atslegvardi: diskurss, valodas kopiena, vara, konflikts, etnopolitika.
- ItemLauku inovācija: jaunu attīstības prakšu veidošana. Bioloģiskās lauksaimniecības piemērs.(Latvijas Universitāte, 2011) Šūmane, Sandra; Tisenkopfs, Tālis; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultāteLauku inovācija: jaunu attīstības prakšu veidošana. Bioloģiskās lauksaimniecības piemērs Disertācija veltīta lauku inovācijas izpētei ar mērķi noskaidrot, kā tiek veidotas jaunas attīstības prakses. Darba teorētiskais ietvars balstās sociālajā konstrukcionismā un specifiski aģentu tīkla teorijā, kas uzsver aģentu aktīvu lomu realitātes veidošanā. Izmantojot Latvijas bioloģisko lauksaimniecību kā inovācijas piemēru gadījuma izpētē, inovācija analizēta kā jauna sociāli tehniska tīkla konstruēšana. Uz izpētes pamata secināts, ka inovācija ir daudzdimensionāla prakse, kurā savijas tehnoloģiskas, sociālas, ekonomiskas, politiskas un zināšanu stratēģijas. Tā īstenojas pastāvīgās organizētās aģentu mijiedarbībās specifiskos konteksta apstākļos, kurus tā atjauno vai pārveido. Inovācijas ilgtspējas veidošana izpaužas kā aģentu tīkla organizatoriska, institucionāla un materiāli tehniska nostiprināšana. Atslēgvārdi: inovācija, aģentu tīkls, lauku attīstība, bioloģiskā lauksaimniecība
- ItemDarba tirgus attiecības Latvijas mazajās pilsētās un laukos(Latvijas Universitāte, 2011) Rasnača, Līga; Tabuns, Aivars; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultātePromocijas darbs veltīts darba tirgus attiecību izpētei ar mērķi noskaidrot kā atšķiras attiecības starp darba devējiem un darba ņēmējiem mazajās pilsētās un laukos. Darba ietvars balstās uz Manuela Kastela globālo plūsmu telpas, Ulrika Beka risku darba tirgū un Zigmunta Baumana „vieglās modernitātes” teorijām. Mazo pilsētu un lauku darba tirgus attiecību elastības atšķirību skaidrojumam autore izmanto postfordisma pārstāvja Maikla Handela darba ņēmēju īpašību elastības vērtējuma teoriju. Iepriekš veiktu pētījumu analīze ļauj uzsvērt darba novitāti: darba devēju un darba ņēmēju darba tirgus attiecību elastības atšķirības mazajās pilsētās un laukos. Darbā veikta darba devēju aptaujas datu sekundārā analīze un darba devēju interviju analīze. Izpētes rezultātā secināts, ka telpiskā piederība ir nozīmīgs faktors darba tirgus attiecību elastībā. Atslēgvārdi: elastība darba tirgus attiecībās, ārējā un iekšējā elastība, nepietiekama nodarbinātība.
- ItemApvienoto Nāciju Organizācijas nozīme starptautiskā miera un drošības uzturēšanā(Latvijas Universitāte, 2011) Reire, Gunda; Ozoliņa, Žaneta; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultātePromocijas darbā autore analizē Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) darbību, pamatojoties uz hipotēzi “ANO efektivitātes trūkumi starptautiskā miera un drošības uzturēšanā ir sistēmiski un strukturāli”. Darba ietvaros ir izstrādāts inovatīvs teorētiski metodoloģisks analīzes modelis, kas sniedz iespēju izvērtēt ANO efektivitāti uz sistēmiski funkcionālas pieejas pamata. Ir izveidots funkciju saraksts, ko ANO īsteno kā starptautiskās sistēmas daļa. No tā izriet efektivitātes kritēriju un indikatoru katalogs. Veiktā analīze ļauj izdarīt kompleksus secinājumus par ANO efektivitāto starptautiskā miera un drošības jomā. Negatīvu secinājumu gadījumā ir norādīts uz efektivitātes problēmu cēloni. Analīze apstiprina hipotēzi – ANO efektivitātes trūkumi starptautiskā miera un drošības uzturēšanā ir sistēmiski un strukturāli. Atslēgvārdi: Apvienoto Nāciju Organizācija, miers, drošība, efektivitāte, funkcionālisms
- ItemPolitiskā līdzdalība un politisko attieksmju veidošanās postkomunisma valstīs(Latvijas Universitāte, 2011) Mieriņa, Inta; Zobena, Aija; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultātePētnieki nereti pauduši bažas par politisko atsvešinātību postkomunisma valstīs, norādot, ka uzlabojumi iedzīvotāju politiskajās attieksmēs notiek lēni vai pat to nav (Howard, 2003; Mishler & Rose 2001; Lagerspetz, 2009). Vairumā postkomunisma valstu cilvēki neuzticas ne viens otram, ne politiskajām institūcijām, un šādas valsts un pilsoņu attiecības ir uzskatāmas par disfunkcionālām (Woolcock & Narayan 2000). Balstoties uz sociālā kapitāla teoriju, institucinālajām un kultūras teorijām, un izmantojot kvantitatīvu mikro līmeņa analīzi (strukturālo vienādojumu modelēšanu un oriģinālu kohortu analīzes tehniku) promocijas darbs piedāvā ieskatu valsts un pilsoņu attiecībās postkomunisma valstīs, kā arī mehānismos, kas nosaka to attīstību vai noturību. Atslēgas vārdi: politiskā atsvešinātība, postkommunisma valstis, kohortu analīze, politiskā socializācija, sociālais kapitāls, iemācītā bezpalīdzība.
- ItemSubjektīvā labklājība: apmierinātības un dzīves sasniegumu vērtējums jauniešu pārejā uz pieaugušo statusu(Latvijas Universitāte, 2011) Koroļeva, Ilze; Tisenkopfs, Tālis; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultātePromocijas darba „Subjektiva labklajiba: apmierinatiba un dzives sasniegumu vertejums jauniešu pareja uz pieaugušo statusu” anotacija Promocijas darba ietvaros dzives subjektivais novertejums analizets ka plašakas paradigmas, proti, dzives cela sastavdala. Konkretas paaudzes subjektivas labklajibas komponenti: apmierinatiba ar dzivi, sasniegumu un veiksmes pašvertejums tiek analizets dzives cikla, kas ietver pareju no jaunibas uz pieaugušo statusu (lidz 33 gadu vecumam). SL komponentu izpete notiek 3 limenos: teoretiski metodologiska – ka jauniešu dzives pašrealizacijas subjektivo vertejumu konceptualo pamatu analize un adaptacija musdienu dinamiskas sabiedribas apstaklos; empiriski metodologiska – ka subjektivo labklajibu skaidrojošo empirisko indikatoru kompleksa izpete: tipologijas un determinejošo modelu izstrade; lietiškaja – ka empirisko rezultatu interpretacijas un secinajumu bazes izmantošanas iespeja saistiba ar aktualo socialo politiku. Uzdevumi istenoti uz longitudinala petijuma “Paaudzes celi un gaitas ” (1983.–1998.) empirisko datu bazes. Atslegas vardi: jaunieši parejas posma, subjektiva labklajiba, apmierinatiba ar dzivi, sasniegumu pašvertejums, longitudinalie petijumi.
- ItemIzglītības aģentu vienlīdzības interpretācija(Latvijas Universitāte, 2012) Grīviņš, Miķelis; Zepa, Brigita; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultāteIZGLĪTĪBAS AĢENTU VIENLĪDZĪBAS INTERPRETĀCIJA Izglītība ir nozīmīga sociāla institūcija, kura tiek saistīta ar indivīda nākotnes iespējām. Promocijas darbs „Izgītības aģentu vienlīdzības interpretācija” aplūko to, kā mācību procesi klasē, mikro līmenī ietekmē skolēna iespējas iegūt zināšanas un izglītību. Darbs ir izstrādāts interpretatīvajā perspektīvā, un tā ietvaros tiek izmantotas jaunās izglītības socioloģijas un birkošanas teorijas. Lai iegūtu informāciju par darbā aplūkotajiem jautājumiem, tika veiktas intervijas ar latviešu valodas un matemātikas skolotājiem, kā arī ar šo skolotāju ieteiktiem skolēniem, kuriem ir dažādi mācību sasniegumi. Intervijās iegūtie rezultāti ir analizēti izmantojot kritisko diskursa analīzi. Pētījums ļauj secināt, ka izglītības ietvaros ir nozīmīgas atšķirības starp dažādiem izglītībā iesaistītiem aģentiem: gan viņu izglītības interpretācijā, gan pieejamajos resursos, identitātēs, gan arī spējā darboties atbilstoši izglītības prasībām. Atslēgvārdi: izglītība, reprodukcija, birkošana, konstrukcionisms
- ItemDarba un ģimenes saskaņošana privātā sektora organizācijās(Latvijas Universitāte, 2012) Korpa, Viola; Tisenkopfs, Tālis; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultāteANOTĀCIJA Promocijas darbā analizēta darba un ģimenes saskaņošana Latvijā saistībā ar ģimenei draudzīgu darbavietu veidošanu, izvērtējot privātā sektora organizāciju pieredzi, praktiskās rīcības stratēģijas un iespējas ģimenei draudzīgas darba vides veidošanā. Teorētiskais ietvars balstīts teorijās, kas atklāj darba un ģimenes attiecību kompleksitāti, un teorijās, kas palīdz interpretēt organizāciju kā darbavietu lomu darba un ģimenes saskaņošanā un skaidro ģimenei draudzīgu darbavietu veidošanu. Izmantojot multidimensionālu pētījuma dizainu: (1) sniegts darba un ģimenes saskaņošanas iespēju un pamatproblēmu raksturojums; (2) interpretētas organizāciju prakses un pieredze darba un ģimenes saskaņošanā; (3) risināta diskusija par ģimenei draudzīgu iniciatīvu ieviešanas un izmantošanas kontekstualitāti, saturu un norisi; (4) kā arī sniegta ģimenei draudzīgu darbavietu veidošanu kavējošo un motivējošo faktoru analīze. Atslēgvārdi: darba un ģimenes saskaņošana, ģimenei draudzīga darbavieta, organizācija kā darbavieta.
- ItemPubliskā sfēra un internets: Attīstības prakses un teorētisko konceptu analīze Latvijas gadījumu studijās(Latvijas Universitāte, 2012) Bērziņš, Ingus; Brikše, Inta; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultātePromocijas darba mērķis ir attīstīt teorētiskās izpratnes par internetu publiskās sfēras teorētisko konceptu ietvaros. Kā komunikācijas zinātņu laukā nozīmīgais Jirgena Habermasa publiskās sfēras koncepts piemērojams, lai izskaidrotu mūslaiku komunikatīvās norises internetā, konkrēti, debates, kurās Latvijā dzīvojoši indivīdi virtuālā vidē apmainās ar viedokļiem un idejām par sociāliem un politiskiem jautājumiem? Teorētiskās atziņas balsta empīrisko pētījumu, kurā trīs dažādu gadījumu studiju ietvaros tika analizēts, kā Latvijā interneta vidē notiek apmaiņa ar viedokļiem par politiski un sociāli būtiskiem jautājumiem, cik racionālas ir šīs debates, un cik lielā mērā šīm diskusijām ir iespēja ietekmēt informācijas telpu plašākā nozīmē un valsts pārvaldes institūciju lēmumus, reaģējot uz publiskajā sfērā (sfērās) formētajiem viedokļiem.
- ItemEtniskās un nacionālās identitātes sociālā konstruēšana mijiedarbībā: Latvijas gadījuma izpēte(Latvijas Universitāte, 2012) Šūpule, Inese; Zepa, Brigita; Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultātePromocijas darba pētnieciskais jautājums ir: vai un ka etniskas un nacionālas identitātes diskursīvajās manifestācijās parādās indivīdu rīcībspēja un dažādas ideoloģiskas ietekmes, kā arī - vai un kā identitātes diskursīvas konstrukcijas atšķiras dažādās situācijās un kā tas ietekmē interakcijas konteksts. Veiktas diskursu analīzes teksta materiāls ir fokusa grupu diskusiju (kopumā 24 fokusa grupu diskusijas) transkripti un Interneta portāla „Delfi” latviešu un krievu versijas diskusijas par etniskajiem jautājumiem. Pētījuma rezultātā secināts, ka interakcijas konteksts – sarunas tēma, sociālās kontroles iespējamība, anonimitātes līmenis, interakcijas žanrs – būtiski ietekmē etniskas un nacionālas kategorizācijas interakcija. Promocijas darba teorētiskā pieeja ir sociāla konstrukcionisma perspektīvā balstītu radniecīgu teoriju sintēze, kuras pamatā ir kritiskas diskursīvas psiholoģijas pieeja, kas autorei ļauj konceptualizēt un pētīt rīcībspējas un ideoloģijas izpausmes etniskās un nacionālās identitātes diskursīvajās manifestācijās. Atslēgvārdi: etniska un nacionāla identitāte, diskursu analīze, interakcijas konteksts, rīcībspēja, ideoloģija.
- «
- 1 (current)
- 2
- 3
- »